“Sanırım gitme vakti geldi”

Kemal

New member
Teknik direktör Christian Streich, SC Freiburg'da sona eren sözleşmesini uzatmayacak ve yaz aylarında Bundesliga kulübünden ayrılacak. Kulüp bunu Pazartesi günü duyurdu. On iki yılı aşkın bir sürenin ardından Baden halkı için bir dönem sona eriyor. Bir halefi hala bilinmiyor.

Uzun yıllar SC'nin altyapı antrenörlüğünü yapan Streich (58), kulüp tarafından dağıtılan bir Haber mesajında ”Bu konu üzerinde çok düşündüm. Uzun süre konuştuk” dedi. Gitme zamanının geldiğini düşündüğüm anı kaçırmak istememem benim için önemli.” Artık kulüpte ve profesyonel takımda “yeni enerjiye” ihtiyaç var. “Bu kulüp benim hayatım ve her zaman gördüğüm büyük destek ve sevgi için son derece minnettarım.”

Yalnızca Heidenheim'dan Schmidt daha uzun süre görevde kaldı

Streich, 2011/2012 sezonunun kış tatilinde SC baş antrenörü rolünü devraldı. Mevcut sezonun sonunda, herhangi bir kulüpte kesintisiz olarak neredeyse on iki buçuk yıllık görev süresiyle, mevcut Bundesliga teknik direktörleri arasında en uzun süre görev yapan ikinci teknik direktör olarak görevinden ayrılacak. Yalnızca 1. FC Heidenheim'dan Frank Schmidt birkaç yıl daha görevde kalacak, ancak ilk sezonunu yalnızca Bundesliga'da FCH ile oynayacak.

Streich, ayakları yere basan Freiburg takımını iki kez Avrupa Ligi'nde son 16'ya, iki yıl önce de DFB Kupası'nda finale taşımıştı ancak 2015'te bir kez de onlarla birlikte küme düşmüştü. zaman ve hemen tekrar terfi etti.

Şakalar sporun ötesinde de büyük popülerliğe sahiptir. Son yıllarda siyasi ve sosyal konularda da net bir duruş sergiledi. Ocak ortasında Almanları aşırı sağcılığa karşı “çok net bir duruş” sergilemeye çağırdı. “Şimdi kalkmazsan hiçbir şey anlamamışsın demektir. (….) On ikiye beş dakika var. (….) Bu ülkedeki herkes, işte veya başka yerlerde ayağa kalkmaya ve aile çevrelerinde net bir pozisyon almaya çağrılıyor” dedi o zamanki Güney Baden yerlisi.

Oldukça alışılmadık bir yaklaşım

Streich'le lig kalan birkaç kişiden birini kaybediyor. Onu kenarda öne çıkaran sadece lehçesi ve çoğu zaman duygusal yapısı değildi. Pek çok taraftar onu, giderek ticarileşen futbol endüstrisinin bir tür vicdan rahatlığı olarak gördü.

Uzun süredir altyapı antrenörü olan Streich, geçtiğimiz sezonlarda SC ile olan sözleşmesini yalnızca bir yıl uzatmıştı. Bu aynı zamanda oldukça alışılmadık bir prosedürdü. Artık Freiburg'da devam olmayacak. Bunun yerine kulübün bir halef arayışına başlaması gerekiyor. Doldurması gereken büyük ayakkabıları olacak.