Sebastian Vettel ormanı keşfediyor

Kemal

New member
Sebastian Vettel, Nürburgring’deki efsanevi Nordschleife’ın arkasındaki küçük bir açıklıkta smoothie hazırlıyor. Bu sıcak Eylül öğleden sonra, dört kez Formula 1 dünya şampiyonu, soğuk içecek olarak elma suyunu, muzları ve kendi topladığı Douglas köknar iğnelerini seçiyor. “Bunu gerçekten içebilir misin?” diye soruyor ilkokul öğrencilerinden biri. Evet, yapabilirsiniz ve Douglas köknarlı smoothie’nin tadı o kadar da kötü değil.

Vettel, bölgede yaşayan ve çalışan ormancı ve yazar Peter Wohlleben ve komşu Wershofen’den dördüncü sınıf öğrencisi ile birlikte eski Formula 1 pistinin arkasındaki ormanı keşfediyor. Çocuklar oyun yoluyla doğayla tanıştırılmalıdır. Bunu yapmak için Eifel’de bir ağaç telefonu kullanıyorlar, çınar akçaağaç tohumları ekiyorlar veya smoothieler karıştırıyorlar. Sonunda ilkokul öğrencileri de sertifika alarak kendilerine “Yeşil Korucular” adını verebiliyorlar.

Sebastian Vettel çevrenin korunmasına bağlılık çağrısında bulundu

“Hepimizin daha fazlasını yapması gerekiyor. Bir şeyler yapmanın zamanı bugün, yarın ya da ertesi gün değil, dündü zaten. Değişimin kafada başlaması önemlidir. Vettel, çevrenin korunmasına daha fazla bağlılık çağrısında bulunarak, “Ellerinizde ne olduğunu düşünmelisiniz” diyor.

Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın

Konu radikallik ya da feragat gibi anahtar kelimelerle ilgili değil, “fakat herkes kendisi için küçük de olsa çok şey yapabilir. Onunla başlamalısın, önemli olan bu. Bu daha sonra giderek daha da artabilir. Vettel, “Bu, olumlu anlamda gelecek nesiller için bulaşıcı ve ilham verici olabilir” diyor. Örneğin Wershofen’deki dördüncü sınıf öğrencileri için.

Sürdürülebilirlik ve çevrenin korunması, Formula 1 kariyerinin sonlarına doğru Vettel için giderek daha önemli hale geldi. Örneğin Miami’de yükselen deniz seviyeleri nedeniyle su baskınları konusunda uyardı ve Montreal’de bakir ormanların temizlenmesini gerektirecek olan yağlı kumların çıkarılmasını eleştirdi.

“Eski hayat bende ve elbette motor sporlarına olan tutkum da var. Spor benim için önemli, hayatım boyunca beni şekillendirdi ve bana çok şey kattı. Ancak bir sonraki vitese veya birkaç vitese geçmemiz ve her şeyi daha sorumlu hale getirmeye çalışmamız gerektiğini düşünüyorum” diye vurguluyor Vettel.

“Bu gezegenle ilgili ama her şeyden önce kendimizle, onları sevmeye başladığımız hayatlarımızla ve tadını çıkardığımız özgürlükle ilgili. Ben böylesine özgür bir ülkede büyüdüm ve bunu başkalarına aktarmalıyız.” Vettel yakın zamanda biyolojik çeşitlilik konusunda farkındalık yaratmak amacıyla Suzuka’da böcek otelleri açtı. “Doğadaki her şeyin birbiriyle bağlantılı olması ve bu kadar mükemmel bir şekilde koordine olması tam anlamıyla bir mucize. Eğer yarışlarla bir paralellik kuracak olsaydınız, bu mükemmel düzenin gerçekten var olduğunu söylemeniz gerekirdi,” diyor Vettel. “Fakat biz insanlık olarak orada burada pek yardımsever davranmıyoruz. Biz kendimiz büyük, küçük pek çok iyilik yapabiliriz.”

Sebastian Vettel Formula 1’den ayrıldı

Vettel, Formula 1’den uzaklaştı ve bu nedenle geçen sezonun sonunda kariyerine son verdi. O günden bu yana eşine ve üç çocuğunun yanı sıra sürdürülebilirlik projelerine de daha fazla zaman ayırdı. Ancak Eylül ayının sonunda Japonya’da sergilediği performansın da gösterdiği gibi, birinci sınıf motor sporları sınıfı olmadan yaşayamaz.

Formula 1 onu tekrar geri çekebilecek mi? “Böyle bir şeyi asla göz ardı edemezsiniz ama bir noktada bu süre dolacaktır. Sorun yaşım değildi ve çizgiyi çizmek benim kararımdı. Ancak onu sadece bir yıl sonra tekrar almak için çekmedim” dedi Vettel.

“Ailem ve çocuklarımla daha fazla zaman geçirme ayrıcalığına sahibim, bu bir öncelik. Son yıllarda dünyayı yeniden keşfettiğim gibi, Formula 1 de ne kadar büyük olursa olsun küçüldü.”

Vettel aynı zamanda spor otomobil dünya şampiyonasında da motor sporlarına geri dönüş yapmayı planlıyor. Gelecekte Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nda yarışabilir. Alman takım patronu Dieter Gass’ın liderliğindeki İngiliz Jota takımının testleri tartışılıyor.

Vettel henüz somut bir profesyonel plan geliştirmedi. Vettel, “Ama niyetim tam olarak buydu: Hemen bir sonraki görevi üstlenmek ya da bir sonraki kokpite geçmek ve ilk önce her şeyi deneyebilecek ve zamanı olan tarafımı tanımak değil” diye açıkladı. “Kendinizi biraz daha farklı hissedebileceğiniz ve keşfedebileceğiniz bir dönemde yaşıyorum. Aynı zamanda ailemle vakit geçirmekten de büyük keyif alıyorum. Bu yüzden gelecekte sayı doğrusunda ne olacağına dair bu hayalimdeki cevabı veremiyorum.”