Omicron niçiniyle OPEC+’nın petrol arzındaki artışı durduracağına yönelik beklentiler artıyor

Zübeyde

Global Mod
Global Mod
Muharrir – Gina Lee

Investing.com – Asya’da Salı günü petrol, geçen haftaki kayıplarından toparlanmaya devam ediyor. Yatırımcıların, yeni Omicron varyantıyla ilgili belirsizlik niçiniyle majör üreticilerin ham petrol arzını durduracağına yönelik beklentileri arttı.

Brent %0,64 artışla 73,69 dolar olurken WTI %1,03 yükselişle 70,67 dolara ulaştı. Cuma günü petrol, Omicron varyantının daha fazlaca kısıtlamaya niye olurak yakıt talebine ziyan vereceği endişeleri ile yaklaşık %12 düşüş yaşadı.

Pazartesi günü Dünya Sıhhat Örgütü (WHO), Omicron’un devasa yükseklikte enfeksiyon riski taşıdığını söylemiş oldu ve varyantı “endişe verici varyant” olarak sınıflandırdı. Hollanda, Danimarka ve Avustralya üzere bir fazlaca ülke, hafta sonu Omicron hadisesi raporladı ve öteki ülkeler de seyahat kısıtlamaları getirdi.

Yakıt talebi görünümünün varyant niçiniyle belgisiz olmasından dolayı yatırımcılar, OPEC+’nın Ocak ayında günlük 400.000 varillik üretim artışı planlarını durdurmasını bekliyor. Kartelin toplantısı 2 Aralık’ta.

Commonwealth Bank emtia analisti Vivek Dhar, “Omicron varyantı ve majör petrol üreticilerinin petrol stoklarını kullanıma açması ışığında kümenin, üretim artışlarını durdurma eğiliminde olacağını düşünüyoruz.” dedi.

ABD ve öteki majör tüketicilerin, Stratejik Petrol Rezervlerinden koordineli olarak kullanacaklarını duyurdukları ölçünün beklenenden daha küçük olması ile OPEC+ kendi planını esasen gözden geçiriyordu.

OANDA analisti Edward Moya, “Küresel stratejik rezerv kullanması ve düzinelerce ülkenin Güney Afrika ve komşu ülkeler için seyahat kısıtlaması getirmesinin akabinde OPEC ve müttefikleri, üretim artışını durdurmayı ve hatta üretimde ufak bir kesintiyi kolay kolay haklı çıkarabilir.” dedi.

Öte yandan İran ve dünya güçleri içinde, 2015 nükleer mutabakatını canlandırma görüşmeleri tekrar başladı ve diplomatların optimist yorumları piyasaya dayanak oldu.

Yatırımcılar artık Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) ham petrol arz raporunu bekliyor.