Rumeli’de sıra dışı bir casusluk öyküsü “Kurt Gölgesi”

Yunus

New member
Hamdi Akyol, yayın dünyasının tanınmış editörlerinden. 30 yıllık meslek hayatı boyunca yüzlerce kitabı kültür dünyamıza kazandırmış bir isim. “Terzi kendi söküğünü dikemezmiş” kelamını tekzip edercesine bu sefer kendi yazdığı bir yapıtla okurun karşısına çıktı. ‘Kurt Gölgesi’ iki ay kadar evvel raflardaki yerini aldı. Eser, muharriri kadar değişik özellikler taşıyor.

Kitapseverler sizi senelerca yayına hazırladığınız yapıtlardan, Türkçe kullanmasına dair toplumsal medyada ısrarlı yaklaşımlarınızdan, yanlışsız çevirinin nasıl olduğuna dair takipçilerinizle yaptığınız etkileşimlerden tanıyordu. Birden karşımıza bir romanla çıktınız, herkes üzere biz de şaşırdık. Üstelik bir casusluk romanı. Nedir bu kitabın öyküsü?

Bunu biroldukça farklı mecrada bana sordular. Edebiyat hayli da ilgili olduğum bir alan değilken, daha çok inceleme-araştırma yapıtları alanında at koşturuyorken, bu roman nasıl oldu da çıktı diye. Aslında haklı bir soru. Bir sene evvel biri bana roman yazacağımı söylese, ben de şaşırırdım.

SER VERİP SIR VERMEMİŞ

Romanın bir öyküsü, bir ilham kaynağı var. yıllar evvel bir vesile ile tanıştığım, Bulgaristan Türklerinden biri. Soğuk Savaş devrinde Türkiye ismine casusluk yaptığı teziyle yakalanıyor, sorgulanıyor, işin değişik yanı aleyhinde hiç bir kanıt olmadığı biçimde 15 seneye yakın kararsız olarak mahpusta tutuluyor. 1989 yılında, komünizmin son demlerinde yaşanan zarurî göç esnasında da ülkemize sınırdışı ediliyor. Kendi ailemden gelenler de vardı o periyotta. Bu kaos günlerinde, onu ve yaşadıklarını nisbeten bilen bir yakınım vasıtasıyla kendisiyle tanışmıştım. Çok ketum, ağzından laf alınmasının mümkün olmadığı bir insan. Hakikaten yakalandığında envai çeşit azaba maruz kalmasına karşın ser verip sır vermemiş. hayatının Türkiye safhasına dair öteki bildiklerim de var lakin bunları söylersem, çabucak hemen yayınlanmamış olan öbür romanımdan ağır “spoiler” vermiş olurum. Şimdilik bu kadarını söylemiş olayım.

Bu kahramanın yaptıkları ve yaşadıklarına dair kısıtlı ayrıntıları aktardığım kimi muharrir dostlarım, öyküyü beğenmekle bir arada bunu romanlaştırma konusunda fazlaca da istekli davranmadılar. Onların isteksizliğinin üzerine, kıymetli büyüğüm, usta romancı İskender Pala’nın teklif ve teşvikiyle, kaleme almak bana düştü.

YALNIZCA BİR CASUSLUK ÖYKÜSÜ DEĞİL

Kitabı okuduğumda beni en epeyce etkileyen taraflarından biri de, tam olarak bir “casusluk romanı” diyemeyeceğimiz ayrıntılar içermesi. Kitapta dost karakterler var, düşman karakterler var, bunların bulundukları noktaya nasıl geldiklerini anlatan yan kıssalar var, bu kıssalarda sürpriz iştirakler, benzerlikler var. Okur kimi vakit birden 1870 yılına, Vidin’in bir Bulgar köyüne gidiyor, kimi vakit 93 Harbi’nde Anadolu coğrafyasına sığınan Müslüman bir Pomak’ın acıklı hayatına, kimi vakit Yıldız Suikasti’ne… Tarihi roman da diyebilir miyiz Kurt Gölgesi için?

Muhakkak diyebiliriz. Bunun meşakkatini hayli çekiyorum aslında. Casusluk romanı mı diye soruyorlar, evet desem bir türlü, demesem öbür türlü. Bu kitapta yalnızca bir casusluk öyküsü yok. Balkanlar’ın elimizden kayıp gidişinin farklı gözlerden kıssası var. Aslında roman Rumeli’nin elimizden çıkışını ve daha sonrasında yaşananları “casusluk” omurgasında anlatıyor.

BENİM HAYAL DÜNYAMIN MAHSULÜ

bu biçimde okurlar bu kitapta bir Türk casusunun yaşadıklarını birinci kere bir romanda okuyacaklar, hakikat mu anlamışım?

Aslında tam olarak o denli değil. Benim romanımın ana kahramanı olan Rüstem, az evvel size bahsetmiş olduğum kahramandan ilhamla oluşturduğum bir karakter. Bizim “esas” kahramanımız (kitabın başında kendisine ithafım var, lakin mahremiyetine hürmet gereği yalnızca isminin baş harflerini yazdım), yaşadıklarını anlatma, bunlarla böbürlenme ve etrafına caka satma gibisinden davranışlardan epey uzak bir tanesiydi. Ziyadesiyle tevazu sahibi, yolda görseniz gariban bir seyyar satıcı zannedersiniz. Hakikaten o denli bir hayat sürdü Türkiye’de. Benim romandaki kahramanım, onun yaşadıklarının ana omurgasını kullanıyor. Öteki bütün ayrıntılar, benim hayal dünyamın mahsulü.

SERİNİN İKİNCİ KİTABI YOLDA

Kitap, “Birinci Kitabın Sonu” notuyla bitiyor. Yani devamı var, o denli mi?

Başta tek kitap olarak tasarlamıştım lakin yazdıkça zenginleşen metin sebebiyle üç kitaplık bir seriye dönüştürme sonucu verdim. Kurt Gölgesi birinciydi. İkincisi Gün Yıldızı ismini taşıyor ve bu yılın sonlarında yahut önümüzdeki yılın başlarında çıkacak. Üçüncü kitabın çıkış tarihini ise biraz da okurun talebi ve ilgisi belirleyecek.

KAYNAK: AKŞAM