Rus basınından 10 ülkenin büyükelçinin geri adımı yorumu: Erdoğan’ın karşısında dize geldiler

Leyla

Global Mod
Global Mod
Osman Kavala ile ilgili skandal bir açıklamaya imza atan 10 büyükelçi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “İstenmeyen adam ilan ederiz” biçimindeki reaksiyonunun akabinde geri adım attı. Erdoğan, mevzu ile ilgili yaptığı konuşmada, “Dışişleri Bakanıma talimatı verdim, ne yapması gerektiğini söylemiş oldum. Bunların bir an evvel istenmeyen adam ilan edilmesini halledeceksiniz dedim.” sözünü kullanmıştı.

“TÜM SAVAŞI ERDOĞAN ÜSTLENDİ”

Türkiye’nin kararlı duruşunun akabinde geri adım atmak zorunda kalan kelam konusu elçiler, Viyana Mukavelesi’nin 41. hususunu işaret ederek, “İç işlerinize karışmayız.” dedi. Rus basınından Kommersant gazetesi, yaşananları aktardı.

“10 ÜLKEYE MEYDAN OKUDU”

“Recep Tayyip Erdoğan tüm savaşı üstlendi” başlıklı haberde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Batı ile bağlantılarda bir ‘kırmızı çizgi’ olarak nitelendirdiği ülkesinin iç işlerine müdahaleye müsamaha göstermeyeceğini açıkça belirtti.” denildi. Erdoğan’ın Batı’ya güç bir seçim sunduğu belirtilerek, bunların “Zorluğu kabul edin ya da Türkiye ile direkt karşı karşıya gelmekten kaçının.” olduğu kaydedildi.

Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 10 ülkeye karşı meydan okuduğu 10 ülkenin de dize gelmek zorunda kaldığı açıklandı.