Sırta takılan jet roketiyle uçuş nihayet günlük ömrümüze giriyor mu?

flormar

New member
Leigh Coates, sırt roketi ile havada hız yaptığınızda, kendinizi bir üstün kahraman üzere uçuyor sandığınızı söylüyor.

Emekli helikopter pilotu Coates “İnanılmaz bir his. Nitekim uçuyormuş üzere hissediyorsunuz. Ancak başlangıçta kullanması hakikaten zor” diyor.

Sırt roketiyle uçma fikri insanlığın zihnine birinci sefer 1965 imali James Bond sineması Thunderball ile girdi.

O senelerda Sean Connery’nin oynadığı harika casus James Bond, silahlı iki adam tarafınca kovalanırken tırmandığı bir Fransız şatosunun çatısından, sırtına roketi kuşanıp uçarak kaçıyordu.

Sinemanın girişindeki bu dramatik sahnede kullanılan sırt roketi, ABD ordusu için Bell-Textron tarafınca üretilen “insan roketi” idi.

ABD ordusu sonunda roketi kullanmanın epeyce tehlikeli olduğuna karar vermişti lakin 007’de Sean Connery ya da en azından dublörü tarafınca muvaffakiyetle kullanıldı.

56 yıl daha sonra sırt roketi teknolojisi oldukça ilerledi ve aygıt, acil durumlarda kurtarma işçisi göndermek ya da askeri savunma üzere bir dizi farklı senaryoda kullanılmak üzere denendi.

Geçen ay ortaya çıkan etkileyici bir görüntüde Deniz Piyadeleri’nin sırt roketini indirme harekatında kullandığı görülüyor. Bu, helikopterlerden iniş için ip kullanılmasını gereksiz hale getiriyor.

Ancak sırt roketlerinin zevk için şahsi emellerle kullanılması konusu pek konuşulmuyor.

Gözlemciler sıkça güvenlikten etraf korkularına kadar uzanan potansiyel problemlere dikkat çekiyorlar. Nihayetinde sırtınıza yerleştirilmiş bir jet roketiyle uçuyorsunuz. Bunun kullanmasının ne çeşit kurallara tabi olması gerektiği, hava trafiğinin nasıl denetim edileceği üzere pek epeyce soru zihinleri meşgul ediyor.

Lakin biri ABD’de biri İngiltere’de iki şirket, kolay insanların sırt roketini bir fiyat karşılığında denemesine imkan tanıyor, fakat bir tedbirle bir arada. Bu bireyler, denetimsiz bir biçimde uzaklaşmalarını önlemek için yerdeki büyük bir metal yapıya tellerle bağlı olarak uçuyorlar.

Popülerleşebilir mi?

New York’daki Syracuse Üniversitesi’nden, uzay mühendisliği kısmında doçent Benjamin Akih, “Bu değişen teknolojinin daha geniş bir biçimde benimsenmedilk evvel özel kimi durumlarda kullanılacağı kanısındayım” diyor.

“İtfaiyeciler, birinci yardım ve kurtarma işçisi yahut muhtemelen kolluk güçleri kullanabilir. Sırt roketlerinin bu çeşit özel durumlarda kullanılması, onların şahsi seyahat ya da cümbüş gayeli kullanılmasını da teşvik edecektir.”

New York merkezli bir seyahat ve tüketici eğilimleri danışmanlık firması olan Avant-Guide Enstitüsü uzmanlarından Daniel Levine, sırt roketlerinin kitlesel üretimine geçilmesinin pek muhtemel olmadığını daha epeyce şahsa özel üretilmiş, fevkalade değerli “sırt roketi deneyimi” şekli şeylerin artacağını ve bir süre daha sonra kullanıcıların yere kablolarla bağlanmasından da vazgeçileceğini düşünüyor.

“Önümüzdeki beş yıl içerisinde cebi dolu macera meraklıları, sigorta şirketlerinin mahzur çıkarmadığı kimi ülkelerde sırt roketleri kiralayıp gezebilecekler bence. Dubai’de olabilir örneğin diye düşünüyorum. Teknoloji bayağı insanların kullanabileceği kadar sıradanleştiğinde, şahsi uçuş araçlarının kullanması da, en epey da macera hedefli kullanması artacaktır.”

Sırt roketleri konusunda artık yerleşik bir şirket olan California merkezli Jetpack Aviation 2015 yılında kuruldu. Şirket “JB” serisi sırt roketlerinin bir dizi farklı modelini üretti.

Askeri ve acil yardım emelli kullanım imkanlarının yanı sıra şirket bayağı insanların yetkili federal mercilerin onayından geçen JB10 modelini kullanma eğitimi görmelerine imkan tanıyor. Bu gaz yağı ve mazotla çalışan ikiz turbojet motorlu bir sırt roketi.

