Joe Biden’ın yeni gafı: Hiç gitmediği iki ülkeye ziyaret düzenlediğini ileri sürdü

Leyla

Global Mod
Global Mod
ABD Lideri Joe Biden, ilerleyen yaşına karşın, 2024 yılında düzenlenecek başkanlık seçimlerinde bir daha aday olmanın hesaplarını yapıyor.

Biden, bu biçimde bir devirde sık sık ortaya koyduğu değişik hareketlerinin yanı sıra yanlış bilgi vermeyi de sürdürüyor.

“İki sefer lider olarak gittim”

Delaware eyaletinde düzenlenen bir programa katılan Biden, buradaki konuşmasında geçmiş periyotları anlatırken gerçeği yansıtmayan tabirler kullandı.

Biden, “Afganistan, Irak ve bu bölgelere bir savaşçı olarak değil, 38-39 kere lider yardımcısı olarak girip çıktım. Sırf iki defa lider olarak gittim.” dedi.

Afganistan ve Irak açıklamasıyla ilgili gerçek

Ancak Biden, ABD Lideri olarak kelam konusu iki ülkeye çabucak hemen ziyaret gerçekleştirmiş değil.

Irak’ta nazaranv yapan oğlunu ziyaret etmek de dahil olmak üzere biroldukca kere Afganistan ve Irak’a giden Biden, bu ziyaretlerini sırasıyla 2011 ve 2016 senelerında düzenledi.

Biden’ın imza attığı gaflar

ABD basınından Fox News, konuşması sırasında Biden’ın “38-39 kez” sözünün gerçeği yansıtmadığını, gerçek sayının yaklaşık 21 olduğunu duyurdu.

Öte yandan 80 yaşındaki Biden, bu yıl birkaç kere yanlış bir biçimde oğlu Beau Biden’ın Irak’ta öldüğünü sav etti.

Fakat Beau, 2015 yılında 46 yaşındayken beyin kanserinden hayatını yitirdi.