Disney mirasçıları Nelson Peltz ve aktivist yatırımcılarla karşı karşıya geliyor

Kemal

New member
Klasik bir Disney filminin konusu: Bir aile, bir düşmanla savaşmak için bir araya gelir.

Ancak bu sefer gerçek hayatta oluyor: 1923'te şirketi kuran Walt ve Roy Disney'in torunları, yönetim kurulu koltukları için vekalet mücadelesi veren aktivist yatırımcı Nelson Peltz'e karşı bir araya geliyor. Varisler – zaman zaman Disney CEO'su Robert A. Iger'i sert bir şekilde eleştiren Abigail E. Disney de dahil olmak üzere toplam dokuz kişi – Perşembe günü açıkça Bay Iger'in ve mevcut Disney yönetim kurulunun arkasında durdular.

66 yaşındaki Roy P. Disney telefonla “Bu aktivistlerin mağlup edilmesi gerekiyor” dedi. “Disney büyüsünü korumakla ilgilenmiyorlar, bunun yerine hızlı bir kâr elde etmek için onu en ince ayrıntısına kadar soymakla ilgileniyorlar.”

Bay Peltz'in yönettiği yatırım şirketi Trian Partners'ın bir sözcüsü yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Disney'i seviyoruz ve onun sadık hayranlarını memnun etmeye yönelik zengin geçmişinden faydalanmanın gelecekteki başarısı için kritik öneme sahip olduğunun farkındayız.” Trian büyük şirketlere yatırım yapıyor Disney gibi onların uzun vadede büyümelerine ve başarılı olmalarına yardımcı oluyoruz ve bunu P&G, Heinz ve Mondelez gibi şirketlerle kanıtlayacak geçmiş performansa sahibiz.”

Roy Disney'in torunu olan Bay Disney'in üç kardeşi var: Abigail, Susan Disney Lord ve Tim Disney. Haber'ın Disney hissedarlarına yazdığı bir mektupta, Bay Peltz ve Disney'i çevreleyen bir avuç aktivist yatırımcıya “koyun kılığına girmiş kurtlar” diyorlar.

Mektupta, “Bob Iger, yönetim ekibi ve Yönetim Kurulu tarafından uygulanan stratejinin bozulmaması zorunludur” denildi. Walt Disney'in torunları olan kuzenleri de bu duygularını ifade eden bir mektup gönderdiler.

2022 yapımı “Amerikan Rüyası ve Diğer Peri Masalları” adlı belgeseli Disney'e maaş eşitsizliği nedeniyle saldıran 64 yaşındaki Abigail Disney, telefonla şunları ekledi: “Bob Iger ile fikir ayrılıklarımız var ama en kötüsünün olabileceğini biliyorum.” Şirket Nelson Peltz oluyor.”

81 yaşındaki Bay Peltz, Disney'in 12 üyeli yönetim kurulunda biri kendisi için diğeri ise Bay Iger'in varisi olduktan sonra 2015 yılında şirketten ayrılan eski Disney baş mali sorumlusu James A. Rasulo (68) için olmak üzere iki sandalye için mücadele ediyor. açıkça göz ardı edildi. Bay Peltz, şirketin en büyük bağımsız hissedarlarından biri olan keskin dirsekli eski Disney çalışanı olan 80 yaşındaki Ike Perlmutter ile aynı çizgidedir. 2009 yılında Marvel Entertainment'ı Disney'e satan Bay Perlmutter, geçen yıl şirketten ayrılmak zorunda kalmıştı.

Bay Perlmutter, Disney'deki görevinden Bay Peltz'in 2022'de yönetim kuruluna katılmasını savunmuştu. Reddedildiğinde Bay Peltz, maliyetleri düşüreceğini, Disney'in yayın işini yenileyeceğini ve şirketin dağınık veraset planlamasını temizleyeceğini söyleyerek bir vekalet savaşı başlattı. Disney'in yeniden yapılandırılması ve 5,5 milyar dolarlık kesinti açıklamasının ardından emekli oldu. (Sonunda 7,5 milyar dolara yaklaştı.)

İkili, Disney'in zayıflayan hisse senedi fiyatına ve Disney'in liderlik veraset planının yanlış yönetilmesine atıfta bulunarak Ekim ayında yeniden ortaya çıktı.

