Kirli gündemlere prestij etmeyiz

Leyla

Global Mod
Global Mod
Vahdettin Köşkü’nden Kilis Üst Afrin Barajı ve İçme Suyu İsale Çizgisi Açılış Töreni’ne canlı temasla katılan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bu yatırımla Kilis’in su probleminin büsbütün çözüldüğünü söylemiş oldu. Baraj ve isale sınırının toplam 500 milyon liralık yatırımla yapıldığını belirten Erdoğan, şu iletileri verdi:

Verdiğimiz kararlı gayretle Türkiye’yi terör örgütlerinin ve kabahat çetelerinin tasallutundan kurtardık. Hayata geçirdiğimiz ıslahatlarla demokrasiyi, hukuku, hak ve özgürlükleri geliştirme uğraşımızı artık yeni ve sivil bir anayasayla taçlandırmaya hazırlanıyoruz. Yalnızca bu başlıklarla bile ülkemizin nereden nereye geldiğini vicdan ve insaf sahibi herkes kabul edecektir.

TARAFIMIZ DAİMA GELECEĞE DÖNÜK

Eski Türkiye alışkanlıklarıyla milletimizin demokratik ve ekonomik kazanımlarına göz dikenlere asla geçit vermeyeceğiz. Milletle birlikte sahip olunan inanç, huzur ve refah ikliminin pahasını bilerek maksatlara yanlışsız yürümeyi sürdüreceğiz. Kirli gündemlerle ülkemizi eski istikrarsız ve inançsız günlerine geri döndürmeye çalışanlara prestij etmeden tarafımız daima geleceğe dönük olarak yolumuza devam edeceğiz.

BÜYÜK VE GÜÇLÜ TÜRKİYE İÇİN KARARLIYIZ

Salgınla bir arada ortaya çıkan global kriz ülkemizin önünde ne kadar büyük fırsatlar bulunduğu bir kere daha ortaya koymuştur. Dünyanın en büyük 10 iktisadından biri olma maksadına ulaşmaya artık epeyce daha yakınız. Konjonktürel ıstırapları yakında geride bırakacağımızdan, yapısal ıslahatlarla da kalıcı kazanımlar elde edeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. Kendimizle bir arada coğrafyamızdaki tüm dostlarımızın ve kardeşlerimizin de umudu olan büyük ve kuvvetli Türkiye’nin inşasını tamamlama konusunda kararlılığımız katidir.

NATO DORUĞU ÖNCESİ LİBYA’YA HEYET

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Belçika’nın başşehri Brüksel’de yapılacak NATO Tepesi öncesinde Türkiye’den üst seviye bir heyet, Libya’yı ziyaret edecek. Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığından yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığındaki heyette, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Genelkurmay Lideri Yaşar Güler, Ulusal İstihbarat Teşkilatı Lideri Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yer alacak. Günübirlik ziyarette, Türkiye heyeti Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ve Libyalı mevkidaşlarıyla görüşmeler gerçekleştirecek. Heyetin, Libya Başkanlık Kurulu Lideri Muhammed el-Menfi ile de görüşmesi bekleniyor.

TURİZM ATAĞI BAŞLATIYORUZ

Cuma namazıyla ibadete açılan Burhaniye Şehriban Hatun Camii’nin çıkışında basın mensuplarının gündeme ait sorularını yanıtlayan Erdoğan, Brüksel’deki NATO Zirvesi’ne ait, ‘’NATO Zirvesi’nde evvela neler yaptık, neleri yapacağız, bunlar gündeme gelecek. Türkiye, NATO ülkeleri içinde birinci 5’te yer alan kuvvetli bir ülke. İkili görüşmelerimiz de olacak. ABD Lideri Joe Biden ile görüşmemizde ABD ile bağlantıları ele alacağız. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile de bir görüşmemiz olacak. Macron ile Türkiye-Fransa bağlantılarını ele alacağız. Yüklü olarak Türkiye-Fransa alakalarının olumlu, olumsuz yanlarını görüşme imkanımız olacak” dedi.

