Bundan bu biçimde maske takmak gerekli mi?

Leyla

Global Mod
Global Mod
İnsanlık tarihinin en makus pandemilerinden biri, görülme sıklığı azalmakla birlikte devam etmektedir. COVID-19 pandemisinin birinci etaplarında uluslar aşıları ve spesifik tedavileri beklerken, hükümetler hastalığın yayılmasını azaltmak için çeşitli halk sıhhati tedbirleri aldılar. Toplumsal aralık, el hijyeni ve yüz maskesi, hastalığın bulaşmasını önlemek ve denetim altına almak için birinci adımlar olarak kabul edildi.

Biroldukça memleketler arası çalışmada, maske takılması ile yeni COVID-19 bulaşı, hastaneye yatış ve vefat sayısındaki azalma içinde istatistiksel olarak manalı münasebetler gösterilmiştir. Yüz maskelerinin enfeksiyonların yayılması üstündeki tesiri uzunca müddettir araştırılmaktadır. Yüz maskelerinin SARS (şiddetli akut teneffüs sendromu), MERS (Orta Doğu teneffüs sendromu) yahut grip üzere evvelki salgınların yayılmasını azaltmaya yardımcı olduğuna dair ispatlar mevcuttur. Bu enfeksiyonların esas bulaşma yolları sıklıkla teneffüs, konuşma, öksürme ve hapşırma sırasında enfekte şahıslardan saçılan damlacıklar ve havadaki aerosollerdir. Kâfi toplumsal ara hastalığın bulaşmasını azaltır ve mikroplara maruz kalınmasına karşın risk minimuma iner. Toplu taşıma ve asansörler üzere kâfi toplumsal arayı muhafazanın mümkün olmadığı alanlarda yüz maskesi büyük olasılıkla virüs yüklü damlacıkların ve havadaki aerosollerin yayılmasını azaltır. Enfekte hastaların semptomları göstermeden birkaç gün evvel yahut kuluçka periyodundan başlayarak mikropları başka insanlara bulaştırabileceği tartışılmaz bir gerçektir. Her şeydilk evvel, yüz maskeleri hastalık bulaşmasını tedbire ve denetim altına almada değerlidir ve yalnızca maske takan kişiyi değil, bununla birlikte etrafındaki bireyleri de korumaktadır. COVID-19’dan korunmak için yüz maskesi takanlarda son üç yılda grip ve soğuk algınlığı bulaşma oranının değerli ölçüde azaldığını kendi hasta grubumda açıkça gözlemledim.

Dünya Sıhhat Örgütü’ne göre dünyadaki tüm ölümlerin yaklaşık yarısı önlenebilir hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Milyonlarca çocuk 5 yaşına gelmeden ölmekte ve bu ölümlerin yaklaşık %65’i bulaşıcı hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Gözetici hekimlik ve toplum sıhhatinin en kıymetli emellerinden biri insanların enfekte olmasını önlemektir. İnsanlığın bulaşıcı hastalıkları yenebilmesi için şahsi özgürlük anafikri ve yüz maskeleme konusundaki yanılgı yahut cehaletten vazgeçmesi akılcı yaklaşım olacaktır. Grip ve COVID-19 bulaşmaması için bilhassa toplu taşıma ve asansörler başta olmak üzere kalabalık yerlerde yüz maskesi takmayı en azından sonbahar ve kış mevsimlerinde muhakkak öneriyorum.