Son etap Tadej Pogacar için zafer oluyor

Kemal

New member
Tadej Pogacar merhamet göstermedi. Jonas Vingegaard'a hızlı bir bakış, acımasız bir başlangıç - ve beşinci etap zaferi artık 111. Tour de France'ın hakiminden alınamayacaktı. Monako'daki evlat edindiği yurduna çok da uzak olmayan Col de la Couillole'deki zaferiyle Slovenyalı, Tour'da en son 2017'de Marcel Kittel tarafından elde edilen bir rekora imza attı. Pogacar bitiş çizgisini geçerken gururla beş parmağını uzatmış bir el gösterdi.

“Bisiklette yavaşlamazsınız,” dedi 26 yaşındaki sporcu sırıtarak. “Eğer biri bana Tur'dan önce bunların hepsinin olacağını söyleseydi, inanmazdım. Bu dünya dışı.” Pogacar, Pazar günü yapılacak son zamana karşı yarıştan önce Vingegaard'ın 5:14 dakika önünde. Aynı yıl Giro d'Italia ve Tour de France'ta elde edilen tarihi zafer çifti, son olarak 1998'de vefat eden ikon Marco Pantani tarafından elde edilmişti, artık sadece bir formalite.

Günaydın Berlin
Haber Bülteni

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postanıza bir onay mesajı gönderilecektir.

Carapaz en iyi tırmanıcının formasını giyiyor

Vingegaard, son metrelerde Pogacar'dan biraz merhamet görmeyi umuyordu. “Kazanmama izin vereceğine dair küçük bir umudum vardı. Sprintte hiçbir şansım olmayacağını biliyordum çünkü zaten sınırdaydım,” dedi Danimarkalı. Kesinlikle öfkeli değildi: “Muhtemelen ben de aynısını yapardım.”

Pogacar toplam etap galibiyetini 16'ya çıkardı. Uzun vadede, yalnızca bu Tur'da kırılan Mark Cavendish'in rekorunu kırmak istiyor. Britanyalı 35. etap galibiyetini kutladı.

Ancak, Pogacar'ın uzun süre elinde tuttuğu en iyi dağ profesyonelinin formasından mahrum kalacak. Kırmızı noktalı, çok arzulanan beyaz forma, Cumartesi günü etapta üçüncü olan Ekvadorlu Richard Carapaz tarafından alındı. Olimpiyat şampiyonunun tek yapması gereken Pazar günü zamana karşı yarışta bitiş çizgisine ulaşmak.

Genel olarak, Pogacar'ın üçüncü Tur zaferi olurdu. Bu onu Greg LeMond ile aynı seviyeye getirir. Beşer zaferle rekor kazananlar Eddy Merckx, Bernard Hinault, Jacques Anquetil ve Miguel Indurain'dir. Lance Armstrong'un yedi zaferi doping nedeniyle iptal edildi.

Pogacar, Mayıs ayında Giro'da zafer kazandı ve ikinci sıradaki Kolombiyalı Daniel Martinez'in neredeyse on dakika önünde bitirdi. Uzun bir süre, bu sıra dışı sürücünün bu zorlanmayla nasıl başa çıkacağı konusunda bir soru işareti vardı. Pogacar buna performansla cevap verdi ve Pireneler'de iki zorlu dağ finişi ve Alpler'de bir finiş kazandı.

Hatta bir kusuru bile göze alabilir

Pogacar, bir önceki gün dördüncü etap galibiyetinin ardından, dört tırmanış içeren Deniz Alpleri'ndeki tırmanışın tadını çıkarmak istediğini duyurmuştu. Pogacar, “Bu benim eğitim alanım, her dağı çok, çok iyi biliyorum,” dedi. Danimarkalı Vingegaard da genel zafer için son umudunu yitirmiş ve ikinci sırayı güvence altına almaya konsantre olmak istiyordu.

33,7 kilometrelik son zaman denemesi Pogacar için saf bir zafer olabilir. Liderliği göz önüne alındığında, bir kusuru bile göze alabilir. Herkesin bildiği kadarıyla, Tur'un son olarak bireysel bir zaman denemesiyle sona erdiği 1989'daki gibi bir dram olmayacak.

O zamanlar, LeMond Paris'te zamana karşı yarışa lider Laurent Fignon'un 50 saniye gerisinde girdi. Amerikalı hiçbir şeyi şansa bırakmadı, gidonunda bir triatlon aparatı ve bir zaman denemesi kaskıyla giderken, Fransız, sarı saçları dalgalanarak Fransız başkentinin sokaklarında yarıştı. Sonunda, LeMond Fignon'dan sekiz saniye öndeydi ve tarihin en dar Tur zaferini kutladı.