Ferrari ikilisi Meksika sıralama turlarında Verstappen’i yendi

Kemal

New member
Meksika şehri–Ferrari pilotu Charles Leclerc, Meksika’daki Formula 1 yarışında sürpriz bir şekilde pole pozisyonuna yükseldi. Monegasque, Cumartesi günü Mexico City’deki sıralama turlarında İspanyol takım arkadaşı Carlos Sainz’dan 0,067 saniye daha hızlıydı. Leclerc, “Bunu beklemiyordum, biraz şanslıydık” dedi. Üçlü şampiyon Max Verstappen beklenmedik bir şekilde üçüncü sırayı almak zorunda kaldı.

Red Bull pilotu daha önce üç antrenman seansında da en iyi zamanı elde etmişti ancak kritik anda Ferrari ikilisine karşı yenilgiyi kabul etmek zorunda kaldı. Hollandalı sürücü Leclerc’in 0.097 saniye gerisindeydi. “Hepsini yüzde 100 bir araya getiremedim. Ancak bu uzun bir yarış” dedi Verstappen.

Pazar günü (21.00/Sky) Grand Prix için Red Bull danışmanı Helmut Marko bir kez daha dünya şampiyonunu favori olarak görüyor. Avusturyalı pilot, “Yarış konusunda hâlâ iyimserim” dedi. Leclerc ayrıca şunları da itiraf etti: “Bunun kazanmak için yeterli olup olmadığını bilmiyorum.” Takım arkadaşı Sainz şunları söyledi: “Araçta çok fazla yakıt varken o kadar da güçlü değiliz.”

Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın

Nico Hülkenberg, Haas’ta Autodromo Hermanos Rodriguez’de on ikinci sırayı geçemedi ve yıl dönümü yarışında Haas yarış otomobilinde şampiyonluk puanı toplamakta muhtemelen zorlanacak. Pazar günü, 36 yaşındaki pilot, Formula 1’de 200 yarış startına ulaşan dördüncü Alman yarış pilotu oldu. Renli pilot, “Maalesef kendi başımıza yeterince güçlü değiliz” dedi ve şöyle açıkladı: “İyi bir ritim bulamıyoruz ve aracı seanstan seansa yeniden inşa ettik. On ikinciden fazlası yok.”

Avustralyalı Daniel Ricciardo Alpha Tauri’de güçlü bir dördüncü oldu. Ancak son dönemde güçlü olan McLaren pilotu Lando Norris için başlangıç pozisyonu arayışı zorlu geçti. İngiliz sürücü bir sürüş hatası yaptı ve ilk turda 18. sırada elendi. 23 yaşındaki oyuncu son olarak arka arkaya dört kez podyuma çıktı. Norris, Sky’a şunları söyledi: “Bir turum vardı ve işe yaramadı.”

Dünya Kupası’na bu ayın başından beri karar verildi. Verstappen, Katar’da üst üste üçüncü şampiyonluğunu elde etti. Meksika’daki bir başka zaferle 26 yaşındaki sürücü, geçen yılki galibiyet rekorunu aşacak ve bu sezon şimdiden 16 Dünya Şampiyonası yarışını kazanmış olacaktı.