Phil Bauhaus, Alman darbesini midesinde bir miktar hayal kırıklığıyla kaçırdı

Kemal

New member
Phil Bauhaus midesinde büyük bir öfkeyle her şeyi denedi, ancak Dijon'daki hesaplaşmada, Bocholt'un yıldırım hızındaki sürücüsü 111. Tour de France'da ilk Alman zirve sonucunu bir kez daha kaçırdı. Hollandalı Dylan Groenewegen, Fransa'nın hardal başkentindeki ateşli finali kazandığında, Bauhaus beşincilikle yetinmek zorunda kaldı – ilk Alman etap zaferi hayali bir kez daha paramparça oldu.

“Rüzgarda çok yorucu bir yarıştı. Finalde kendimi iyi hissetmedim ve başlarda yalnızdım. Bu yüzden mutluyum,” dedi Bauhaus (Bahreyn-Victorious) ARD'de. Bir gün önce, İngiliz Mark Cavendish'in rekor zaferinden sonra jüri tarafından düşürülmüştü ve kendisine çok haksız davranıldığını hissetmişti. Pascal Ackermann (Kandel/İsrail-Premier Tech) onuncu sıraya kadar yükseldi. “Aslında her şeyi doğru yaptım ama biri son kavşakta bana çarptı,” dedi 30 yaşındaki yarışmacı – henüz Almanların turu bitmemişti.

Üçüncü toplu sprintte üçüncü etap galibi var

Bu arada, üçüncü toplu sprintte üçüncü kazanan Groenewegen, geçen yıl dört zaferle öne geçen Belçikalı Jasper Philipsen'in hemen önünde yer aldı. 31 yaşındaki sporcu, altıncı Tur zaferinin ardından “Şimdiye kadar biraz hayal kırıklığına uğradıktan sonra çok mutluyum” dedi. Pazartesi günü kazanan yıldız Biniam Girmay, Eritreli'nin giydiği ilk siyah Afrikalı olan yeşil mayoyla üçüncü oldu. Çarşamba günü 35. etap zaferiyle büyük Eddy Merckx'i geride bırakan ve o zamandan beri tek rekor kazanan olan “ebedi” Cavendish (39), Dijon'a giderken çok fazla enerji harcadığı için ancak 20. oldu.

Bir sonraki büyük güç testinden önceki gün genel klasmanda zirvede hiçbir şey olmadı. Slovenyalı Tadej Pogacar, Belçikalı Remco Evenepoel'in 45 saniye önünde sarı mayosunu başarıyla savundu. Cuma günü Nuits-Saint-Georges ile Gevrey-Chambertin arasındaki zorlu zamana karşı mücadelede Evenepoel, bu disiplinde dünya şampiyonu olarak bir avantaja sahip olabilir.

Bauhaus ise bu sırada çok fazla hayal kırıklığıyla yarışıyordu. Bir gün önce sprintte engellendiğini hissetmişti, ancak jüri daha sonra kendi engeli nedeniyle onu 16. sıradan 171. sıraya düşürdü. 29 yaşındaki sporcu Radsport-News'e “Çok hayal kırıklığına uğradım çünkü bunun hayatımda katılabileceğim en iyi sprint olacağını düşünüyorum” dedi.

Ana saha hızla hareket ediyor

Önceki günün acı verici derecede yavaş temposuna karşın, perşembe günü başlangıçtan itibaren alan hızla hareket ediyordu. Bitişe yaklaşık 80 kilometre kala, şampiyon Jonas Vingegaard'ın Visma takımı Pogacar'a saldırmak için güçlü arka rüzgarları kullandı, tempoyu artırdı ve alanda bir kopuşa neden oldu. Pogacar, Vingegaard'a yakın kaldı ancak bu aşamada Köln'den Nils Politt'in etrafında yardımcılarının neredeyse tamamını kaybetti. Birkaç üst düzey sprinter da lider gruba katılma şansını kaçırdı ancak yaklaşık on kilometre sonra iki alan tekrar birbirine yaklaştı.

Ancak Cavendish şanssızdı: olabilecek en kötü anda bir kusuru vardı ve kendini aniden hızlı fazda bir buçuk dakika geride buldu. Bisikletini iki kez değiştirmek zorunda kalan mücadeleci Britanyalı, yardımcılarıyla birlikte alanın arkasında mücadele etti, küfür etti, ancak “Cav” da belirleyici faz için zamanında pelotona geri döndü.