Berlinli kelebek yüzücü Angelina Köhler’e Avrupa şampiyonluğu

Kemal

New member
Berlinli yüzücülerin uluslararası yarışmalarda dikkatleri üzerlerine çekmesi üzerinden uzun zaman geçti. Ve sonra birkaç tane. Hohenschönhausen’deki üssün Franziska van Almsick ve Britta Steffen gibi isimlerin tadını çıkardığı eski zamanların ihtişamı sona ermiş gibi görünüyordu. Ancak son zamanlarda federal üs antrenörü Lasse Frank’ın grubunda bir şeyler olduğuna dair belirtiler vardı. Büyümeye devam etti. Sporcular kimin kabul edilip kimin reddedileceği konusunda söz hakkına sahiptir. Kimin takıma uyduğunu, kimin yıkıcı olduğunu, kimin motive ettiğini, kimin ruh halini, eğitim kalitesini ve başarı şansını kimin iyileştirdiğini hemen fark edersiniz. Angelina Köhler, Temmuz 2022’de Hannover’den geldi. Hem kendisi hem de yüzme grubu için bunun çok uygun olduğu kısa sürede anlaşıldı. Ve nasıl.

Koç Frank Perşembe günü Otopeni’deki Romanya yüzme havuzunda bir antrenör/sporcu fotoğrafında ikinci kez gülümserken ve mutlu bir şekilde etkinliğin kaplumbağa maskotunu sıkarken görüldü. Ole Braunschweig’in 50 metre sırtüstünde gümüş madalyasının ardından Angelina Köhler, 200 metre kelebekte kazanarak Avrupa Kısa Kulvar Şampiyonası’nda sürpriz yaptı. Bu, bir Alman yüzücünün altı yıl içinde kısa kulvarda kıta şampiyonalarında kazandığı ilk şampiyonluktu. Köhler, kişisel en iyi derecesiyle 2:03.30 dakika ile Danimarka’dan Helena Rosendahl Bach ve Bosna-Hersek’ten Lana Pudar’ın önünde birinci oldu.

Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın

Angelina Köhler Avrupa şampiyonluğuna şaşırdı

23 yaşındaki oyuncu, son derece hızlı başladığı zorlu yarışın ardından adını skor tablosunun zirvesinde görünce, siyaha boyalı tırnaklarıyla yüzünü elleriyle kapattı. Sonra sevinçle kollarıyla suyu çırptı. “Gerçekten çılgın bir yarıştı, tam olarak ne olduğunu hâlâ tam olarak anlayamıyorum. Gereken her şeye sahip olduğumu, daha da hızlı yüzebileceğimi biliyordum ama önce işin özüne inmeniz gerekiyor” dedi Köhler. “İnanılmaz derecede gururluyum ve önümüzdeki iki gün içinde artık Avrupa şampiyonu olacağım gerçeğini kabullenmem gerekiyor. Bunu hiç beklemiyordum, özellikle de 200 metre kelebekte.”

Köhler aslında 50 ve 100 metrede oldukça güçlü bir sprinter. Bu, en geç 1,80 metre boyundaki atletin Almanya rekorunu kırması (57,05 saniye) ve bu yaz Japonya’da düzenlenen Dünya Şampiyonasında beşinci sırayı almasıyla netleşti. 200 metre kelebekte dayanıklılık gerekiyor. Köhler’de Otopeni’de vardı.

Eğitmen Frank, Berlin’e geldiğinden beri öncelikle onunla birlikte core ve teknik eğitimini yoğunlaştırmıştı. Yakından baktı ve kısa bir süre sonra, başlangıç ve dönüş sonrası dalış aşamaları önemli olmasaydı Köhler’in çok önde olacağını fark etti. Pek çok şeyi değiştirdi ve altı ay boyunca kendini Otopeni’den gelen bir kaplumbağa gibi dümdüz hissetti çünkü Berlin’deki kadar yoğun bir antrenman deneyimi yaşamamıştı.

Angelina Köhler’in hafta sonu yine madalya kazanma şansı var

Ole Braunschweig’in etrafındaki SG Neukölln grubu, tamamen bitkin düştüğünde onu neşelendirdi. Ve kutlanacak bir şey olduğunda onunla kutladım. Olimpiyat sporcusu Leonie Kullmann’ı “Küçük Bayan Avrupa Şampiyonu!!!” tebrik ederken, serbest stil yüzücü Lisa Finger sosyal medyada şunları yazdı: “Kraliçe!” Hohenschönhausen’de ise Berlinli genç yüzücüler final canlı yayını öncesinde salonda oturup şunu yazdılar: “Beni ağlattınız.”

Bu hafta sonu Köhler, Avrupa Kısa Kulvar Şampiyonası’nda 100 ve 50 metre kelebekte yarışacak ve yine madalya kazanma şansına sahip olacak. Köhler, “Aslında asıl yarışım olan ve aslında madalya almayı umduğum 100 metre kelebek yarışını özellikle sabırsızlıkla bekliyorum” diyor. “Şu anda orada başka neler olduğunu görmek beni heyecanlandırıyor. Burada işim henüz bitmedi.” Cuma akşamı, 55.76 saniyelik Almanya rekoru ile yarı finalin en hızlısı olarak Cumartesi günü 100 metre kelebek finaline çıktı.