Ham petrol yükseldi, İran ihracatına ait belirsizlik artıyor

Zübeyde

Global Mod
Global Mod
Muharrir: Peter Nurse

Investing.com – Yakın gelecekte İran’dan global pazara ek üretim arzı mümkünlüğü azalırken ham petrol meblağları Salı günü yükseldi.

WTI %1,2 artışla 71,76 dolar olurken Brent %1 yükselerek 73,60 dolara yükseldi.

ABD Akaryakıt RBOB vadeli süreçleri %0,8 artışla 2,1885 dolar oldu.

Hızlanan aşı programları, bir fazlaca batı ülkesinin Covid-19 kısıtlamalarını gevşetmesine imkan tanıması ile ham petrol piyasaları bu yıl şimdiye kadar %40 üzerinde artış yaşadı.

Geçen hafta Milletlerarası Güç Ajansı (IEA), global petrol talebinin önümüzdeki yılın sonlarında salgın öncesi düzeylere çıkacağını öngördü.

tıpkı vakitte Viyana’daki görüşmeler sürdükçe son birkaç haftadır genel piyasayı baskılayan şey, 2015 nükleer muahedesinin yine yürürlüğe girmesinin bir kararı olarak ABD’nin yaptırımları kaldırması halinde İran’ın ham petrol ihracatına devam etme mümkünlüğü oldu.

bu biçimde bir muahede ile global pazara günlük 2 milyon varile kadar ek üretim arz edilebilir.

ING analistlerine bakılırsa “ABD’nin İran başkanlık seçimlerindilk evvel İran nükleer muahedesine yine dönmesi, gitgide imkansızlaşıyor üzere görünüyor. Müzakereler uzayıp giderse yeni bir hükümetin müzakerelere farklı bir yaklaşım getirme potansiyeli var ve bu da muhtemelen rastgele bir mutabakat mümkünlüğünü daha da geciktirebilir.”

Seçimlerde 2019’da ABD tarafınca insan hakları ihlalleri niçiniyle yaptırıma uğrayan, Batı’nın acımasız eleştirmeni Ebrahim Raisi (İbrahim Reisi) yarışı önde gdolayıyor.

Öte yandan Salı günü İran, 6,5 kg (14 pound) uranyumu %60’a kadar zenginleştirerek %90’lık nükleer silah derecesine hakikat bir adım daha attığını söylemiş oldu. Bu, müzakerelerle ilgili karışıklıkları artıracak bir adım.

Yatırımcıların gözü bir yandan da merkez bankasının, ultra genişlemeci para siyasetini ne vakit dizginlemeye başlayacağına dair ipuçları için Fed’in iki günlük toplantısında. Ayrıyeten Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) haftalık ham petrol arz dataları de takip edilecek.