Güçte Avrupa’ya modelsiniz

Leyla

Global Mod
Global Mod
ABD Deniz Kuvvetleri Lisansüstü Okulu Güç Akademik Kümesi Araştırma Fakültesi Üyesi Prof. Brenda Shaffer, Türkiye’nin, güç kaynak ve güzergah çeşitliliğinde “model” oluşturduğunu belirtti.

TRT World Forum 2022’de “Çok Kutupluluk ve Global Siyasetin Yeni Gerçekleri: Dengeleyici Bir Güç Olarak Türkiye” başlıklı panelde konuşan Shaffer, tahıl koridorunun sağlanmasını Türkiye’nin büyük bir başarısı olarak gördüğünü lisana getirdi. Türkiye’nin İran’dan Azerbaycan’a bölgedeki ülkelerde epey farklı tesirlerinin olduğunu anlatan Schafer, Avrupa’nın güç krizi yaşadığı bu vakitte Türkiye’nin âlâ bir örnek olarak öne çıktığını söylemiş oldu. Türkiye’nin, güç sistemlerini ve güzergahlarını çeşitlendirdiğine vurgu yapan Schafer, “Daha muteber biçimde boru çizgileriyle doğal gaz ithal ederken, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) altyapısını da oluşturdu. bu biçimdece, Avrupa’nın olduğu üzere yalnızca LNG altyapısına da mahkum kalmadı. Avrupa’nın güç krizi sırasında Türkiye’den öğreneceği fazlaca şey olduğunu düşünüyorum. Türkiye, güç kaynak ve güzergahı çeşitlendirmesinde âlâ bir model olarak öne çıkıyor” dedi.

BÖLGESEL GÜÇ OLDU

ABD eski Azerbaycan Büyükelçisi Matthey Bryza ise Türkiye’nin bölgesel bir güç olduğunun altını çizerek, “Türkiye, yalnızca askeri güç açısından değil, büyük bir yumuşak güç olarak da epeyce tesirli bir ülke. Türkiye, dengeleyici bir güç olarak kendi dış siyaset vizyonunu şu anda gerçekleştirebilir. Ben bu biçimde söylemiş olduğimde kimi vakit eleştiriliyorum zira Washington’da bunun tam zıddı görüşler de var fakat Türkiye Azerbaycan’ın da bölgesel bütünlüğünü muhafazası için dengeleyici bir güç olarak rol oynadı” diye konuştu. Bryza, Türkiye’nin açısından bakıldığında Doğu Akdeniz’de de haklarını savunduğunu tabir etti.