Şirketin kurucusu ve CEO’su David Mayman iki günlük kablolu uçuş eğitim programına gösterilen ilgiyle başa çıkamadıklarını söylüyor.

“Alabileceğimiz insan sayısını fazlaca aştık. Çılgınca bir ilgi var” diyor.

Mayman’a bakılırsa şirketinin “gökyüzünde yalnız yolculuk” diye sunduğu sırt roketi ile uçmak hayli kolay. Pilot hareket ve suratı sağ eliyle tarafı sol eliyle yönetim ediyor.

O ortada bir bilgisayar ekranı kullanıcıya yakıt seviyesi, motor, egzoz ısısı ve akünün durumu hakkında bilgi sunuyor.

Mayman “Sağlık ve cüsse bakımından ortalama rastgele bir insan hiçbir problemle müsabakadan uçabilir. Bunu şu ana kadar eğittiğimiz insanlara bakarak söylüyorum. Katiyen havacı eğitimi görmüş olmanız ya da pilot olmanız gerekmiyor. Hatta kimi vakit bu özellikler, bir sürü şeyi farklı yapması gerektiği için pürüz teşkil edebiliyor” diyor.

Jetpack Aviation şimdiye kadar 80 kişiyi eğitmiş. Mayman, Japonya ve Avustralya üzere ülkelerde macera uçuşları düzenlemek isteyen pek hayli girişimcinin kendisiyle temasa geçtiğini söylüyor.

Kolay olabilir lakin sırt roketiyle uçuş eğitimi ucuz bir şey değil. Şirket iki günlük eğitim için yaklaşık 5 bin dolar alıyor.

Jetpack Aviation’un işvereni Mayman “Bu bizler açısından maliyeti yüksek bir iş zira teknoloji değerli. Ancak sanıyorum vakit içinde teknolojik ilerlemelerle ucuzlayabilir diye düşünüyorum” diyor.

İngiltere’de ise bu işi rakip bir firma olan Gravity Industries yürütüyor. Onlar da birebir biçimde fiyat karşılığında rastgele birine sırt roketiyle uçuş yaptırıyor. Tabi, güvenlik kabloları ile.

Roketle uçuş yarışları hayli yakında

Gerek İngiltere ordusunun Kraliyet Deniz Piyadeleri ünitesi için sırt roketi imal eden Gravity gerekse JetPack Aviation ayrıyeten yarışlar düzenlemeye başlayacaklarını da duyurdular. Güvenlik niçinleriyle bu yarışların su üzerinde yapılacağı da belirtildi.

Gravity birinci yarışı 2020’de Bermuda’da yapmayı planlamıştı ama Covid salgını niçiniyle bu planlar askıya alındı.

Şirketin kurucusu eski Deniz Piyadesi ihtiyat çalışanı ve bir periyot petrol tüccarı Richard Browning, planlanan yarışların beraberinde muhtemelen halktan insanların müsabaka için eğitilmelerini de kapsayacağını söylüyor.

“Bunun fazlaca doğal bir gelişim göstermesinden yanayız lakin halktan pek epeyce kişiyi eğitmemiz gerekeceğini düşünüyoruz. Bunlar çoklukla varlıklı karizmatik bayanlar ve erkekler oluyor. Eğitim tamamlandığında Monako ya da San Francisco Bay bölgesi üzere itibarlı yerlerde buluşmak istiyoruz. Onlara şirketin renklerini taşıyan sırt roketlerini hazır edeceğiz.”

Browning, “Yarış muhtemelen sırt roketlerinin takmış yarışçıların şu anda yaklaşık beş ya da altı dakika olan uçuş mühleti boyunca bir kadro hareketler yapmaları, birtakım direklerin etrafını dolaşmaları halinde olacak. ” diye tanım ediyor.

“Bu her iki üç ayda bir farklı ve hoş yerlerde yenidenlanabilir. Bizim düşündüğümüz model bu. Fikir yürütmek yerine icraatı göstermek istiyoruz”diye ekliyor.

Gravity Industries şirketinin düzenleyeceği yarışlara katılmak isteyenlerden biri de başta kendisinden kelam ettiğimiz emekli helikopter pilotu Leigh Coates. 2019 yılında Gravity şirketinin sırt roketi ile güvenlik kabloları olmadan uçan birinci bayan beraberinde.

Daha evvel 2018 yılında JetPack Aviation sırt roketi ile de güvenlik kablolarıyla uçuş yapmış ve bu şirketin uçuş aygıtını kullanan birinci bayan unvanını da almıştı.

Alaska’da yaşayan Coates “Sırt roketiyle uçmak çocukluk hayalimdi. Onun için bu şirketleri duyunca çabucak bu fırsattan yararlanmak istedim” diyor.