Bakan Bozdağ: Dünyada olduğu üzere ülkemizde de epey kirli kampanyaların maksadında

Leyla

Global Mod
Global Mod
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hukuk İşleri Genel Müdürlüğünce Crowne Plaza’da düzenlenen “10. Yılında Türk Ticaret Kanunu Çalıştayı”nın açılışında yaptığı konuşmada, başörtüsüne yönelik anayasa değişikliğine ait açıklamalarda bulundu. Bu mevzuda Türkiye Büyük Millet Meclisinde kümesi bulunan siyasi partilerle görüşmeler yaptıklarını hatırlatan Bakan Bozdağ, temel hak ve hürriyetlerin kullanılması ile kamu yahut özel kesim tarafınca sunulan mal ve hizmetlerden yararlanılmasında hiç bir hanımın başı açık yahut örtülü olması kuralının aranamayacağını vurguladı.

Bozdağ, şu biçimde devam etti:
“Başı örtülü, başı açık bayanları eşit müdafaa altına alan, ayrıyeten sunulan hizmetlerden yararlanmasını anayasal teminata kavuşturan son derece kıymetli, demokratik hukuk devletine ve laik devlet anlayışına uygun kıymetli bir değişiklik. Dini inancı sebebiyle başını örten ve kıyafet tercihinde bulunan bayanların da haklarını en üst seviyede teminat altına alıyor.”

“Dünyada olduğu üzere ülkemizde de hayli kirli kampanyaların hedefinde”

Aileyle ilgili de adım atılacağını lisana getiren Bozdağ, Anayasa’nın 41. unsurundaki “Aile Türk toplumunun temelidir” tabirinden daha sonra gelmek üzere evlilik birliğinin bayan ve erkek içinde kurulduğunu, eşler içinde eşitliğe dayandığını emsalsiz biçimde söz eden bir adım atmak istediklerini anlattı.

“Bu düzenlemeye karşı çıkarım” diyenlerin bulunduğunu bildiren Bakan Bozdağ, şu değerlendirmeyi yaptı:
“Ben artık soruyorum, evlilik kimle kimin içinde kurulur? Bir Türk vatandaşına göre, bizim kültürümüze nazaran, bizim medeniyetimize bakılırsa, bizim hukukumuza nazaran, bayan ile erkek içinde evlilik birliği kurulmaz mı? Bunun aksini argüman eden kimse var mı? Yok. bu biçimde biz bu milletin tamamının üzerinde müttefik olduğu bir kuralı anayasaya taşıyoruz. niye taşıyoruz? Zira aile yapısı ve evlilik birliği bütün dünyada olduğu üzere ülkemizde de epeyce kirli kampanyaların gayesinde. Büyük taarruz altında.”

Bazı ülkelerin de bu mevzuda anayasal seviyede aileyi koruyan düzenlemeler yaptığını anlatan Bozdağ, aileyi muhafazanın, ailenin tehdit altına girmesini engellemenin anayasanın verdiği temel nazaranvlerden birisi olduğuna işaret etti. Bozdağ, “Ben inanıyorum ki bu teklif ortaya çıktığında Meclis’te kümesi bulunan partiler, bu teklif üzerinde şayet samimiyse karşı çıkmak için mazeret dahi bulamayacaklardır. Mazeret bulana da bu aziz milletin evlatları inanmayacaktır, ‘bu biçimde mazeret olmaz’ diyecektir. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın sözüyle bir samimiyet testidir, bir turnusol kağıdıdır” diye konuştu.

“Umarım hayal kırıklığına uğramayız”

Düzenlemeye CHP haricindeki partilerin olumlu görüşler tabir ettiğine işaret eden Bozdağ, ayrıyeten CHP’nin tekliften daha sonra kıymetlendirme yapacaklarını aktardığını bildirdi.

