Karamollaoğlu’ndan 6 yaşındaki kızın evlendirildiği savıyla ilgili tartışma yaratacak kelamlar: Sıkıntının üzerine önyargılarla gidiliyor

celikci

New member
Karamollaoğlu’ndan 6 yaşındaki kızın evlendirildiği savıyla ilgili tartışma yaratacak kelamlar: Sıkıntının üzerine önyargılarla gidiliyor
İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızını evlendirdiğine yönelik argüman Türkiye’de büyük bir tartışmanın fitilini ateşledi.

“İNANCI OLAN İNSAN BU TÜRLÜ BİR KABAHAT İŞLEMEZ”

Bakanlığın müfettiş gorevlendirdiği olayla ilgili Halk TV ekranlarında değerlendirmelerde bulunan Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu dikkat çeken şu tabirleri kullandı; “Bunu kabul etmek mümkün değil. Bunun birkaç istikameti var. Toplumsal tarafıyla bunu esasen toplumda kabul etmek. Çocuk iradesi yok ki. bu biçimde bir şey olmaz. İnancı olan bir insanın da bu biçimde bir hatası işleyeceğine ihtimal vermiyorum. Beşerler kusur yapabilir ancak ben ihtimal vermiyorum.

“KONUNUN GÜNDEMDE TUTULMAMASINI İSTEK EDERİM”

İslami tarafı olarak bunun kabul edilmesi mümkün değil. İslam’la uyuşmaz. Evlenmek irade işidir. Bunun bir de iştimai tarafı var. Toplumda düzensizlik meydana geliyor. Bundan dolayı ben bu bahsin hukuk önünde net bir biçimde belirlenene kadar gündeme gelmemesinin gerçek olacağını düşünüyorum. Zira bu olayı, aile reddediyor. Aile bundan rahatsızsa bu noktada farklı fikirler var ise bilhassa olağan ben sizi tenzih ederek söylüyorum medyada bu fazlaca dikkat çeken bir husus. Lakin önyargılarla gidiliyor sıkıntının üzerine. Diyanet’in açıklaması da bu noktada. İslam istek göstermez. Ben bu hususun istismara vesile edilmemesi sebebiyle gündemde tutulmamasını dilek ederim. Hem toplum hem aile rahatsız ediyor zira.

“Bu kadar uzatması yargının yanlışı değil mi? Bu işi bir an evvel sonuçlandırsalardı. senelerca yargıda süründürmeselerdi biz tahminen öbür türlü konuşuyor olacaktık” sorusuna Karamolloğlu’nun cevabı şu oldu:

“HÜKÜMET İLGİLENİYORSA NİÇİN BU DAİMA YAYGINLAŞIYOR”

“Son senelerda çocuklar epey savunmasız. Çok fazla hücuma uğruyorlar. Bunların bir kısmı Ensar Vakfı, Erzurum’da yaşanan. Takdir edersiniz ki insanların da buralarda bir kontrol yok bu çocuklar kimlerin eline bırakılıyor. Burada dinle ilgili bir işten çok burada yetkililer ne kontrol yaptırıyor buralar bizim oy pazarımız üzere mi düşünüyorlar?” sorusuna ise Karamollaoğlu şu sözlerle cevap verdi;

“Nerede olursa olsun ister İslami kurslar ister cemaatlere ilişkin kurslar bu konularda MEB’in bilhassa epeyce titiz davranmasına gereksinim var. Kararlar geciktirilmemeli hatalılar da en ağır biçimde cezalandırılmalı. Hiç tereddüdüm yok benim. Lakin adil karar verilmeli. Önyargıyla hareket edilmemeli. Buna uyulsun ve bu sorunların birçoklarını. Sözgelimi biz farklı bir şeyden bahsediyoruz. Nerede? Kuran kurslarının önünde falan değil. Bütün okullarda uyuşturucu alışkanlığı haline geldi. Bununla ilgileniyoruz diyor hükümet ilgileniliyorsa niçin bu daima olarak yaygınlaşıyor?”

NE OLMUŞTU?

senelerca evlendirildiği şahıs tarafınca cinsel istismara uğradığını ve 14 yaşında doğum yaptığını belirten İsmailağa Cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G, ailesinden ve kocasından şikayetçi olmuştu. Bugün 24 yaşında olan genç hanımın, 6 yaşında gelinlikli fotoğrafları da ortaya çıkmıştı. Olayla ilgili savcılık tarafınca hazırlanan iddianamede, üç sanığın en az 27’şer yıl mahpusla cezalandırılmaları talep edildi. Ayrıyeten savcı, H.K.G’nin eşi Kadir İstekli için cinsel taarruz cürmünden da ceza istedi. Baba Yusuf Ziya Gümüşel, anne Fatma Gümüşel ve İstekli şu an tutuksuz yargılanıyor.