“Kalbimi kırıyor”

Kemal

New member
Florida Panthers henüz buzdaki ilk şampiyonluğunu kutlarken, Leon Draisaitl soyunma odasının yanındaki odada kırmızı gözlerle durdu ve kariyerinin en büyük hayal kırıklığını anlatmaya çalıştı. Başlangıçta üç yenilgi, ardından üç galibiyet ve final serisinin yedinci maçında özlenen zafer şansı – ancak ardından 1:2 mağlup olmak ve sayısız şansa rağmen büyük buz hokeyi rüyasından acımasızca uyanmak.

Edmonton Oilers saldırganı Pazartesi akşamı (yerel saatle) Miami'nin kuzeyindeki arenanın yer altı mezarlarında “Dürüst olmak gerekirse kendimi çok daha kötü hissetmemiştim” dedi. “Şu anda çok acıyor. Kalbimi kırıyor. Ama takımla son derece gurur duyuyorum.”

Muhtemelen parmak kırılmıştır

Fiziksel olarak yıpranmış ve sonunda gözle görülür şekilde boş olan Draisaitl'in tankta uzatmayı zorlayacak hiçbir şeyi kalmamıştı. Görünüşe göre bir parmağı kırılmış ve Oilers gözlemcileri başka yaralanmaların da olduğunu varsayıyor; Draisaitl, fiziksel durumu hakkında yorum yapmak istemedi. “Artık bunun hakkında konuşmamıza gerek yok” dedi ve kendi geleceği hakkında yorum yapmayı da reddetti.

Panterler, Vegas Altın Şövalyeleri karşısında aldıkları son yenilgiden bir yıl sonra kurtuluşlarını kutlarken, Oilers ise soru işaretleriyle sancılı bir yaz tatiline girdi. Draisaitl'in önümüzdeki sezon Oilers'ın altıncı şampiyonluğunu kazanma çabasına tekrar katılıp katılmayacağı belli değil. 28 yaşındaki Kölnlü futbolcunun sözleşmesi gelecek sezondan sonra sona eriyor. Eğer Edmonton ligin en iyi profesyonellerinden birini bir hiç uğruna kaybetme riskiyle karşı karşıya kalmak istemiyorsa, her iki tarafın da işbirliğini önümüzdeki aylarda sürdürme konusunda anlaşması gerekiyor; aksi takdirde forvet, NHL kariyerinde ilk kez farklı bir forma giymek zorunda kalabilir.

Ancak bu tartışmalardan önce muhtemelen birkaç gün yas yaşanacak. Florida'da sezonun acı bir şekilde sona ermesinin ardından soyunma odasına dönmeden önce Draisaitl, “Bunun bir süreliğine kesinlikle acı vereceğini düşünüyorum. O zaman sadece gelecek sezona odaklanın” dedi. Panterlerin müziği buzun içinden yankılanıyordu.

Oilers, dördüncü galibiyetle spor tarihine geçecek ve NHL tarihinde Stanley Cup Finallerinin başlangıcındaki üç yenilginin ardından seriyi kazanan ikinci takım olacaktı. Toronto Maple Leafs'in bunu başardığı tek zaman 82 yıl önceydi. Kanada takımları için kuraklık dönemi de sona ermiş olacaktı; NHL şampiyonlarının ABD dışından geldiği son sefer 31 yıl önceydi.

Konuk ekip, 5. dakikada Carter Verhaeghe'nin 0:1'lik golüne hızlı bir şekilde karşılık verdi ve Mattias Janmark 7. dakikada eşitliği sağladı. İkinci periyotta Oilers, pakı daha sık ve daha uzun süre elinde tuttu ancak üstünlükleri nedeniyle net bir pozisyon üretemediler. Bir kontra atak sonunda Sam Reinhart'ın görünüşte kurtarılabilir bir şutuyla sonuçlandı ve Florida'daki arenayı salladı (36. dakika).

McDavid bile Oilers'a yardım edemiyor

Oilers mücadele etti, çok çalıştı ve bazı durumlarda gerekli şansa sahip olamadı. Gözle görülür şekilde yaralanan ve zorlu mücadelelerden kaçınan Draisaitl, ekibine kararlı bir şekilde yardım edemedi. Aynı şey, kaybeden takımda olmasına rağmen haklı olarak Stanley Cup play-off'larının en değerli oyuncusu seçilen süperstar Connor McDavid için de geçerli.

Yalnızca dört Alman profesyonel Stanley Cup'a adını yazdırmayı başardı: Uwe Krupp (1996 ve 2002), Dennis Seidenberg (2011), Tom Kühnhackl (2016 ve 2017) ve Nico Sturm (2022). Draisaitl, sezonun en değerli oyuncusu ve en golcü oyuncusu olarak kişisel ödüllere sahip. Ancak özlemini duyduğu unvan şu ana kadar elinden kaçtı.