Jessica Pegula “zorlu bir haftanın” ardından Berlin'de Bayanlar Açık'ı kazandı

Kemal

New member
Jessica Pegula inanamayarak ellerini yüzünün önüne koydu. Daha sonra Amerikalı ilk tebrikleri okumak için cep telefonunu çıkardı. Dramatik ve birinci sınıf bir final geriliminde, dünyanın beşinci sıradaki tenisçisi WTA Tour'da beşinci şampiyonluğunu kazandı ve yaklaşık 123.000 avroluk para ödülünü sabırsızlıkla bekleyebilir.

Üçüncü sette 1:4 geride kalan ve beş maç puanı alan Pegula, Berlin'deki kapalı gişe Steffi Graf Stadyumu'nda mücadele ederek Rus Anna Kalinskaja'yı 6:7 (0:7), 6:4 ve 7'lik setlerle mağlup etti: 6 (7:3). Eski SPD lideri Sigmar Gabriel, müzisyen Marius Müller-WeHaberlerhagen ve Hertha'nın forvet oyuncusu Florian Niederlechner'in önünde 30 yaşındaki oyuncu, 2 saat 38 dakika sonra ilk kazanma şansını yakaladı.

Pegula, “Bunun çok yüksek düzeyde bir tenis olduğunu düşünüyorum. İkimiz açısından da” diyen Pegula, seyircilere teşekkür etti: “Beni kazanmaya ittiniz çünkü aslında çok yorgundum.”

Yağmur her şeyi mahvetti

Finaldeki en iyi tenis, yağmurun programı defalarca bozduğu bir haftadan oluşuyordu. Örneğin Pegula, yarı finalini ancak Pazar günü dünyanın iki numarası Coco Gauff'a karşı tamamlayabildi. Çimdeki ilk şampiyonluğu olan Pegula, “Zor bir haftaydı. Gecikmeler, gecikmeler ve daha da fazla gecikme vardı” diye şaka yaptı.

Hava koşullarının yanı sıra çok sayıda yaralanma da başkentte mükemmel bir tenis haftası geçirmeyi engelledi. İlk 10'daki sekiz oyuncu yarıştı, ancak yalnızca birkaçı birinci sınıf tenis sergileyebildi. Wimbledon galibi Marketa Vondrousova ve turnuvanın favorisi Aryna Sabalenka'nın yanı sıra taraftarların favorisi Ons Jabeur ve Grand Slam şampiyonu Jelena Rybakina maçlarını tamamlayamadı.

Steffi Graf Stadyumu'ndaki yaklaşık 7.000 koltuğun çoğunun özellikle ilk birkaç günde boş kalması, Alman tenis umutlularının zayıf performansından da kaynaklanıyordu. Angelique Kerber ve Jule Niemeier açılış maçını kaybettiler.

Turnuva 2025'te Berlin'de de düzenlenecek

Ancak Alman tenis tutkunları için iyi haberler vardı. Önceki turnuva organizatörü Edwin Weindorfer, “Turnuva Berlin'de kalacak” dedi. Ancak şirketi e-motion artık etkinliği düzenlemeyecek. Weindorfer, “Kişisel nedenlerden dolayı, beş yıl sonra sözleşmeyi uzatmamaya karar verdim. Gelecekte turnuvaya kimin ev sahipliği yapacağına karar vermek Wimbledon'a kalmış. Wimbledon bu turnuvanın lisans sahibidir” dedi.

Bu nedenle Barbara Rittner'in turnuva direktörü olarak kalıp kalmayacağı da belli değil. Eski Fed Cup patronu, “İsterdim. Ancak turnuva direktörü organizatör tarafından atanacak” dedi.