Yaşlılarda kısa müddetli belleği geliştiren görüntü oyunu yapıldı

flormar

New member
Bilim insanları yaşlılarda kısa periyodik belleği geliştiren görüntü oyunu yaptı. Rhythmicity isimli oyun, ünlü rock kümesi Grateful Dead‘in eski davulcusu Mickey Hart‘la geliştirildi. Müzikal ritim oyununda beşerler, görsel ipuçlarıyla ritme uygun biçimde davul çalmaya çalışıyor.

Oyunun tesirleri için yapılan çalışmada yaşları 60 ile 79 içinde değişen 47 kişi iki kümeye ayrıldı. Kümelerden biri, 8 hafta boyunca, haftada 5 gün 20 dakika Rhythmicity oynadı. Öteki kümeyse söz bulma oyunuyla vakit geçirdi.

Independet Türkçe’de yer alan habere bakılırsa ritim oyununun kısa periyodik bellek üzerinde zincirleme tesire sahip olduğu görüldü. Bu oyunu oynayan iştirakçilerde tempo tutma ve karmaşık düşünme yeteneği gitgide düzeldi. İştirakçiler, 8 haftanın başında ve sonunda saniyeler evvel gördükleri bir yüzü hatırlama kabiliyetlerini belirlemek için bir hafıza testine girdi. Rhythmicity oynayan kümenin puanlarının yüzde 4 arttığı görüldü.

Ayrıca bir daha tıpkı periyotlarda elektroensefalografiyle yapılan inceleme, beynin görsel bilgiyle bağlantılı bölgeseli üst parietal lobda aktivitenin arttığını ortaya koydu.

Araştırma grubundan Theodore Zanto‘ya bakılırsa bu, ritim eğitiminin beynin bir vazifeye dikkat verme marifetini geliştiriyor. Çünkü beyin, yapılan işi belleğe dönüştürmeye hazır hale getirmek istiyor. Kaliforniya Üniversitesi, San Francisco’da nazaranv yapan sinirbilimci, “Hafızanın gelişmesi harika” diye konuştu.

Zanto ve grubu, 2013’te geliştirdikleri NeuroRacer ismi oyunla yaşlılarda dikkatin ve çalışma belleğinin düzgünleştiğini görmüştü. Ağustosta yayımlanan bir çalışma da Body-Brain Trainer isimli oyunla yaşlı insanlarda tansiyon, istikrar ve dikkatin güzelleştiği tespit edilmişti.

PNAS isimli hakemli bilimsel mecmuada yayımlanan yeni araştırmada imzası olan isimlerden Adam Gazzaley, “Bu oyunların hepsi tıpkı temel uyarlanabilir algoritmalara ve yaklaşıma sahip lakin epeyce, fazlaca farklı aktivite tipleri kullanıyorlar. Oyunların hepsinde, bu insanlarda bilişsel yeteneklerin gelişebileceğini gösteriyoruz” dedi.