Kadın-erkek arasında “eşitlik” yolunda bir sonraki adım

Kemal

New member
Katharina Schmid, Monster Bakken'deki dünya prömiyeri için birkaç hediye hazırladı. Kayakla atlama dünya şampiyonunun başrolde yer aldığı ve yakında sinema galasını kutlayacak filmin adı “Yedi Saniye”. Schmid'in Vikersund'a yanında götürdüğü birçok DVD'de, kadınlar için ilk kayak sineği olma yönünde uzun süredir devam eden hayalinden bahsediyor. Cuma gününden itibaren ilk kez Dünya Kupası'nda gerçeğe dönüşecek bir rüya.

Katharina Schmid'in en büyük hedefi 200 metre

Belgeselin başlığı, “normal” bir atlama sırasındaki dört veya beş saniyenin aksine, Schmid ve Co.'nun uçarken havada kaldıkları sürenin uzunluğuna gönderme yapıyor. Uzun bir süre sadece erkeklere ayrılmış olan büyük atlamalarda da mesafeler çok büyüktür. “200 metreyi yapmak istiyorum. Bu sezonki en büyük hedefim bu,” diyor 27 yaşındaki oyuncu, hafta sonu müsabakaların ilkini müjdeleyen Cuma günü (10:00) antrenmandan önce.

Bir yıl önce, o zamanlar hala Althaus olarak anılan Schmid'in, Fis Dünya Federasyonu'nun onayıyla dünyanın en iyi atlayıcılarıyla birlikte Vikersund'da uçmasına izin verildi. Ama o zaman puan yoktu, şimdi durum farklı. Dünya Kupası'nın en iyi 15'i turnuvaya katılmaya hak kazanırken, Selina Freitag'ın da aralarında bulunduğu üç kişi daha Raw Air Tour genel sıralamasına girmeyi başardı.

Schmid and Co. sıklıkla dile getirilen “kayakla atlamada eşitlik” ilkesine doğru bir adım daha atıyor. O zamana kadar uzun bir savaştı. “Maratonun başında şunu da deniyordu: Bu kadınlarda mümkün değil, akciğer ve kalp bunu kaldıramaz. Sonra bir kadın bunu yaptı ve işe yaradı” diyor Avusturya'dan Dünya Kupası şampiyonu Eva Pinkelnig “Yedi Saniye” belgeselinde: “Öyleyse: hadi uçalım.”

Ama hâlâ uyarılar var. Toni Innauer, “Güvenli bir şekilde uçtuğunuz ve düşmeden indiğiniz sürece her şey harikadır” diyor. Eski dünya şampiyonuna göre “düşme olayları sistematik olarak göz ardı ediliyor”. Bu, kadınların kayakta erkeklere göre önemli ölçüde daha yüksek başlangıç hızlarında uçmaları nedeniyle, düşme durumunda farklı etki yaratacakları anlamına gelir. Sonuçları? Belirsiz.

226 metre kadınlar için dünya rekoru

Geçen yıl Vikersund'da her şey yolunda giderken, Slovenyalı Ema Klinec 226,0 metreyle bugün hala geçerliliğini koruyan dünya rekorunu kırdı. Schmid'in 2024'te hâlâ F'lerle buketlerini taşıması gerekiyor. Oberstdorf'taki erkekler Dünya Kupası öncesinde Şubat ayının sonunda iptal edilen devasa Heini-Klopfer uçan tepesine “uçuş uçuşu”nda yer almak istediğinde, dünya derneği parmağını indirdi. Ancak kayınbiraderi Julian Schmid'in İskandinav kombine sporcusu olarak başlamasına izin verilecekti.

“Gerçekten hayal kırıklığına uğradım. Neden Vikersund'da uçmama izin veriliyor da Oberstdorf'ta uçmama izin verilmiyor anlamıyorum. 27 yaşındaki oyuncu “Ski Happens” podcast'inde “Bu benim için artık tehlikeli değil” dedi. Ve: Şimdilik kadınlar kayakla uçuş dünya şampiyonası da olmayacak. Yani Schmid ve Co. hedeflerine ulaşmaktan hâlâ çok uzakta.