Birinci başörtülü Vali Yiğitbaşı tarihe geçti: Erdoğan’a yıllar evvel teşekkür ettiği manzaralar bir daha gündem oldu

Leyla

Global Mod
Global Mod
Valiler Kararnamesi ile 9 ilin valisi “vali-mülkiye başmüfettişliği” nazaranvine getirilirken, 10 ilin valisi yer değiştirdi, 9 ile yeni vali atandı. Kararname ile Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakan Yardımcısı Kübra Güren Yiğitbaşı Afyonkarahisar’a vali oldu. Afyonkarahisar valisi olarak atanan Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakan Yardımcısı Kübra Güran Yiğitbaşı birinci başörtülü vali olarak tarihe geçti.

YILLAR EVVELKİ O GÖRÜNTÜ YİNE GÜNDEMDE

Dönemin Başbakanı Erdoğan “Kadınlar Erdoğan’a Soruyor” programında çeşitli meslek kümelerinden bayanların sorularını yanıtladı. O devir Marmara Üniversitesi İrtibat Fakültesi öğretim üyesi olan Kübra Güran Yiğit öğrencilik hayatında başörtüsüyle okula gidemediğini anlattı.

İşte o kelamlar: “Üniversitede hocam bana Suskunluk sarmalını sormuştu. Bunu doktoramda yaşadım. Birey etrafından takviye alamıyorsa dışlanmış oluyor. Üniversitede öğrenciyken başörtülü olmamı saklamıştım. Artık tıpkı üniversitede başörtümle akedemisyenim. Size epeyce teşekkür ediyorum.”

‘Medya sizce nasıl olmalı?’

Toplumu mahalle baskısından kurtarmamız lazım. Özgür medya diyenler baskıcı bir medya oluşturma peşinde. Tarafsız bağımsız hoş. Gerçek habercilik yok. Köşe müelliflerinde var mı yok. Palavranın bini bir para. Ailemle ilgili şahsımla ilgili bunları yaşadım. Kendi şahıslarıyla ilgili yapılsa nasıl çılgına döner. Dünya medyası da bu biçimde. Yeni medya hakikat olmalı, dürüst olmalı. Bir profesör 25 yaşındaki iki genci alıyor bunlarla mı Meclis’i dolduracaksın diyor. Toplumsal medya aile mahremiyetimizi duman ediyor. Bir de dinlemeler, gözetlemeler buna ekleniyor.

Sosyal medya değerli bir mecradır. Bıçak katilin elinde silahtır, hekimin elindeyse hayat kurtarır.” dedi.