Tahıl koridoru dönüm noktası

Leyla

Global Mod
Global Mod
Gıda krizi ve tahıl koridoru, TRT World Forum 2022’nin ana gündem hususlarından oldu. Foruma katılan Manchester Üniversitesi Global Sıhhat ve İnsani İşler Kısmı Öğretim vazifelisi Prof. Dr. Mikesh Kapila, Türkiye’nin tahıl koridoru ile büyük bir krizin önüne geçtiğini söylemiş oldu. Savaşların akabinde yaşanan besin krizlerinin, dünya genelinde tehlike oluşturduğunu söyleyen Kapila, “Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan daha sonra yaşanan tahıl kriziyle dünya çıkmaza girdi. Türkiye dünya çapında yaşanan tahıl krizini açılan koridorla düzgünleştirmeye çalışıyor” sözlerini kullandı.

SİYASİ ARENADA KÖPRÜ

Tahıl koridoruyla dünyanın buğday gereksiniminin karşılanmasına vesile olan Türkiye’nin büyük bir adım attığını tabir eden Kapila, “Türkiye, jeopolitik pozisyonu sebebiyle tahıl koridoru oluşturarak hayli değerli bir işe imza attı. Türkiye’nin siyasi arenada köprü bakılırsavi görmesi dünyanın tahıl sevkiyatında bir dönüşüm oluşturdu. Türkiye burada edinmiş olduğu deneyimle bir arada küresel siyasetteki pozisyonunu daha da güçlendirdi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Türkiye biroldukça alanda epeyce kıymetli adımlar atıyor. Edinilen deneyimle daha büyük krizlerin önüne geçeceğini düşünüyorum. Yeni teşebbüsler yapacağına inanıyorum, Türkiye dünyada ses getiren bir ülke pozisyonuna geliyor” diye konuştu.