Tedarik krizi en çok Türkiye’yi vuracak

Zübeyde

Global Mod
Global Mod
Pandemi devrinde artan global tedarik sorunu kurdaki dalgalanmaların da tesiriyle farklı bir boyuta ulaştı. Uzmanlar tedarik ıstırabının en çok Türkiye’de hissedildiğine dikkat çekerken BMD Lideri Sinan Öncel, tüketicilere artırım ihtarında bulundu: Yeni dönem eserleri en az yüzde 70 artırımla satılacak. Maliyetlerdeki artış bu biçimde devam ederse mağazalar kapanmak zorunda kalır. 100 liraya sattığımız eserin yerine yenisini koymak için en az 160 lira gerekiyor.

Pandemi devrinde Türk şirketleri için tedarik zincirinin kıymetli halkalarından olan Çin, Batı Avrupa ve Kuzey Amerika’da üretimi önemli oranda etkiledi, üretim ağlarında sakinliğe yol açtı. Çip ve hammadde ticaretinde global bir sorun yaşanırken pek epeyce fabrika üretimini durdurdu yada askıya aldı. Lakin uzun vakittir Türkiye’deki üretim ağını etkileyen bu sorun döviz kurundaki istikrarsız dalgalanmalar uzun vakit hasara niye olacak bir boyut kazandırdı.

Üreticiler ya artırım gelecek beklentisi ile eserleri piyasaya sürmüyor ya da hammaddeye artırım gelecek beklentisiyle elindeki eseri fahiş fiyata satıyor.

DW’de yer alan habere nazaran; tedarik krizinin yaşanmasına ramak kaldığını söyleyen Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Lideri Sinan Öncel, ”Yüksek kapasite ile üretim yapan firmaların üretim bantlarını durdurmamak için hammadde stoğu yapması büyük sorunlar oluşturuyor” dedi.

Türkiye, üretiminin büyük kısmında kullandığı hammaddeleri ithal ediyor. Hem memleketler arası piyasadaki fiyat artışları tıpkı vakitte Türk Lirası’ndaki süratli paha kaybı bu mevzuda üreticiyi pek yıpratıyor.

ÇİZİLEN TABLO YANLIŞ

DAİMA FİYAT ARTACAK BEKLENTİSİ VAR

TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) Otomotiv Tedarik Sanayi Meclis Lideri Alper Kanca da piyasada yaşanan tedarik sorununun temelinde global tesirlerin yattığını lakin Türkiye iktisadında yaşanan dalgalanmaların bu tesirin katlanmasına niye olduğunu söylüyor.

Global iktisatta konteyner, çip, magnezyum, çelik ve plastik temininin pek zorlaştığını belirten Kanca, “Para ünitemizdeki dalgalanma bu tedarik meselesini farklı bir boyuta taşıyor.

2001’deki kriz ortamının bir gibisi yaşanıyor. Beşerler elindeki eseri satmak istemiyor. Zira bugün sattığı fiyattan yerine yeni eser koyamayacağından korkuyor.
10 liraya satılacak eser daima fiyatlar artacak beklentisi ile elde tutuluyor. Tahminen 12 liraya satarım beklentisi var. Bu birlikteinde stokçuluğu da getiriyor. Bugün bir hammaddeyi istediğiniz tarihte alabilmeniz pek mümkün değil. Ayrıyeten para siyasetinde belirsizlik de bunu tetikliyor. Yani kimse liranın dolar karşısındaki durumun ne olacağını anlamış değil. Güya hür bırakılmış üzere. Bu da davranışları etkiliyor” tabirlerini kullanıyor.

karar.com