Yaşam durumunuz nasıl? Senden duymak istiyoruz.

Kemal

New member
“Üyelerinin yerleri olmadan hiçbir toplum tam olarak anlaşılamaz.”

Bu alıntıyı (“Crabgrass Frontier”dan, Amerika banliyölerinin ufuk açıcı tarihi) masamın arkasındaki duvara sabitledim. Bu, Haber için konut haberlerini neden sevdiğimi özetliyor ve yazacak şeylerim hiç bitmiyor gibi görünüyor. Konut her şeydir. Burası yaşadığımız ve ailelerimizi büyüttüğümüz yer. Çoğu insan için en büyük servet deposudur. İster mülkünüzün sahibi olun, ister kiralayın, ister dışarıda uyuyun, başınızı nereye koyacağınız varlığınızın büyük bir bölümünü belirler.

Geçtiğimiz birkaç on yılda ve özellikle de pandemiden bu yana konut, Amerika'nın gücünün sembolü olmaktan çıkıp günlük bir krize dönüştü. Gelecek vaat eden ev sahipleri uzun vadeli kiracılar haline gelir. İnsanlar giderek daha sıkışık evlerde yaşıyor, yasadışı konut arzı hızla artıyor ve evsiz kamplarının sayısı artıyor. İnsanlar pahalı eyaletlerden daha ucuz olanlara kaçıyor ve bu da gittikleri şehirlerde barınma sorunlarına yol açıyor.

Ayrıca yeni fırsatlar da ortaya çıktı: Ev ofislerinin yükselişi birçok insanın daha ucuz konut piyasalarına taşınmasına olanak tanıdı ve bazı ailelerin 9'dan 5'e kadar çalıştıkları işlerini bırakıp mülklerini yeniden düzenlemelerine veya ev sahibi olmalarına yol açtı. Kaliforniya'da ve başka yerlerde, arka bahçedeki evlerin yasallaştırılması, birçok ev sahibine, mülklerinde küçük kiralık birimler inşa ederek geliştirici olma konusunda ilham verdi.

Geçtiğimiz birkaç yılda, Amerika'daki konut krizinin hemen hemen her yönünü ele aldım; devlet dairelerindeki yetkililerden, bu sorunu çözmeye çalışanlardan, sonuçlarından zarar gören insanlara kadar. Kiracılar ve ev sahipleri, geliştiriciler ve çevreciler, kamu ve özel konutlar hakkında yazıyorum; hatta sıfırdan yeni bir şehir inşa etmeye çalışıyorum.

Hikâyelerim tematik olarak çeşitlidir ve ülkenin dört bir yanından gelmektedir, ancak ortak nokta bunların köklerinin insanların hikayelerine ve yaratıldıkları yerlere dayanmasıdır. Bu yüzden senden haber almak istiyorum. Ne tür barınma baskılarıyla mücadele ettiğinizi ve bunun hayatınızı, ailenizi, arkadaşlıklarınızı ve topluluğunuzu nasıl etkilediğini bilmek istiyorum. Hangi hikayelerin veya konuların daha fazla ilgi görmesi gerektiğini düşündüğünüzü bilmek istiyorum. Yazdığım makaleler insanların bana anlattığı hikayelerden ilham alıyor.

Tüm gönderileri okudum. Ayrıca daha fazla soru sormak ve herhangi bir şey yayınlamadan önce bilgilerimin doğru olduğundan emin olmak için tekrar kontrol ediyorum. Açık rızanız olmadan hiçbir şey yayınlamayacağım ve iletişim bilgilerinizi başka hiçbir amaçla kullanmayacağım veya haber odası dışında paylaşmayacağım. Bilgileri anonim olarak göndermek istiyorsanız lütfen İpuçları sayfamızı ziyaret edin.