Metecan Birsen’den KARAR’a çarpıcı açıklamalar: Kupa yolunda birinci gaye 2’de 2

Kemal

New member
OĞULCAN ÇOKSAYAR

FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri B Kümesi’nin birinci pencere maçlarında Belarus ve Büyük Britanya ile kozlarını paylaşacak A Ulusal Erkek Basketbol Grubu’nda yıldız oyuncularımızdan James Metecan Birsen, KARAR’a özel açıklamalarda bulundu. Lafı fazla uzatmadan kelamı, Ulusal Kadro forması ile neler hedeflediği, Fenerbahçe Beko’ya dönüş kıssası, gelecek planları ve birfazlaca hususa daha değinen Metecan Birsen’e bırakalım…

-Dünya Kupası yolunda evvel Belarus akabinde Büyük Britanya ile birinci pencere maçlarımız var. Her iki maç için de farklı ayrı kıymetlendirme alabilir miyim?

Çok sıkı çalışıyoruz şu an için hazırlık periyodumuz verimli geçiyor. Takımımızın potansiyelinin ve yapabileceklerimizin farkındayız. Dünya Kupası’nda yer almak istiyoruz. Birinci evvel belirttiğiniz üzere Belarus ile oynayacağız. Şu an büsbütün Belarus maçına odaklandık ve elimizden gelenin en düzgününü yapmak için çabalıyoruz. Bunun için mesai harcıyoruz ve sıkı çalışıyoruz. Akabinde konutumuzda seyircimizle birlikte Büyük Britanya maçına çıkacağız. 2 yıl ortadan daha sonra bir ulusal maçta seyircimizle birlikte oynayacağız. O yüzden hem kendim birebir vakitte kadro olarak fazlaca heyecanlıyız. 2’de 2 yapıp avantajlı pozisyona geçmek istiyoruz. Elimizden gelenin en uygununu yapacağız.

SON TOPA KADAR SAVAŞACAĞIZ

-Turnuvaya katılma yolunda bahtımızı nasıl görüyorsun?

Kümemizde Yunanistan üzere kuvvetli bir ekip var. Lakin Büyük Britanya ve Belarus ekipleri da epeyce tehlikeli ve her maça birebir konsantrasyonla çıkmamız gerekiyor. Âlâ uğraş edip her maçta son topa kadar savaşacağız. Bunların kararında Dünya Kupası’na kalacağımızı inanıyorum.

-2020 Tokyo Olimpiyatları yolunda istediğimizi alamamış olmamız daha sonraki turnuvalar için ulusal gruptaki havayı nasıl etkiliyor?

Yeterli bir ekip olduğumuzu düşünüyorum. Potansiyelimiz uğraş gücümüz devasa yükseklikte. Alt yaş kümelerinde birlikte oynamamızın da büyük avantajı var. Yaz devrinde Olimpiyat Elemeleri’nde birlikte bir turnuvada uğraş ettik. Her turnuvada ve her kampta daha epeyce birbirimizi tanıyoruz. Ve ivmemiz üst taraflı seyir ediyor. Bunun da uzun vadede ülke basketbolumuzu olumlu etkileyeceğini düşünüyorum.

FENERBAHÇE’NİN İNANCI TESİRLİ OLDU

-Bu dönem Fenerbahçe Beko ile yeni bir maceraya atıldın. İmza attığın günden bu yana nasıl bir müddetç geçirdin, bu serüvenden biraz bahseder misin?

yeniden Fenerbahçe Beko’da olmak natürel ki de fazlaca hoş bir his. THY EuroLeague’den farklı grupların da bana ilgisi vardı o yüzden karar vermekte zorlandım. Lakin Fenerbahçe tertibin bana olan itimadını ve ilgisini gördükten daha sonra bu sonucu verdim. Kendimi basketbol manasında daha hayli geliştirebileceğimi ve oyunuma daha fazlaca şey katabileceğimi düşündüm. Fenerbahçe’de olmak hayli özel bir his. Burada sayısız kupa kazanmak ve muvaffakiyetler elde etmek istiyorum.

GELECEK NESİLE ÖRNEK OLACAĞIM

-Hem kulüp birebir vakitte ulusal kadrolar seviyesinde uzun ve kısa vadedeki amaçların neler?

Kulüp olarak hem Avrupa’da birebir vakitte Türkiye Ligi’nde kupalar kazanmak istiyoruz. Bunun için kenetlenmiş durumdayız. Ulusal Ekip’te da şu an kısa vadedeki emelimiz Dünya Kupası elemelerinde kümesi en güzel biçimde bitirmek. Yazın da Avrupa Şampiyonası’nda gidebileceğimiz en uç noktaya kadar gitmek amaçlarımızın ortasında. Ülke basketbolunda hem NBA’de tıpkı vakitte Avrupa’da güzel oyuncularımız var ve bunların sayısı da her geçen yıl artıyor. Uzun vadede planlarım hem kulüp birebir vakitte Ulusal Ekip ismine örnek bir sportmen olmak istiyorum. Şu an bizi televizyon karşısında izleyen kardeşlerime örnek olmak istiyorum. Basketbol ile yatıp kalkan bir sürü genç kardeşim var kimilerini biliyorum kimileri ile etkileşim halindeyim vakit buldukça onlarla sohbet ediyorum. Onların hayatlarına dokunmak onlar için rol model olmak istiyorum.