İsrail’de araştırmacılar, yeni bir antik insan tipi keşfetti

flormar

New member
İsrail’de araştırmacılar, 100 bin yıldan uzun mühlet evvel çeşidimizle birlikte yaşayan, daha evvel bilinmeyen bir antik insan çeşidi tespit etti.

BBC’ye nazaran, Ramla kenti yakınlarında çıkarılan 140 bin ila 120 bin yıl evvel hayatış bir beşere ilişkin kısmi bir kafatası ve çeniçin oluşan buluntuların, epey eski bir insan kümesinin son temsillerinden olduğuna inanılıyor.

Bilim insanlarının “Nesher Ramla Homo” ismini verdiği insan çeşidi, tarih öncesi insanların uğrak yeri olan bir bölgede bulundu.

Keşfin Neandertallerin evrim öyküsünü bir daha şekillendirdiğini belirten, Tel Aviv Üniversitesi’nden Dr Hila May, “Her şey İsrail’de başladı. Kaynak nüfusun lokal bir küme olduğunu düşünüyoruz. Buzullar ortası devirlerde, Nesher Ramla halkı Ortadoğu’dan Avrupa’ya göç etti” dedi.

Yeni buluntularla Avrupa’daki antik “Neandertal öncesi” kümeler içindeki benzerlikleri fark eden grup, Nesher Ramla Homo kümesinin birinci üyelerinin yaklaşık 400 bin yıl evvel Yakın Doğu’da bulunduğunu düşünüyor.

Bu insanların Neandertallerin ataları olduğunu öne süren Dr May “Avrupalı Neandertal aslında Levant’ta başladı ve öbür insan kümeleriyle çiftleşerek Avrupa’ya göç etti” sözünü kullandı.

Tezler tartışmalı olsa da araştırmacılar niyetlerini, İsrail fosilleri ile Avrupa ve Asya’da bulunan fosiller içindeki benzerliklere dayandırıyor.

Yakın vakitte Çin’deki insan kalıntılarını kıymetlendiren, Londra’daki Tabiat Tarihi Müzesi’nden Prof Chris Stringer, “Nesher Ramla, o sırada bölgede farklı çeşitlerin yan yana yaşadığını ve Batı Asya’da tıpkı kıssaya sahip olduğumuzu doğrulamak açısından kıymetlidir. Fakat, şu anda eski İsrail fosillerini Neandertallerle ilişkilendirmenin hayli daha sonraki bir adım düşünüyorum. Ayrıyeten Nesher Ramla ile Çin’deki fosiller içinde özel bir ilişki olduğuna yönelik fikirlere şaşırıyorum” dedi.