Bursa’da “Kitap Günleri” aktifliği başladı

Yunus

New member
Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 10 gün sürecek aktiflik, Bursa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yılına atfedildi.

Bursa’nın 2022 Türk Dünyası Kültür Başşehri olması ötürüsıyla Türk dünyasından muharrirler da aktiflikte yer alıyor. Kitap Günlerinin bu yılki onur konukları ise Bursa’nın yaşayan bedellerinden Prof. Dr. Süleyman Uludağ ile Güney Amerika edebiyatının değerli kalemlerinden Arjantinli Carlos Maria Dominguez oldu.

Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, açılış merasiminde yaptığı konuşmada, 10 gün boyunca insanların susup kitapların konuşacağını söylemiş oldu.

Bursalıların kitaplarla ve yazarlarla buluşup söyleşilere katılacağını belirten Aktaş, “Bursa Büyükşehir Belediyesi altyapıdan üstyapıya kadar birfazlaca alanda çalışıyor. Lakin bu ve gibisi tertipler beni daha hayli heyecanlandırıyor. Gençlerimizin daha kaliteli ve öz inanç içerisinde olmasını istiyoruz. Geleceğe vizyonel bakan gençlik istiyoruz. Bu yüzden Kitap Günlerinin fazlaca değerli olduğunu söylüyorum.” diye konuştu.

AK Parti Bursa Milletvekili Osman Mesten de Müslüman ve Türkler için kitabın kıymetine değinerek programın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Programın onur konuğu Prof. Dr. Uludağ da Kitap Günlerinin güzel olmasını dileyerek “Kitap bilişime erişmenin vasıtasıdır. Bugün bilgi asrındayız. Sağlıklı bilgilere ulaşmak için çeşitli imkanlar var. Bunların başında kitaplar geliyor. Bu yüzden Kitap Günlerini pahalı buluyorum. Emeği geçen Bursa Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyorum.” sözünü kullandı.

Diğer onur konuğu Dominguez kitapların içerisinde seslerin kilitlendiği bir hazine olduğunu ve okuyanı alıp özgürleştirdiğini vurguladı.

Bursa Matbaacılar ve Kırtasiyeciler Esnaf Odası Lideri Mehmet Akif Erol da Büyükşehir Belediyesinin kentin dinamiklerini harekete geçirerek hazırladığı programın tüm kente iyi olmasını temenni etti.

Konuşmaların akabinde Aktaş, Prof. Dr. Uludağ ve Dominguez’e günün anısına plaket takdim etti.

120’yi aşkın yayınevinin katıldığı ve 50’ye yakın söyleşinin yapılacağı aktiflikte Atilla Dorsay, Bekir Develi, Beşir Ayvazoğlu, Beyhan Budak, Bircan Yıldırım, İhsan Fazlıoğlu, İlber Ortaylı, Kemal Sayar, Mete Fayda, Mustafa Şen, Nurullah Genç, Sadettin Ökten, Saniye Bencik Kangal, Serdar Tuncer, Varol Yaşaroğlu, Yasin Pişgin ve Yusuf Kaplan üzere 200 civarında muharrir ve şair, okurlarıyla buluşacak.

KAYNAK: AA