Bakan Bozdağ, şunları kaydetti:
“Türkiye Büyük Millet Meclisimizde kümesi bulunan siyasi partilerimizin bu biçimdesine insani bir hususta, milletimizin ve devletimizin hayrına ve faydasına olan bir mevzuda ittifak edeceklerine, birlikte hareket edeceklerine olan inancımı buradan söz etmek istiyorum. Umarım hayal kırıklığına uğramayız zira burada rastgele bir siyasi hesap yok. Şayet birileri hesap yapıyorsa bundan daha sonra bu hesabı kimse kullanamayacak. Bundan daha sonra bu husus, Türkiye’nin gündeminin dışına düşecek ve önümüze bakacağız. Gücümüzü öbür işlere harcayacağız. Umarım ki önümüzdeki hafta teklif belirtildiktan, Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulduktan daha sonra da siyasi partilerimiz görüşlerini değerlendirirler ve bu noktada olumlu, milletimizin takdirini kazanan yaklaşımları ortaya koyarlar ve Türkiye hem toplumun temeli olan aileyi koruyan birebir vakitte din ve vicdan hürriyetinin üstündeki beklenen her türlü gölgeyi kaldıran tarihi bir ıslahata daha imza atmış oluruz.”

Adaletin vaktinde tecelli etmesinin her insanın ortak beklentisi olduğunu, makul müddette soruşturma ve yargılamaların tamamlanması için amaç müddet uygulamasını daima gözden geçirdiklerini bildiren Bozdağ, 50-60 yıldır devam eden davalar bulunduğunu söylemiş oldu.

Bozdağ, konuşmasına şöyleki devam etti:
“Buradan Türkiye’ye ilan ediyorum, uzun süren davalarla ilgili bakanlık olarak özel kimi düzenlemeler yapacağız. 50 sene, 60 sene bir davanın sürdüğü Türkiye olmaktan ülkemizi çıkaracağız. Bununla ilgili Bakanlığımızın kimi hazırlıkları olduğunu ve önümüzdeki vakit içerisinde bu hazırlıkları somuta dönüştürerek, dededen, dedenin babasından ve onun dedesinden kalan davaların tamamını kısa bir süre daha sonra Türkiye gündeminden tasfiye edecek adımları atacağımızı söz etmek isterim. Hızlandırarak, süratli yaparak değil. esasen 50 yıldır devam ediyor. Bunun artık hızlandırılması, hızlandırılmaması üzere bir şey olabilir mi? Bu, bizim ülkemiz için de yargımız için de hukuk devletimiz için de büyük ayıptır. Bu ayıptan ben Adalet Bakanı olarak hicap duyduğumu söz etmek isterim. Vatandaşlarımızın hak arayışları konusunda, açtıkları davaların yahut yaptıkları şikayetlerin makul mühlet içerisinde sonuçlandırılması yargıya, adalete inancı yükseltecek değerli adımlardan bir adedidir.”

Yasayla bu hususta adım atılacağını anlatan Bozdağ, Çanakkale’de bir davanın 52 yıldır sürdüğü meselai verdi. Bakan Bozdağ, “Hukuk devletinde hangi ihtilaf olursa olsun bu kadar sürer mi? Sürmez, sürmemesi lazım, sürdürülmemesi de lazım” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin hukuk devleti vasfını güçlendirecek adımları da atacaklarını lisana getiren Bozdağ, yargılama süreçlerinde hak mahrumiyeti yaşanmaması için hukuksal yardım sistemini gözden geçireceklerini vurguladı.

Bakan Bozdağ, şunları kaydetti:

“Türkiye Yüzyılı dediğimiz Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında darda, zorda olan her vatandaşımızın yanında hukuk devletinin gereği olarak ona yardıma koşan bir Türkiye olacaktır. Hukuk devletinin gereğini en üst seviyede hayata geçireceğiz, hukuksal yardım konusunu, öte yandan CMK, uzlaştırma dahil bütün bunları içine alan kapsamlı bir ıslahatı getiriyor ve vatandaşlarımızın hak mahrumiyetine uğramamaları, haklarını faal ve gerçek bir biçimde müdafaa edebilmeleri için tüzel yardımın kapsamını genişletiyoruz, aktifliğini artıracak ve yeni kaynakları vatandaşımızın hizmetine sunacağız.”

“Temel kanunlara ait ıslahatlar, Türkiye’nin geliştiğinin en somut göstergesi”

Türk Ticaret Kanunu’nu, Türk hukukçularının, Türk akademisyenlerin ve TBMM’nin yapmasının değerli muvaffakiyet olduğuna işaret eden Bozdağ, şöyleki konuştu.