Bay Peltz, yönetim kurulunun değişmesi yönündeki iddiasını ortaya koyan bir web sitesi olan Restore the Magic'teki video mesajında, “Temel ve genel olarak konuşursak, hisse senedinin yükselmesini istiyoruz” dedi. Çarşamba günü X'te yayınlanan bir videoda Bay Peltz şunları söyledi: “Disney'i seviyoruz. Bunun Americana'nın bir parçası olduğuna inanıyoruz.

Disney'in bu ay güçlü üç aylık sonuçlar açıklamasının ve Epic Games ile ortaklık yaptığını duyurmasının ardından hisseler hızla yükseldi. Disney perşembe günü yıl başından bu yana yüzde 23 artışla 111,50 dolardan işlem görüyordu. Ancak hisseler Mart 2021'de yaklaşık 200 dolara kadar yükseldi.

Disney hakkındaki tartışma Bay Peltz'in ötesine geçiyor. Bir hedge fonu olan Blackwells Capital, Disney'in yönetim kurulunda üç sandalye arıyor ve 73 yaşındaki Bay Iger'in hızla değişen medya ve teknoloji işlerini yönlendirmek için yardıma ihtiyacı olduğunu söylüyor; Disney bu girişimi reddediyor. Bir diğer aktivist yatırımcı ValueAct, Trian ve Blackwells'in yaşadığı zorlukların ortasında Disney'i destekliyor.

Vekalet savaşları, Disney'in yıllık hissedarlar toplantısının yapılacağı 3 Nisan'da doruğa ulaşacak. (Online olarak gerçekleştirilir.)

Bay Iger bir e-postada şunları söyledi: “Disney'e her gün Walt ve Roy'un yarattığı her şeye derin bir saygıyla yaklaşıyorum ve ailelerinin desteğini almak inanılmaz derecede önemli.” “Disney'in ileriye dönük yolunu planlarken onların mirasını korumaya kararlıyız.”

Disney ailesi, Abigail, Susan, Tim ve Roy P. Disney'in babası Roy E. Disney'in 2003 yılında yönetim kurulundan ayrılmasından bu yana şirketin yönetimine dahil olmadı. Daha sonra Michael D. ile sonuçlanan bir hissedar isyanına öncülük etti. Eisner'ın CEO'luktan istifası ve Bay Iger'in şirketin tepesine yükselmesi. Roy E. Disney 2009'da öldü.

Disney ailesinin daha önce, yine düşük performans gösteren bir Disney şirketinin 2003'te yeniden yapılandırılmasında önemli bir rol oynayan Shamrock Holdings adlı aktivist bir yatırım fonunu işlettiğini belirtmekte fayda var.

Roy P. Disney, kendisinin ve aile üyelerinin hisse almaya devam ettiğini söyledi; Eldeki varlıkların miktarını belirtmeyi reddetti ancak analistler Disney ailesinin nispeten küçük bir hisseye sahip olduğunu söylüyor. Disney'in Bay Peltz ve aktivist arkadaşlarına karşı mücadelede onlardan yardım istemediğini söyledi. Bay Peltz'in kampanyası onlara 1984'te kurumsal baskıncı Saul Steinberg'in şirketi devraldığı acı bir olayı hatırlattığı için konuşmaya karar verdiklerini söyledi. Bay Steinberg sonuçta geri çevrildi.

Bay Disney ve kardeşlerine Perşembe günü beş kuzen (Walter Elias Disney Miller, Tamara Diane Miller, Jennifer Miller-Goff, Joanna Sharon Miller ve Michelle Lund) katıldı ve onlar da Bay Iger'e desteklerini ifade ettiler. daha az duygu.

Mektuplarında “Walt Disney ailesi olarak The Walt Disney Company yönetimini ve Yönetim Kurulunu destekliyoruz ve Nelson Peltz'in adaylığını reddediyoruz” deniyordu. “Zor zamanlar yaşandı ancak mevcut yönetim bu zorluklarla başa çıkmak için adapte oldu ve büyüdü.”

Annesi Sharon Disney Lund, Walt Disney'in kızlarından biri olan Michelle Lund, bir e-postasında şunu ekledi: “Disney bir aile şirketi olarak başladı ve bu kadar büyük bir küresel şirkete dönüşmesine rağmen, Disney her zaman aileye yönelik olarak çalışıyor.” Annem bu aktivistlerin şirkete girme girişimlerinden dehşete düşerdi.”