Antrenör Ulli Wegner saygı gösteriyor

Kemal

New member
Bu cumartesi Fırat Arslan’ın son büyük boks maçının gong’u çalıyor. Ve onunla birlikte, bir şekilde, Alman profesyonel boksunun bugüne kadar yaşadığı en iyi zaman veda etmektir. Göppingen’deki EWS Arena’da büyük bir akşam olması bekleniyor. Harika bir insan son kez ringde dövüşüyor – ve Fırat Arslan Alman boks sahnesinin büyüklerini davet etti: Berlin’in kült eğitmeni Ulli Wegner Swabia’ya, Marco Huck’a, Regina Halmich’e ve Arslan’ın arkadaşı Luan Krasniqi’ye seyahat edecek. Her ikisi de uluslararası profesyonel kariyerlerinin bir kısmını birlikte geçirdiler. Krasniqi spor kariyerine 2008’de son verdi, Halmich ise kariyerine 2007’de son verdi. Şu anda 81 yaşında olan Ulli Wegner, kalçasından ve bağırsaklarından geçirdiği birçok ameliyatın ardından artık yeniden bastonsuz yürüyebildiği için mutlu.

Fırat Arslan geçtiğimiz günlerde 53 yaşına girdi. Aslında üç yıl önce son bir büyük kavgayla emekli olmak istiyordu. O zamanlar 2007’den bu yana ikinci kez yarı siklet dünya şampiyonluğunu kazanmayı planlıyordu. Tüm sınıfların en yaşlı boks dünya şampiyonu olarak kendini boks tarihinde ölümsüzleştirmek ve böylece ABD’li boksör Bernard Hopkins’in yerini almak istiyordu. Ama sonra? Kendi takımında bile olmayan bir organizatör havlu attı.

Fırat Arslan kendisinden 18 yaş küçük Bosnalı Puhalo ile yarışacak

Peki hayatı boyunca hiç pes etmemiş bir insan, boks kariyerine nasıl teslim olarak son verebilir? Hiç de bile. Böylece Arslan boks yapmaya devam etti. Corona dönemi büyük boks olaylarını engelledi; Yarışma modunda kalabilmek için eşi Dilek ile Göppingen’deki spor okulunda daha küçük etkinlikler düzenledi. Çünkü tarihin en yaşlı boks dünya şampiyonu olma fikri hâlâ kafasındaydı.

Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın

Şimdi Cumartesi günü kendisinden 18 yaş küçük Bosnalı Edin Puhalo ile yarışacak. Söz konusu unvanın adı: WBA Altın Dünya Unvanı. Arslan da şunları paylaşıyor: “24 dövüş, 23 galibiyet ve yüzde 95 nakavt oranı. Hiç şüphe yok ki, son Avrupa şampiyonu ve WBA dünya sıralamasında beşinci sırada yer alan Edin Puhalo her şeyi benden isteyecek. İkimiz için de çok zorlu bir mücadele olacağına inanıyorum. Daha iyi olan kazansın. Bunu sabırsızlıkla bekliyorum.”

Arslan veda galası için ringe kimseyi getirmedi, sert bir adamdı. Bu nedenle her dövüşe olduğu gibi titizlikle hazırlandı; bu sefer Doğu Anadolu Erzurum’da altı haftalık yüksek irtifa eğitim kampında. Ulli Wegner, “Her zaman iyi rakiplere karşı boks yaptı” diyor. “Bu çocuğa ve onun boksa yaklaşımına itibar etmelisiniz. Fırat çok iyi bir insan, çok büyük mücadeleler vermiş, idmanlarda son derece gayretli ve boks sporu için yaşamış bir insan.”

Ocak 1997’de Arslan’ın ilk profesyonel dövüşü Stuttgart’ta gerçekleşti. René Weller, Graciano Rocchigiani ve Dariusz Michalczewski gibi isimlerle başlayan ve Duvar’ın yıkılmasından sonra Henry Maske ve Axel Schulz’un dövüşleri aracılığıyla bir pan-Alman kahramanlık destanına dönüşen Alman profesyonel boks patlamasının zamanıydı. . Arslan, Klitschko’ların Universum’da nasıl büyüdüğünü, Regina Halmich’in nasıl rakipsiz boks kraliçesi haline geldiğini ve Sven Ottke, Markus Beyer, Arthur Abraham ve Marco Huck’ın Sauerland’da nasıl kariyer yaptığını gördü. Boksörlerin borsaları gibi televizyon reytingleri de milyonlara ulaştı ve spor büyük bir gösteri gibi sunuldu.

Arslan her zaman sahnenin bir parçasıydı ama ilgi odağında başkaları da vardı. Ancak mücadelelerin başında kendisi için hem Türk hem de Alman marşları çalınan Alman-Türk, uzun süredir antrenörü olmamasına rağmen galip geldi. Her ne kadar büyük organizatörler onun yeteneklerinden şüphe duysa da. Buna rağmen hiçbir boks istikrarlı, uzun vadede kariyerini kolaylaştırmadı. Luan Krasniqi, “Başarıya ulaşmakta bu kadar zorlanan başka bir sporcu bilmiyorum” diyor.

Arslan’ın vefat eden boksör meslektaşları: Beyer, Rocchigiani, Weller

Arslan, 2007 yılında Dresden’de ABD’li boksör Virgil Hill’i oybirliğiyle yenerek WBA boks derneği dünya şampiyonu oldu. Bu, bazı arkadaşlarının kariyerlerine son verdiği zamandı. Ve ZDF, 2010 yazında Universum boks ahırıyla olan televizyon sözleşmesini artık yenilemeyince, daha önce çok parlak bir şekilde hareketlenen Alman profesyonel boks sahnesine ilk gölgeler düştü. İki yıl sonra Universum iflas başvurusunda bulundu, Sauerland da önemini yitirdi ve büyük borsalar artık Almanya’da değil, İngiltere veya ABD’de müzakere ediliyor. Arslan’ın Markus Beyer, Graciano Rocchigiani ve René Weller gibi boksör meslektaşlarından bazıları da çoktan hayatını kaybetti.

Arslan hala mükemmel kondisyon seviyelerine sahip olduğunu söylüyor. Birinci sınıf bir dövüşle ringlere düzgün bir şekilde veda etmek istiyor. Ulli Wegner şöyle diyor: “Onu ve aynı zamanda sporcularımın rakibi olduğu dövüşleri de büyük takdir ediyorum. Aksi takdirde onun veda galasına katılmak için bir yere uçardım çünkü bu kişiye ve sporcuya çok değer veriyorum. “