“Son 20 yıl içerisinde, Cumhuriyet’imizin, ülkemize kazandırdığı kazanımların içerisine onurla ve gururla koyacağımız en büyük muvaffakiyet kıssalarının başında hiç kuşkunuz olmasın hem Anayasamızda tıpkı vakitte temel maddelerimizde yaptığımız yenileşmeler, değişiklikler ve dönüşümlerle birlikte maddelerimizi bir daha bizim, kendimizin yazması, müzakere etmesi, Meclisimizin de kabul edip uygulamaya koymasıdır. O yüzden son 20 yıl içerisinde temel kanunlara ait ıslahatlar, temelinde Türkiye’nin geliştiğinin, kalkındığının, dönüştüğünün ve büyük Türkiye yolunda kuvvetli adımlarla, hukuk alanında da ilerlediğinin en somut göstergesinden bir adedidir.”

Çok sayıda ülkenin temel maddelerini değiştirirken Türkiye’den yardım istediğini anlatan Bozdağ, akademisyenlere, yargı mensuplarına, Yargıtay üyelerine teşekkür etti.

Büyük Türkiye’nin, altyapı ve üstyapının yanında hukukla inşa edileceğine dikkati çeken Bozdağ, “Türkiye’nin ticari alanda bütün dünyayla kuvvetli bir halde rekabet edebilmesi için hukuk altyapımızın da bu rekabete uygun olması, sorun yaratan değil sorun çözen, vatandaşları mahkeme kapılarında bayıltan değil ‘İyi ki mahkeme var.’ dedirten bir uygulamayla bizim yol almamıza büyük muhtaçlık vardır” diye konuştu.

Ticaret hukuku alanındaki çalışmalara Bakanlık olarak ehemmiyet verdiklerinin altını çizen Bozdağ, bu alanda Türkiye’nin takip edilen bir ülke olması gerektiğini söylemiş oldu.

Ticari uyuşmazlıklarda zarurî hale getirilen arabuluculukta istenilen muvaffakiyetin elde edilemediğini vurgulayan Bozdağ, arabuluculuktaki muvaffakiyetin daha ileri noktaya taşınmasının gerekliliğine işaret etti. Bozdağ, arabuluculuk konusu üzerinde durulmasının faydalı olacağını kaydetti.

“Hukukçuları istihdam etmek, ticari işletmelerimizin gücünü daha da arttıracaktır”

Avukatla temsil oranının en yüksek ticari davalarda görüldüğünü bildiren Bozdağ, bu alandaki oranın yüzde 95 olduğunu belirtti. Bakan Bozdağ, “İş dünyamıza bir davette bulunmak istiyorum, hukukçuları istihdam etmek, ticari işletmelerimizin gücünü daha da arttıracaktır. Yalnızca ihtilaf sırasında ihtilafı çözecek, yardımcı olacak avukat yahut da hak aramada takviye verecek diğer bireyleri istihdam etme yerine ondan daha evvel hukukçuları işletmelerde istihdam etmeye itina göstermekte yarar vardır” diye konuştu.

Yatırım ortamını güzelleştirmenin yollarından bir adedinin de hukukçularla çalışmak olduğunu söyleyen Bozdağ, hukukun kılavuzluğunda yol alınmadığında ihtilafların öteki noktalara gidebileceğini belirtti. Bakan Bozdağ, şu değerlendirmeyi yaptı:

“İş dünyamıza gönülden davet yapıyorum, avukatlar, hukukçular, sizin yatırım konusunda çalıştırdığınız mühendisler üzere, öbür çalışanlarınız üzere sizin işlerinizin gerçek olmasında, yanlışsız gitmesinde, saat üzere işlemesinde, daha fazlaca kazanmanızda size yardımcı olacaktır. Yatırım ortamı avukattan kaçarak değil avukatla, hukukçuyla, hukuku, işi bilenlerle el ele çalışarak iyileştirilir”

Bozdağ, konuşmasının akabinde Türk Ticaret Kanunu’nun hazırlanması sürecinde oluşturulan Bilim Komitesi’ne başkanlık yapan Prof. Dr. Ünal Tekinalp’e plaket takdim etti.

Programa, Bursa Valisi Yakup Canbolat, AK Parti Bursa Milletvekilleri Emine Yavuz Gözgeç, Ahmet Kılıç, Refik İtina, Yargıçlar ve Savcılar Heyeti (HSK) Başkanvekili Mehmet Akif Ekinci, Yargıtay Birinci Başkanvekili ve Hukuk Genel Konseyi Lideri Adem Albayrak, Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, HSK, Yargıtay üyeleri, yargı mensupları ve akademisyenler katıldı.