Kayakla atlamacı Katharina Althaus, Planica’da taç giydi

Kemal

New member
Ev
Spor Dalları
İlk kez altın: kayakla atlamacı Katharina Althaus, Planica’da taç giydi

Katharina Althaus ilk kez büyük bir etkinlikte bireysel altın madalya kazandı. 26 yaşındaki mutlu bir şekilde gözyaşlarına boğulur.

Katharina Althaus, Dünya Kupası zaferinin ardından kutlama yapıyor.Daniel Karmann/dpa

Büyük etkinlik uzmanı Katharina Althaus, kariyerinin en önemli başarısını kutladı ve ilk kez kayakla atlama dünya şampiyonu oldu. Allgäu’dan 26 yaşındaki sporcu Perşembe günü normal tepede bireysel yarışını kazandı ve gümüş serisini bitirdi. Althaus için 2018 Olimpiyatları, 2019 Dünya Şampiyonası ve 2022 Olimpiyatları’ndan sonra, bu bir sonraki bireysel madalya – bu sefer ilk kez altın madalya. Milli teknik direktör Maximilian Mechler Perşembe günü ZDF’de “Bunu asla hayal edemezdik. Her şeyi doğru yaptı. Başardı, gerçekten güçlüydü” dedi. Diğer madalyaları Avusturya’dan Eva Pinkelnig ve Norveç’ten Anna Odine Stroem aldı.

Katharina Althaus zaferden çok etkilendi

Althaus hemen gözyaşlarına boğuldu ve yüksek bir sevinç çığlığı attı. “İkinci olmaktan da çok ama çok mutlu olurum. Madalyalar için atlayabilmeniz için her şeyin gerçekten küçük tepede olması gerekiyor” diye vurguladı ve 98.5 ve 97 metre atlayarak herkesi geride bıraktığı ilk karardan önce vurguladı. Seyircilere öpücükler attı, en iyi Alman bunalmış görünüyordu ve takım arkadaşları tarafından kutlandı. Althaus, “Ne diyeceğimi bilmiyorum. Gerçekten mutluyum. Henüz kontrol etmiyorum bile,” dedi.

Yaklaşık bin seyirciden oluşan şaşırtıcı derecede yetersiz kalabalığın önünde, milli teknik direktör Maximilian Mechler başkanlığındaki Alman takımının önemli bir rol oynadığı sürükleyici bir rekabet gelişti. Sonunda, Althaus özellikle güçlü bir sinir sergiledi ve ikinci sıçrayıştaki güçlü inişle belirleyici puanları aldı. İlk turdan sonra hala liderliğini sürdüren Norveçli Anna Odine Stroem atlamada bir hata yaptı ve hatta üçüncü sıraya geriledi.

Almanya açısından bakıldığında, Selina Freitag da güçlü bir gösteri yaptı, dördüncü oldu ve sürpriz bir madalya darbesini zar zor kaçırdı. Freitag, 97 metrelik ilk atlayışı hakkında “Şu anda gerçekten rahatladım. Atlama gerçekten iyiydi, şimdiye kadarkilerin en iyisiydi. Sadece tezahürat yaptım. Muhteşem! Atlamayı çok sevdim,” dedi.

Geçen Mart ayında emekli olmadan önce kendisi de yıllarca en iyi kayakla atlama sporcusu olan erkek kardeş Richard Freitag, atlama sporunu görmek için ailesiyle birlikte Slovenya’ya gitti. 31 yaşındaki ZDF stüdyosunda gururla şunları söyledi: “Delilik! Nasıl geliştiğini görmek gerçekten güzel.” Althaus ve Freitag’ın da Pazar günü (17:00) karma için bir ikili olması gerekirken, Anna Rupprecht (9.) ve Luisa Görlich (15.) de ikinci tura kaldı.

Maximilian Mechler’e teknik direktör değişikliği işe yaradı

Uzun süredir başarı koçu olan Andreas Bauer’den 2021’de Mechler’e geçiş, Alman Kayak Derneği’nin (DSV) şimdiden karşılığını aldı. Oberstdorf’taki kötü ev sahibi Dünya Şampiyonasını, bu kış altı tekli kazanan Althaus için Olimpiyat gümüşü ve şimdi de Dünya Şampiyonası altını izledi. Eski atlet ve şu anki teknik direktör Mechler, “Orada zirvede olması harika bir durum” dedi. Althaus and Co.’nun ayrıca büyük tepede, takım atlamada ve karmada madalya şansları var.

Cumartesi (17:00) Alman erkekler normal tepede Dünya Şampiyonasında ilk kez madalya için mücadele edecek. DSV’nin en büyük umudu, kısa süre önce iki Dünya Kupası zaferiyle ikna etmeyi başaran Andreas Wellinger.