Altı dakikada başlayıp biten sözler

Yunus

New member
Vaize Fatma Bayram’ın yazı çalışması için altı dakikada başlayıp bitirdiği sözlerden oluşan kitabı ‘Altı Dakika’, Kaknüs Yayınları’ndan çıktı. Rastgele sözler seçilerek zihni boşaltmak emeli taşıyan bu teknik, asıl yazıya geçiş için kalemi hazırlamaya fayda temelinde. Hedefi bir kitap oluşturmak değildir. Zihnin kusma taşı olarak niteleyen Bayram, “Başlangıçta yalnızca yazıya geçiş için bir antrenman olarak düşünülen bu iş, peşini bırakmayınca kendisi bir kitaba dönüştü” diyor.

Altı Dakika kitabınızın ortaya çıkış kıssasını anlatabilir misiniz?

Marmara İlahiyat Camii’nde Elmalılı Tefsiri okuduğum bir sohbetin çıkışında, yanıma biri yanaştı. Kendisini özetlemek gerekirse tanıtarak bir yazı okulunda editör ve yazı hocası olarak çalıştığını, şayet istersem benim yazılarımı düzenleme konusunda da istekli olarak yardımcı olabileceğini söylemiş oldu. Behiye Malkoç hocam birkaç kere teklifini yeniledi. Kimi soruları hakkında görüşürken samimiyetimiz pekişti, nihayetinde kendisiyle yazı dersi yapmaya başladık. O derslerin en başında öğrettiği bir teknikti altı dakika. Bu tekniğin hedefi bir kitap oluşturmak değil, asıl yazacağınız husus için kaleminizi hazırlamak ve içinizi boşaltmaktı.

niçin altı dakika?

Sanırım bir fikri özetlemek gerekirse yazabileceğiniz kadar uzun, her gün vakit ayırmaya usanmayacağınız kadar kısa bir süre olduğu içindir.

ZİHNİN KUSMA TAŞI

Nasıl bir periyod izlediniz? Her gün birebir saatte mi yoksa değişen saatlerde mi? Aksattığınız günler oldu mu örneğin?

Bu teknikte ülkü olan her gün yazmanızdır. Gün ortasında belirli bir vakti yoktur. Gaye yazıya başlamadan evvel altı dakika yazıp zihninizi boşaltmanız, daha sonra da asıl yazacağınız bahse eğilmenizdir. Zihnin takıldığı şahsi mevzuları bu türlü boşaltmadığınızda onlar asıl yazdıklarınıza sirayet ederek, yazılarınızın fazla şahsileşmesine ve sonuç olarak kozmikliğini yitirmesine yol açabilir. Zihnin kusma taşıdır altı dakikalık yazılar. Benim öykümde güçlü rutinler yok maalesef. kimi vakit günlerce yazamayıp kimi vakit de günde birkaç tane yazdığım oluyor.

DÜŞÜNMEK İÇİN VAKİT YOK

Kitabın ortasındaki sözler neye bakılırsa seçildi, siz mi seçtiniz, bir diğeri mı verdi bunları size?

Kelimeleri Behiye hocam seçip gönderiyor. Bunlar kitap sayfalarından rast gele seçilmiş sözler. ötürüsıyla sıklıkla yalın biçimde olmuyor. örneğin yazıya “istatistiklerinden” üzere bir sözle başlamanız, kalem hiç susmadan altı dakikada yazıp bitirmeniz gerekiyor. Düşünmek için vakit yok.

En epeyce zorlandığınız sözler hangileriydi?

Az evvel örnek verdiğim ekleri olan sözlerle yazının giriş cümlesini kurmak birinci anda hayli güç olabiliyor. Lakin daha sonra bir bakıyorsunuz o birinci cümle sizi almış hiç ummayacağınız yerlere götürmüş. Bir de kimi vakit süratle yazarken satırlarda beden bulmasından rahatsız olacağınız kimi his ve anılarınızla yüzleşebiliyorsunuz, o da epey zordu.

DEFTERİMİ HER YERE TAŞIDIM

Yazarken kıssa de biriktirmişsinizdir. Yazma esnasında yaşadıklarınızdan biraz bahsedebilir misiniz?

zaman içinde bu altı dakikalar bende muhtaçlık haline geldi. Yazmadığımda içim şişmiş üzere hissetmeye başladım. O yüzden altı dakika defterimi her yere taşıyorum. Bir keresinde gittiğim bir yere defter götürmemişim. Yazma isteği zonklamaya başlayınca orada kaldığım birkaç gün boyunca yazılarımı büyükçe bir paket kağıdına yazdım.

Başörtüsü sözüne altı dakikada başörtülülerin hayatını nasıl sığdırdınız?

Sanırım meslekten geliyor bu durum. Biz vaizlere ayaküstü bir epeyce soru sorulur. Süratle bütün boyutlarını düşünüp cevaplamanız gerekir. İllaki Rabbimin ihsanı olan bir kapasite de vardır. Ne diyeyim, şükrolsun.

İSTİKRARIN DEĞERİNİ ÖĞRETTİ

Altı Dakika size en çok ne öğretti?

İstikrarın ehemmiyeti milyonuncu kere kendini gösterdi. Başlangıçta yalnızca yazıya geçiş için bir idman olarak düşünülen bu iş, peşini bırakmayınca kendisi bir kitaba dönüştü. Ayrıyeten bir defa daha, yaptığımız işe ehemmiyet verip itina gösterdiğimizde onun bize etkileyici bir eser olarak döneceğini gördük. Hepsinden değerlisi bilgili sözlerle başlamak, yazgıda hissenize düşenden yakınıp durmaktansa onunla yapabileceklerinize odaklanmanın en sağlıklı yol olduğunu da teyit etmiş oldu.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK