Jenerasyonu tükenmiş hayvanları geri getirmek niye sıkıntı?

flormar

New member
Geçen yıl ABD’de kurulan bir şirket, gelecek 5 ila 10 yıl ortasında yalnızca bir değil, iki tipi geri getirebileceğinden emin.

Jurassic Park üzere fimlerde bunu yapmak kolay görünmüş olabilir, lakin gerçek ömürde hiç de kolay değil ve bunun yapılabileceği, hatta yapılıp yapılmaması gerektiği konusunda herkes ikna olmuş da değil.

Peki şirket ne planlıyor ve yok olmuş hayvanları geri getirmek hakikaten mümkün mü?

Ne planlanıyor?

Colossal Biosciences, ABD’li genetik uzmanı George Church ve CEO Ben Lamm tarafınca kuruldu ve tüylü mamutları 2027’ye dek geri getirebileceklerini umuyorlar.

hem de, Melbourne Üniversitesi’nin sayesinde 1930’larda jenerasyonu tükenen Tazmanya kaplanını geri getirmek üzere bir projeye başladıklarını duyurdular.

Bir yol, bilakis mühendislik. Bilim insanları, emsal DNA’ya sahip yaşayan cinslerden kök hücre alıyor ve çabucak sonrasında gen kurgulama teknolojisini kullanarak soyu tükenmiş tipleri “geri getiriyor”.

Tüylü mamuta en yakın yaşayan hayvan Asya filleri.

Tazmanya kaplanı DNA’sı için de Melbourne müzesinde alkol ortasında tutulan bir yavru üzerinde çalışılıyor.

Yapılması niye güç?

Bilim insanlarının önündeki en büyük mani, bir daha yaratmaya yetecek kadar sağlam bir DNA örneği bulmak.

Sorun, hayvanlar öldüğünde DNA’larının da kesimli hale gelmesi ya da daha küçük şeritlere bölünmesi. Bunları hakikat sırada dizmek büyük bir zorluk.

faydaları ne?

Collosal’ın kurucularından Ben Lamm soyu tükenmiş hayvanları geri getirmenin, gerileyen ekosistemlerin bir daha kurulması ve insanoğlunun verdiği zararın tamir edilmesine yardımcı olacağını söylüyor.

“Hem tüylü mamutlar tıpkı vakitte Tazmanya kaplanları, etraflarında değerli bir rol oynadı. Her ikisinin de geri getirilmesi bu cinslerin yok olmasıyla oluşan boşluğu doldurmak manasında olumlu rol oynayabilir.”

Lamm ayrıyeten, araştırmalarının öteki tiplerin soyunun tükenmesini de önleyebileceğini savunuyor.

“Tazmanya canavarları 20 ila 30 yavru yapabiliyor. Lakin yavruların yalnızca birkaçı hayatta kalabiliyor. Tazmanya kaplanı projesinde üzerinde çalıştığımız dış kese Tazmanya canavarlarının korunmasında dayanılmaz yardımcı olabilir.”

Riskleri ne?

Londra’daki Ulusal Tarih Müzesi’nden evrim biyoloğu Victoria Herridge üzere bu projenin aksileri, yaşayan bir yavru mamut yaratma sürecinin öbür hayvanlara risk oluşturabileceği görüşünde. Bilhassa de genleriyle oynanmış bir embriyonun taşıyıcı bir file konulması halinde.

“Bu embriyonun 22 ay boyunca anne karnında kalması gerek. Anneye risk oluşturur ve farklı bir çeşidin yavrusunu taşımak…bu büsbütün istilacı bir müddetç.”

“Cidden etik dışı davranışlar olmadan mümkün değil. Taşıyıcı bir anne olarak bir fili kullanmak fecî olur. Diğer türlü olmaz zira yapay rahim kullanamazsınız.”

Ancak Ben Lamm, Colossal’ın bu hususta adım attığını söylüyor ve “Dışarıda rahim oluşturma takımımıza ek olarak, taşıyıcılık üzerinde çalışan bir grubumuz de var” diyor.

Etik mi?

Bazıları yok olmuş hayvanları geri getirme fikrinin etik olmadığı görüşünde. Dünya üzerinde 4 bini aşkın yıldır dolaşmayan tüylü mamut üzere bir çeşidi geri getirmenin potansiyel tesirlerini kimse bilmiyor. Ayrıyeten bu teknoloji işe yararsa, bilim insanlarının nerede duracakları sorusu var.

Herridge ayrıyeten, bu türlü geri getirilecek rastgele bir hayvanın, eskisiyle teğe bir tıpkı olmayacağını bilmenin değerli olduğu görüşünde.

“Türleri geri getirmek diye bir şey yok. Büsbütün yeni bir çeşit yaratılacak. Bir şey yok olmuşsa, yok olmuştur. Gitmiştir, kaybetmişsinizdir. Yalnızca silik bir kopyasını geri getirebilirsiniz.”

Ancak Ben Lamm’a göre kıymetli olan insanlığın yanlışlarını düzeltmek. Lamm “Kaybolmuş cinsleri geri getirmek ve insanoğlunun verdiği ziyanı tamir etmeye başlamak için gereken kaynaklara sahibiz” diyor.