Julian Nagelsmann muhteşem hamlesiyle milli oyuncuları etkiliyor

Kemal

New member
Julian Nagelsmann, Rudi Völler’le birlikte milli antrenör olarak ilk kupasını gururla takdim etti. New England Patriots’ın yıldız futbolcularından hediye edilen, göğsünde ve sırtında adı ve 1 numarası bulunan lacivert forma, milli futbol takımının yeni teknik direktörüne elbette yetmedi. Bu, Massachusetts’teki ilk eğitim izlenimlerinde hızla netleşti. Kaptan İlkay Gündoğan, DFB’nin yeni teknik direktörünün ABD turnesine ilk çıkışında işe giderken sahip olduğu bulaşıcı gücü anlatırken, “Dürütmeyi fark ediyorsunuz, motivasyonu fark ediyorsunuz” dedi. 2024’te başarılı bir iç saha Avrupa Şampiyonası hedeftir, Amerika’dan bir hatıra değil.

Julian Nagelsmann net talimatlar veriyor

Nagelsmann’ın çabası ve motivasyonu Foxborough’daki ormanlarla çevrili eğitim sahasında da duyulabiliyordu. Oyunculara nasıl antrenman yapacakları konusunda sürekli net talimatlar verdi. 36 yaşındaki oyuncu, DFB seçiminin gelecekte rakiplerine yeniden üstünlük sağlaması için pas bayraklarını defalarca açtı. Pasiflik, şüphe, kafa karışıklığı; Nagelsmann bunların hepsini ortadan kaldırmak istiyor. Alman milli takımına ev sahipliği yapan New England’ın aynı adlı Major League Soccer takımının antrenman merkezinin çatısındaki devasa “Devrim” yazısı bir alamet gibi görünüyor.

Kurtuluş kelimesi aynı zamanda Cumartesi günü (21.00, RTL) Hartford’da ABD’ye karşı ve ertesi Çarşamba (02.00, ARD) Philadelphia’da Meksika’ya karşı yapılacak uluslararası test maçları öncesinde milli takımdaki temel ruh halini de tanımlayacaktır. Rahatlamıştı. Eski Alman NFL yıldızı Markus Kuhn, Patriots formalarını tüm oyunculara ve yönetim ekibine dağıtırken alkışlar ve kahkahalar yükseldi.

Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın

Konuk olarak Oliver Bierhoff bile bunu kaçıramazdı. Eski DFB direktörü, Katar’daki Dünya Kupası fiyaskosunun ardından yaşanan acı ayrılıktan bu yana ilk kez milli takıma geri döndü. Ancak sadece ziyaretçi olarak, yurt içinde eleştirel yorumlar alan ABD gezisi hâlâ onun yönetimi altında planlanıyordu. Yön ve ritim artık başkaları tarafından belirleniyor. Gündoğan, talihsiz Hansi Flick’in halefi hakkında şunları söyledi: “Yeni bir teknik direktör her zaman yeni dinamikleri beraberinde getirir, bu çok açık.” İlk kişisel karşılaşmanın ardından Barçalı profesyonel, Nagelsmann’ın şaşırtıcı derecede uzun olduğunu söyledi. Gündoğan, “Televizyonda iyi bir yapıya sahip olduğunu fark etmedim” dedi.

Amerika gezisi Riese Nagelsmann için hızlandırılmış bir kursa benziyor. DFB profesyonellerine korktukları stresli anlardan daha ilginç anlar yaşatıyor. “Formaları almamız ve kendimizi bu dünyaya biraz olsun kaptırabilmemiz çok güzeldi. Leverkusen oyuncusu Jonas Hofmann, futbolun cenneti Foxborough’daki deneyimleri hakkında şunları söyledi: Bu farklı bir dünya. Ancak Nagelsmann yönetiminde odak noktası kendi sporu. Hofmann, “Konuşmalar hızla futbola, aktarmak istediği şeylere dönüyor” dedi. Milli oyuncuların da çok fazla dinlemesi gerekiyor – jet lag yarıya kadar aşılır aşılmaz.

Hofmann, “Pas oyunu çok önemli; bu, çok fazla dikey, dik, sert, beceriksiz ve basit küçük ayrıntılarla oynamak anlamına geliyor, ancak burada sadece bir his almak istiyoruz, nerede güvenlik elde etmek istiyoruz” dedi. Nagelsmann “temel ilkeleri” defalarca tekrarlıyor ve vaaz ediyor. 36 yaşındaki futbol öğretmeni, arzusunu şöyle anlattı: “Ülkedeki insanlara ilham veren çekici bir futbol oynamayı hedefliyoruz.”

Ancak Nagelsmann, “taraftar perspektifinden” takip ettiği son uluslararası maçlar sonrasında krizden en hızlı çıkış yolunun basit süreçlerden geçtiğini biliyor. Taktiksel değerlendirmeleri hakkında “Plan kulüp futbolundaki kadar karmaşık ve karmaşık olmayacak” dedi. “Basitlik iyi bir anahtar kelimedir. 14 farklı temel şeklimiz olmayacak” dedi.

Yeni milli teknik direktörün altında temel bir form hızla görünür hale geliyor

Foxborough’daki eğitim sırasında temel bir biçim hızla ortaya çıktı. 4-2-2-2 sisteminde top tekrar tekrar hızlı ve dik bir şekilde ileri doğru oynanıyordu. Eksen, Nagelsmann’dan (36) biraz daha genç, 30 yaşın üzerindeki tüm oyunculardan oluşuyor. Kalede Marc-André ter Stegen’den (31) merkez savunmaya, geri dönen oyuncular Mats Hummels (34) ve Antonio Rüdiger’in (30) yanı sıra Gündoğan (32) orta saha geçiş noktası olarak, Nagelsmann yönetiminde yeniden Joshua Kimmich’in yanında yer alıyor. sağ yerine merkeze yöneliktir.

Nagelsmann’ın Bayern günlerindeki güvendiği oyuncusu sadece 28 yaşında ama artık acemi değil. Kimmich’in 80 uluslararası maçında mevcut kadroda yalnızca Thomas Müller (34 yaşında, 123 uluslararası maç) zirvede yer alıyor. Yaşlı lider isimler zinciri, bir yıldır milli oyuncu bile olmayan ancak antrenman sahasının gidişatını neredeyse Nagelsmann kadar yüksek sesle belirleyen forvet Niclas Füllkrug (30) tarafından tamamlanıyor.