Verstappen Barselona'nın en hızlısı değil ama bitiş çizgisini ilk geçen o

Kemal

New member
İspanya'daki strateji gerilim filminin ardından dinlenme odasında Max Verstappen ve Lando Norris bitkin bir halde yan yana oturdular. Red Bull'un Formula 1 dünya şampiyonu, McLaren'ın umutlu oyuncusunun bir sonraki saldırısını savuşturmayı başardı ve Barselona'da hat-trick yaparak zafere ulaştı. Verstappen, Pazar günü son derece konsantre bir performansla sezonun yedinci zaferini kutladı ve böylece Dünya Şampiyonası'ndaki liderliğini daha da genişletti.

Ödül töreninden önce bir metrelik koşuya çıkıp kendini Red Bull takım üyelerinin kollarına atan Verstappen, “Bugün kesinlikle sahanın en hızlısı değildik ama aynı zamanda strateji açısından da her şeyi doğru yaptık” dedi. pit şeridinde rahatlama ile.

Kariyerindeki 61. zaferinin ardından, Dünya Şampiyonası ikincisi Norris'ten 69 puan daha fazla puana sahip oldu. Red Bull takım patronu Christian Horner, “Aferin Max, harika bir yarıştı” dedi. Verstappen, “Bugün tamamen lastiklere uygun şekilde bakım yapılmasıyla ilgiliydi” dedi ve bunu harika bir şekilde başardı.

Korku dolu bir başlangıcın ardından Norris, pole pozisyonuna ve bitiş çizgisine kadar olan inatçı takibine rağmen ikinci sıraya yerleşmek zorunda kaldı. Sonuçta Verstappen'in 2,2 saniye gerisindeydi. Hayal kırıklığına uğramış Norris, “Kazanmalıydım. Başlangıcı berbat ettim” diye şikayet etti. “Hayal kırıklığına uğradım ama pek çok olumlu şeyi yanımda götürüyorum. Bu olumsuzluk bir şekilde her şeyi mahvetti. Bunu biliyorum.”

Hamilton podyuma çıktı

Formula 1 tarihindeki 1111. Grand Prix'de Lewis Hamilton, Mercedes'iyle bu yıl ilk kez podyuma çıktı ve üçüncü oldu. Hamilton, 2023 sonbaharındaki Meksika'dan bu yana ilk kez podyuma çıktıktan sonra, “Buraya gelip bu puanları almak büyük bir sürpriz. İleriye doğru adımlar atıyoruz” dedi.

Haas pilotu Nico Hülkenberg, pit alanında çok hızlı sürdüğü için aldığı beş saniyelik cezanın ardından Circuit de Barcelona-Catalunya yarışını on birinci sırada tamamlayarak puanları az farkla kaçırdı.

Norris ve McLaren takımı kaotik bir Cumartesi günü yaşadı. Bir yangın alarmının ardından geleneksel İngiliz yarış takımının karavanının boşaltılması gerekti, itfaiye geldi ve saatlerce görevde kaldı. Muhtemelen mutfakta çıkan yangın büyük heyecan yarattı. Resmi bilgilere göre yaralanan olmadı.

Norris ve takım arkadaşı Oscar Piastri taşınmak zorunda kaldı. Norris mühendisin ofisine sığındı ve ardından ikinci kariyer direğine doğru koştu. Daha önce 2021'de Rusya'da ön sıralarda yer alan tek pozisyonunu garantilemişti. Daha sonra Norris ve McLaren, Pazar günü yarışta diğer şeylerin yanı sıra bir hatıra fotoğrafıyla acil servislere teşekkür etti.

Verstappen sıralama turları sonrasında liderin sadece 0,020 saniye gerisinde olmasına rağmen üzgündü. “Haftalardır araçtan daha fazla performans almamız gerektiğini söylüyorum” diye şikayet etti. Cumartesi sonrasında Red Bull liderliğini kaybetmiş görünüyordu. McLaren, Mercedes ve Ferrari neredeyse aynı seviyede. Verstappen, “Geçen yıl çok baskın bir aracımız vardı. Elbette eskisi gibi değil” dedi.

İlk vay efektinden Russell sorumludur

Tribünlerde turuncu yerine kırmızı ve sarı hakim oldu. En son 2013 yılında Katalonya'da yerel bir kahraman olarak kazanan İspanyol Fernando Alonso (Aston Martin) ve Carlos Sainz (Ferrari), kendi taraftarları tarafından coşkulu bir şekilde karşılandı.

Kırmızı ışıklar söndükten sonraki ilk hayret verici faktörün sorumlusu George Russell'dı. Norris çıkrıklarla startta başarısız olurken ve Verstappen en azından pozisyonunu korurken, Mercedes sürücüsü üç sıra kazandı ve ilk virajda dışarıdan geçti. Verstappen radyoda Norris'le olan pozisyon mücadelesi hakkında “Beni çimlere itti” diye şikayet etti.

Ancak üç kez dünya şampiyonu olan oyuncunun tekrar ön sıralara çıkması uzun sürmedi. Red Bull komuta merkezi ona üçüncü turda akıllıca davranmasını tavsiye etti. Ve sadece birkaç dakika sonra Verstappen, Russell'ı birinci sıradan geri itti. 66 turun yaklaşık dörtte birinin ardından Hollandalı pilotun farkı neredeyse beş saniyeydi.

Norris en yumuşak hamurdan uzak duruyor

İlk pit stop dalgası sırasında, 5,3 saniyelik aksama süresine sahip başarısız bir stop, Russell'ı olası bir Grand Prix zaferi mücadelesine geri döndürdü. Bu arada Verstappen ve Red Bull bunun nasıl yapıldığını gösterdiler: sadece 1,9 saniye içinde yeni lastiklere sahip oldular.

Stratejistlere uzun zamandır çağrılmıştı. Lider Norris en yumuşak hamurda daha da uzak durdu ve kumar oynadı. İlk lastik değişiminden sonra Verstappen'in tam on saniye gerisindeydi. Norris ayrıca Russell ve takım arkadaşı Hamilton'ı yeterince hızlı geçemediği için yeni lastiklerini de aşındırdı. 13. sıradan başlayan Hülkenberg, en az bir Dünya Şampiyonası puanı için daha geride mücadele etti.

Verstappen'in Norris'e karşı farkı neredeyse dört saniyeye düştü. Dünya şampiyonu şimdi ikinci kez pite geldi. Norris sevindi: “Bu bizim şansımız.” Ancak kısa bir süre sonra İngiliz şüphelenmeye başladı. Norris de aynı şekilde durarak onu takip etti, ancak Verstappen'in neredeyse sekiz saniyesini telafi etmek zorunda kaldı. Red Bull yıldızına telsizle şunları söyledi: “Max, gaza basmalıyız, Lando lastiklerini kurtarmıyor.” Norris azimli bir yarış sürdü ancak havalı Verstappen'i yakalayamadı.