“Berlin Takımı” Paris Olimpiyatlarına doğru büyük bir çaba gösteriyor

Kemal

New member
Angelina Köhler ziyaret için Fransa Büyükelçiliği'ne geldiğinde onu iki tarihi bina bekliyordu. Fransa'da hemen kapınızın önünde: Brandenburg Kapısı tüm ihtişamıyla. Ambassade de France en Allemagne'nin içi: Berlin'deki tavan yüksekliğinin yetersiz olması nedeniyle her zamanki 300 metre yüksekliğindeki Eyfel Kulesi yaklaşık bir buçuk metreye küçüldü. Bu yaz Berlinli yüzücüyü birçok açıdan bekleyen büyük şeylerin küçük bir ön tadı.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Olimpiyat Oyunlarına yaklaşık 60 Berlinli sporcu katıldı

Paris'in çelik simgesi olan gerçek Eyfel Kulesi'nden çok da uzakta olmayan 2024 Olimpiyat Oyunları, 100 gün sonra, 26 Temmuz'da açılacak. Açılış töreninde yaklaşık 10.500 sporcunun farklı, çok daha heyecan verici bir tekne turuyla Seine Nehri'ni geçmesi sırasında Angelina Köhler'in de orada olması bekleniyor. Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlarında yaklaşık 60 Berlinliyle birlikte “Almanya Takımı” bünyesinde “Berlin Takımı”nı oluşturacak. Sevginin ve ışığın şehrine çok çeşitli duygu ve beklentilerle seyahat edecek sportif bir tur grubu.

Angelina Köhler örneğinde, yelpaze şu anda kabaca şu şekilde özetlenebilir: Gerçekleşen bir çocukluk hayali ve rahat bir beklenti. 23 yaşındaki Fransız büyükelçiliğinde ciritçi Julian Weber, hokey oyuncusu Martin Zwicker ve para-kanocu Felicia Laberer ile oturup konuştuğunda da bir miktar sabırsızlık belirtisi vardı. Büyükelçi François Delattre, Berlin Spor Senatörü Iris Spranger ve Devlet Spor Birliği, spor dörtlüsünü buraya davet etti. 100 günlük Olimpiyat geri sayımına başlayın, Spranger'ın dediği gibi “üstünlüklerin olduğu bir spor festivali”nin iştahını kabartın.

Angelina Köhler örneğinde, en azından ikincisi uzun süredir gereksizdi. Sonuçta bu yılın Şubat ayında Katar'da 100 metre kelebekte dünya şampiyonu olan SG Neukölln yüzücüsü, 2021 Olimpiyatlarına zaten hevesliydi. Korona enfeksiyonum nedeniyle Olimpiyat Oyunlarına katılmak benim için çok şey ifade ediyor; çok çok büyük bir çocukluk hayalimin gerçekleşmesini sağlıyor” dedi Köhler. Gerçekleşen çocukluk hayali, Martin Zwicker'in de ilk Olimpiyat Oyunlarıyla ilişkilendirdiği bir görüntü, bir duygudur.

Bu arada Berliner HC hokey oyuncusu sadece beklentiden değil, aynı zamanda sportif beklentilerden de heyecan duyuyor. Sonuçta, eğer beklendiği gibi aday gösterilirse, Paris oyunlarının 37 yaşındaki tecrübeli oyuncu için sadece üçüncü değil, aynı zamanda son maç olması da şaşırtıcı değil. Dahası, o ve ekibi, kaçınılmaz olarak başarma baskısını da beraberinde getiren Olimpiyat zaferinin favorileri olarak, son dünya şampiyonu olarak Paris'e gidiyor. Paris'e gitmemiz gereken “vicdanlı hazırlık” ve “mümkün olan en iyi koşul”dan da bahseden Zwicker, “Benim ve ekibin Paris'e dair beklentileri yüksek” dedi. Rio'daki 2016 Olimpiyat Oyunlarında bronz madalyayı tekrarlamak Zwicker ve ekibi için asgari hedef olmalı.

Julian Weber Olimpiyat madalyası almayı umuyor

Olimpiyat bronz madalyası kazanmak – Martin Zwicker'in zaten başardığı bir şey şu ana kadar Julian Weber için reddedildi. 29 yaşındaki oyuncu, 2021'de Tokyo'daki podyumdaki yerinin 14 santimetre gerisindeydi. Bunun yerine: 85.30 metre, nankör bir dördüncülük, sonunda umut dolu bir hırsa dönüşen hayal kırıklığı. Yolu onu Tokyo'dan Berlin'e ve Potsdam'daki Olimpiyat üssüne götürdü. Weber yakın zamanda arka arkaya üç kez Almanya şampiyonu oldu ve 2022'de Avrupa şampiyonu oldu; bu başarıların Stade de France'da da devam etmesi gerekiyor. Weber aynı zamanda “en güzel Olimpiyat Oyunları” olmasını umduğu beklentiden de bahsetti ama şunu da vurguladı: “Paris'te madalya için savaşmak istiyorum.”

Bu kesinlikle Angelina Köhler'in aklına zaman zaman umutla gelen bir cümle; ama daha çok, sabit bir beklentiden ziyade umut biçiminde. Şubat ayındaki Dünya Şampiyonası unvanının bir Alman havuz yüzücüsünün 2009'dan bu yana aldığı ilk Dünya Şampiyonası olması ve Britta Steffen bunu değiştirmiyor. Aksine: “Dünya Kupası'ndan sonra aslında oldukça rahatladım çünkü büyük bir başarıydı ve artık kendime baskı uygulamama gerek yok” dedi Köhler. Bunun yerine Berlinli, Brandenburg Kapısı ile Eyfel Kulesi arasında Fransa'ya yapacağı spor gezisine dair beklentisini artırmayı tercih etti ve şunları söyledi: “Paris'e hiç gitmedim ve yarışımdan sonra şehri keşfetmeyi sabırsızlıkla bekliyorum – ve tabii ki yemek de yiyorum.”