KAPSAMLI MUKAVELE

Biden ile görüşmenin akabinde Azerbaycan’a geçeceğini tabir ederek, Azerbaycan’da evvel Füzuli’ye ineceklerini söylemiş oldu. Erdoğan, “daha sonra İlham Aliyev kardeşimle Şuşa’da buluşarak, Şuşa’da iki ülke olarak ortamızda bir mukaveleyi imzalayacağız. Bu Türkiye-Azerbaycan içinde kapsamlı bir mukavele olacak. Azerbaycan’dan daha sonra da Azerbaycan-Türkiye içindeki ulusal maçı birlikte izleyeceğiz” diye konuştu.

GÖZÜMÜZ KULAĞIMIZ MÜNBİÇ’TE

Münbiç’te lokal halkın terör örgütü PKK’ya karşı ayaklandığının hatırlatılması ve bölgede Türkiye’nin atacağı adımların ne olacağının sorulması üzerine de Erdoğan, şu biçimde konuştu:

“Münbiç PKK’nın işgali altında değil. PKK belirli yerlerde orada aksiyonlar yapıyor lakin orada tamamını işgal etmiş filan değil. bu biçimde bir şey esasen olmuş olsa buraya birinci sefer el koyacak olan, bunların karşısına dikilecek olan biz oluruz ve buna da asla fırsat vermeyiz. Gerek Afrin’de gerek Münbiç’te her an, gözümüz kulağımız, elimiz ayağımız orada.”

RUSYA’DAN HEYET GELECEK

Erdoğan, aşılama çalışmaları ve turizme ait soruya, “Şu anda 32 milyonu yakaladık ve bir taraftan da aşılarımız geliyor. Gerek BioNTech gerek bunun yanında Çin ile yaptığımız görüşmeler, mutabakatlar var. Turizm noktasında da Kültür ve Turizm Bakanım olsun, ilgili bakanlarımız olsun İngiltere ile temaslarımızı… Rusya’dan bir heyet biliyorsunuz Antalya’ya gelmek suretiyle burada turizme yönelik görüşmeleri yapacaklar. O denli zannediyorum ki hızla bir turizm atağı, bir turist atağı inşallah başlayacak” karşılığını verdi.

BEN DE SİZİNLE AKSİYON YAPAYIM

Cuma namazını açılışını gerçekleştirdiği Üsküdar’daki Burhaniye Şehriban Hatun Camii’nde kılan Erdoğan, Burhaniye Mahallesi sakinlerine “kentsel dönüşüm” daveti yaptı: “Ben bu ortada natürel tüm komşularımızdan, bütün Burhaniye Mahallesi sakinlerinden bilhassa bir ricada bulunacağım bir kardeşleri, Cumhurbaşkanları olarak. Diyorum ki; ben buradaki tüm konutların, bu yolların şu dertlerinden bir an evvel kurtulmak için kentsel dönüşüm, değişim noktasında belediyemize, bunun yanında Etraf ve Şehircilik Bakanlığımıza yardımcı olun, bir an evvel buralardaki bu değişim, dönüşümleri yapıp, sizlerin de bu dünya huzuruyla buralarda yaşama imkanınızı biz de hızla başaralım, bunları da bitirelim diyorum.”

BİREBİR KELAMLARI VERİYORUM

Bir vatandaşın, “Cumhurbaşkanım Kirazlıtepe’de verilen kelamları burada vermiyorlar” halindeki kelamları üzerine Erdoğan, “Aynı tıpkı hiç tasa etmeyin, Kirazlıtepe’de, Ferah’ta ne verildiyse tıpkı kelamı sizlere burada ben veriyorum” dedi. Bunun üzerine Erdoğan, Üsküdar Belediye Lideri Hilmi Türkmen’i yanına çağırarak, “Kirazlıtepe’de verilen kelamlar burada verilmiyor.’ diyorlar.” dedi. Türkmen de “Sayın Cumhurbaşkanım güzel tanıyorum arkadaşımızı, o da epeyce meraklı bu işlere. Motamot devam edeceğiz Sayın Cumhurbaşkanım” tabirleri kullandı. Erdoğan, vatandaşlara “Tamam mı? Şayet vermezse, şayet adımı atmazsa, Üsküdar Belediyesi’nin önüne gidin orada oturma hareketini yapın, ben de sizin yanınızda yer alacağım” diye konuştu.