Eğitimin amacı nedir Ekşi ?

Leyla

Global Mod
Global Mod
Egitimin Amac Nedir?

Egitim, ogrenme surecinin kalc ve surekli olmasn saglayan, her yas grubuna hitap eden ve ogrencilerin yasamlarn etkileyecek konularda bilgi, beceri ve tutumlar kazanmalarn amaclayan, cok boyutlu bir surectir. Egitim, ogrencilerin kendi kendilerine, cevrelerine ve topluma kars sorumluluklarnn farkna varmasn ve bunlar ozgur bir sekilde yerine getirebilmesini saglamak amacyla ogretilen bilgi, beceri ve tutumlarn bir butun olarak ele alnmasdr. Egitimin temel amac, ogrencileri hayata hazrlayarak gelecekteki basarlarn arttrmak ve ozgurluklerini gelistirmektir.

Egitimin Fonksiyonlar

Egitimin ana fonksiyonlar, ogrencilere beceri, bilgi ve tutumlar kazandrmak, kisisel gelisimlerini saglamak, ozguvenlerini arttrmak ve onlar toplumla baglantl olarak dusunmeyi ogretmektir. Egitimin amac, ogrencileri hayata hazrlamak olsa da, ogrencilerin hayata hazrlanmasn saglamak icin cesitli fonksiyonlar vardr. Ornegin, ogrencilerin ogrenmeye istekli olmalarn saglamak, calsma etkinliklerini desteklemek, ogrencileri hayata hazrlamak ve ogrencilerin yasamlarn etkileyecek konularda bilgi, beceri ve tutumlar kazanmalarn saglamak gibi.

Egitimin Hedefleri

Egitimin hedefleri, ogrencilerin beceri kazanmalarn, bilgi edinmelerini, kulturel degerlerin ogrenilmesini ve tutumlarn gelistirilmesini saglamak olarak tanmlanabilir. Egitimin hedefi, ogrencileri hayata hazrlamak olan ogrenmeyi kalc ve surekli olmasn saglamaktr. Hedefler, ogrencilerin ogrenme surecinde kendilerini ifade etmelerine ve ozerklige erismelerine yardmc olmak, ogrencilerin toplumla iliskilerini gelistirmelerini ve kendi kendilerine, cevrelerine ve topluma kars sorumluluklarn arttrmak amacyla ogretilen bilgi, beceri ve tutumlarn bir butun olarak ele alnmasn saglamak icin kullanlr.

Egitimin Onemi

Egitim, ogrencilerin hayata hazrlanmasn saglamak ve kalc ve surekli ogrenmeyi garanti etmek icin onemli bir rol oynar.