ABD’de ISM imalat endeksi son 2,5 yılın en düşük düzeyine geriledi, açık iş konumları arttı

Zübeyde

Global Mod
Global Mod
ABD’de gerçek kesim pandemi daha sonrası en yavaş büyümeyi yaşıyor.

Bugün açıklanan ISM imalat PMI 50,2, üretim PMI ise 50,4 ile büyüme eşiği üzerinde kalmaya devam etti. Lakin bu düzeyler pandemi daha sonrası görülen en düşük düzey oldu ve kesimdeki yavaşlamanın belirginleştiğini gösterdi.

ABD’de yüksek girdi maliyetlerinin tesiriyle yavaşlamaya başlayan ekonomik aktivite, son aylarda faiz artışları ve piyasanın sıkılaşmasıyla daha da kendini gösterdi. ISM raporunda, üretim ve tedarik yapan 10 alt daldan 4’ünün son ayda yükseliş kaydettiği açıklandı.

Verilerin olumlu tarafı Mayıs 2020’den beri yani 29 aylık süreçte 50 büyüme eşiği üzerinin korunuyor olması. Dallardaki bu durum büyümeyi destekliyor, fakat büyümeye vereceği katkı azalıyor.

Açıklanan bilgi, Fed ve biroldukça Merkez Bankası’nın enflasyonu denetim altına almak için uyguladıkları para siyasetlerinin tetiklediği global resesyon kaygılarını artırıcı istikamette. Fed’in yarınki görüşmede da 75 baz puanlık faiz artırımlarına devam etmesi bekleniyor.

Açık iş durumları artarak sürpriz yaptı

bir daha bugün açıklanan bilgilere göre ülkede JOLTS açık iş konumları Eylül’de 10,28 milyondan 10,72 milyona yükseldi.

ABD’deki iş ilanları, düşük işsizliğin ortasında Eylül ayında beklenmedik bir biçimde toparlandı. Enflasyonu frenlemek için agresif kampanyasını uzatmak tarafında Fed üzerinde baskı yarattı.

Çalışma Bakanlığı’nın İş Açılışları ve İşgücü Ciro Anketi yahut JOLTS, Salı günü gösterdiği üzere, mevcut konumların sayısı, bir ay evvel revize edilmiş 10,3 milyondan Eylül ayında 10,7 milyona yükseldi. Bloomberg’in ekonomistlerle yaptığı bir anketteki medyan varsayım, 9,8 milyona gerilemesiydi.

Boş konumlardaki sürpriz alım, artan ekonomik rüzgarlara karşın personellere yönelik talebin gücünü koruduğunu vurgulamakta. İşgücü arzı ve talebi içindeki kalıcı dengesizlik, kuvvetli fiyat artışını desteklemeye devam ediyor, yaygın fiyat baskılarına katkıda bulunuyor ve Çarşamba günü Fed’den bir öbür büyük faiz artırımı beklentilerini güçlendiriyor.

Bloomberg