Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan Kazakistan açıklaması: Her türlü dayanağı vereceğiz

Leyla

Global Mod
Global Mod
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Antalya’nın Belek Turizm Merkezi’ndeki bir otelde gerçekleştirilen AK Parti Ankara Vilayet Başkanlığı İstişare Kampı’nda yaptığı konuşmada, buluşmanın temasının “Sessiz İhtilaller Çağı” olarak belirlenmesinin isabetli bir tercih olduğunu söylemiş oldu.

Şanlıurfa Akçakale’de dün terör hücumunda 3 Mehmetçiğin şehit edildiğini hatırlatan Çavuşoğlu, “Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz, ailelerine ve milletimize baş sıhhati diliyorum. Şehitlerimizin kanı hiç bir vakit yerde kalmadı. Bundan daha sonra da kalmayacak. Dün güvenlik güçlerimizin yaptığı operasyonla 12 terörist etkisiz hale getirildi. Bu kararlığımızı sonuna kadar devam ettireceğiz, gerek ülke ortasında gerekse Suriye’de, Irak’ta nerede olursa olsun ülkemize tehdit oluşturan tüm ögeleri etkisiz hale getirmek için gece gündüz çalışacağız.” diye konuştu.

Türkiye’nin dış siyasette bir davasının olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, her yerdeki soydaş ve akraba toplulukların kederini kendi kederleri gördüklerini lisana getirdi.

Kazakistan’daki gelişmeler

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin haklarının da kendi sıkıntıları olduğunu söz eden Çavuşoğlu, şu biçimde devam etti:

“Türk dünyasının geleceği bizim sıkıntımız. İşte Kazakistan’daki gelişmelerle dertleniyoruz, yakından takip ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız, Türk Devletleri Teşkilatının periyot lideri olarak Kazakistan Cumhurbaşkanı başta olmak üzere üye ülkelerin devlet liderleriyle görüştü. Ben de dışişleri bakanlarıyla görüştüm, gözlemci Macaristan dahil. Salı günü Dışişleri Bakanları Toplantısı’nı gerçekleştireceğiz. Açıklamalarımızı Türkiye ve Türk Devletleri Teşkilatı olarak yaptık. Kimileri diyor ki ‘Bu toplantıyı daha evvel niçin yapmadınız’. Birinci gün de yapmak isterdik fakat Kazakistan, Türk Devletleri Teşkilatının üyesi değil mi? Üyesi. Kazakistan’ın olmadığı bir toplantıyı gerçekleştirmek hakikat olur mu? Olmaz. Bir açıklama yapmak olur mu? Olmaz. Onlarla da istişare ettik.”

“Temennimiz bir an evvel Kazakistan’ın istikrara, huzura, barışa kavuşması”

Mevlüt Çavuşoğlu, Kazakistan Dışişleri Bakanı Mukhtar Tleuberdi’nin, yaptıkları toplantıda “Benim bu görüşmede size bir sunum yapmam lazım. Bu sunumu yapabilmem için de vakte gereksinimim var” söylemiş olduğini aktardı.

O niçinle toplantıyı salı günü yapmayı kararlaştırdıklarını lisana getiren Çavuşoğlu, “Biz de çok anlayışla karşıladık. Kazakistan’ın da tavsiye ile salı günü sabah toplantımızı gerçekleştireceğiz.” tabirini kullandı.

Çavuşoğlu, “Temennimiz bir an evvel Kazakistan’ın istikrara, huzura, barışa kavuşmasıdır. Bunun için Türkiye olarak, Türk Devletleri Teşkilatı olarak her türlü takviyesi vereceğiz. Başka üye ülkelerin, yani Türk dünyasının kederi bizim sıkıntımızdır. Bunu tüm dünya Karabağ zaferinde gördü.” kelamlarını sarf etti.