Türkiye güvenli turizm programı ile dünyaya örnek oldu

celikci

New member
Türkiye güvenli turizm programı ile dünyaya örnek oldu
Turizm sektörü, Kovid-19 ile anılacak olan zor yılı geride bırakmaya hazırlanıyor. Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı ile fark yaratan Türk turizmcileri, zor zamanda güvenli tatilin yapılabildiği destinasyon olarak yabancı misafirlerini ağırladı. Yılın 11 ayında ülke genelinde yaklaşık 15 milyon, turizmin başkenti Antalya'da ise 3,5 milyon turist ağırlandı.

Bu yıl tatilcilerin tercihini 'sağlık', 'güvenlik' ve 'temizlik' belirledi. Alınan tedbirlerle ve örnek uygulamalarla öne çıkan Türk turizmi,

2021 sezonu yol haritasını da bu doğrultuda şekillendirdi. Aşı çalışmaları, gelecek sezon için beklentileri artırdı. 2019 rakamları yakalanamayacak olsa da sektör, umutlu...

Bu yıl kente turist gönderen ülkeler arasında ilk sırada yine büyük bir farkla Rusya yer aldı. Turizm sektörü bu zor zamanda yeni pazar, çeşitlilik ve tanıtım konusunda yatırımlara odaklandı.

Tüm alışkanlıkları yerle bir eden Kovid-19, turizm tanıtım faaliyetlerini de değiştirdi. Her alanda olduğu gibi kültür ve turizm değerlerinin

tanıtılmasında da teknoloji ve internet daha etkin kullanılır hale geldi. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ile Türkiye Otelciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Sili, turizmde dijitalleşmenin önemini vurguladı.

Türkiye'nin kültür, turizm değerlerini tek bir çatı altında sunmayı hedefleyen ''goturkey.com'' dijital platformunun, 2021 turizm rakamlarına olumlu yansıması bekleniyor.