Mustafa Destici: Taban fiyatın bugün yüzde 50’lik bir artışla ilan edileceğini ümit ediyorum

celikci

New member
Mustafa Destici: Taban fiyatın bugün yüzde 50’lik bir artışla ilan edileceğini ümit ediyorum
BBP’nin ‘Bilgilendirme, İstişare ve Dayanışma Toplantısı’, Ankara’daki bir otelde gerçekleştirildi. BBP Genel Lideri Mustafa Destici ve partililerin katıldığı görüşmede, iktisatla ilgili sunumlar yapıldı.

“BUGÜN UMUT VERİCİ BİR DÜZEYDE OLDUĞUMUZU DÜŞÜNÜYORUM”

görüşmede konuşan Destici, “Cumhuriyeti ilan ettiğimiz tarihin üzerinden neredeyse bir asır geçti. Geçen asırdan bugüne taşıdığımız ve daha sonradan önümüze çıkarılan ağır sıkıntılara karşın, bugün ümit verici bir düzeyde olduğumuzu düşünüyorum. elbette daha güzel bir noktada olabiliriz, olacağız. Hayalini kurduğumuz noktaya ulaşmak için daima birlikte çalışacağız. Çok uzak olmayan bir vakitte da bu seviyeyi yakalayacağımıza inanıyorum” dedi.

“50 YILDA BİR SEFER GÖRÜLECEK KRİZLERİ BİZ BİRKAÇ YILDA YAŞADIK”

Geçmişte Türkiye’de biroldukca olumsuz hadise yaşandığına dikkat çeken Destici, “Bunlardan birinci hatırlanan 5 Nisan 1994 ekonomik krizidir. 28 Şubat süreci ülkemiz için hayli sayıda soruna niye oldu. Bu sürecin meydana getirdiği toplumsal ve siyasal tahribatın haricinde, yalnızca batan bankalarla hortumlanan, kaybolan sayının 65-70 milyar dolar olduğu o devri inceleyen raporlarda yer alıyor. 2001 yılında yaşadığımız ekonomik krizin ise bize faturasının, 250 ile 400 milyar dolar içinde olduğu uzmanlar tarafınca söz ediliyor. Danıştay baskını, Hrant Dink cinayeti, 367 krizi, Ergenekon dava süreçleri, MİT krizi, Seyahat Olayları, 17-25 Aralık süreci, kentlerde gerisi gerisine patlayan bombalar ve 15 Temmuz hain darbe teşebbüsü, art geriye toplumsal ömrü, ötürüsıyla siyaset ve ekonomiyi sarsan kriz anlarıydı. Biz, Avrupa devletlerinin tahminen 50 yılda bir sefer yaşayabileceği kriz kaidelerini, birkaç yıl ortasında peş peşe yaşadık. Tümü, direkt ya da dolaylı, milletimizin her bir ferdine değerli ziyanları olan olaylardır. Tümünde, milletlerarası güç odaklarının parmak izlerine rastlarız” dedi.

“YÜZDE 50 CİVARINDA BİR TEKLİF ÖNERDİK”

Destici, taban fiyat ve EYT hakkında şunları söylemiş oldu; “Hem iş dünyamızı tıpkı vakitte personel kardeşlerimizi düşünerek makul olan tespit ve tekliflerde bulunduk. Biz, yüzde 50 civarında bir teklifi önerdik. Ben, en son toplantıda de iş dünyasının bu sayıya yaklaştığını gördüm. İnşallah bugün yüzde 50’lik bir artışla bu ilan edilecektir diye ümit ediyorum. 8 bin liranın üzerinde bir sayı olduğunu kestirim ediyorum. Söyleyeceğim ikinci husus ise EYT. Haklı olarak emeklilik bekliyorlar ve biz de bunu uzun yıllar savunduk. Oyun ortasında konsey değiştirilemez. Toplamak, düzeltmek ve hak sahibine hakkını teslim etmek bir daha bizim ortasında bulunduğumuz Cumhur İttifakı’na nasip olacak inşallah” dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Yeni