CHP Sözcüsü Öztrak'tan AK Parti'nin animasyonuna yanıt

celikci

New member
CHP Sözcüsü Öztrak'tan AK Parti'nin animasyonuna yanıt
AK Parti'nin dikkat çeken videosuna CHP'den yanıt geldi. CHP Sözcüsü Faik Öztrak videoya ilişkin konuştu:

- AK Parti Yalan Üretim Merkezi prodüksiyonu olan bu yapımın, gişesi çok zayıf kaldı.

Millet İttifakı, 128 milyar dolara ilişkin sosyal medya üzerinden paslaştı. Ardından AK Parti, CHP'yi yalan üretim merkezi olarak nitelendiren bir animasyon video paylaştı. CHP Genel Merkezi de videoya yanıt verdi. CHP Sözcüsü Faik Öztrak, AK Parti'nin yayından kaldırdığı videoya yönelik sağlık, ekonomi, işsizlik ve hayat pahalılığı üzerinden 52 soru sordu.

Basın açıklaması yapan Öztrak, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Çin'den alınan aşıya ilişkin ticari sır olarak nitelendirdiği belgeyi açıkladı.

- Saray'a bağlı Türkiye İstatistik Kurumu'nun Elimdeki bülteninde yer alan verilerde yaptığımız hesaplamalara göre ülkede gerçek işsiz sayısının, sadece bir yılda 2 milyon 918 bin kişi arttığı, 10 milyon 219 bin kişi olduğu yalan mı?

- Hükümet tarafından açıklanmayan Çin aşısıyla ilgili sözleşmenin bilgilerine ulaştık. Bu belgeye göre, Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü, Sinovac şirketi ve Keymen İlaç San. ve Tic. AŞ ile bu sözleşmeyi imzalamış. Sorularımızı DMO'nun ilgili kuruluşu olduğu Hazine ve Maliye Bakanına soruyoruz tarihini, sayısını ve özet bilgilerini verdiğimiz bu sözleşme gereği, Şubat ayı sonu itibariyle Türkiye'ye teslim edilmiş olması gereken 50 milyon doz aşı nerede?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise 5 Mayıs'ta yaptığı açıklamada muhalefetin Türk-Çin dostluğunu bozacak tavrını eleştirdi:

- Çin ile anlaşma 50 milyon yapıldı 100 milyon değil diyor. Daha önce Çin ile yapılan anlaşmaları defalarca ve tüm detayları ile ifade ettim. Anlaşılan Çin ile yapılan anlaşmanın sadece ilk bölümünü esas alarak bir karalama kampanyası başlatmışlar.