Harold Kreis'in asistanı olarak Eisbären Berlin'in usta yapımcısı

Kemal

New member
Julian Nagelsmann, Xabi Alonso'yu Avrupa Şampiyonası için antrenör kadrosuna katıyor. Futbolda düşünülemez olan şey, buz hokeyi gerçeğidir: Milli antrenör, usta antrenörü asistanı yapar. Eisbären Berlin ile şampiyonluğu kazandıktan sadece iki hafta sonra Serge Aubin, Harold Kreis'in yardımcı antrenörü olarak Cuma günü başlayacak Çek Cumhuriyeti'ndeki Dünya Buz Hokeyi Şampiyonası'nda Almanya tarafında olacak. Bu nasıl çalışır?

Nihai karar Harold Kreis tarafından verilir.

Milli antrenör bir röportajda şöyle açıklıyor: “Çok fazla sorumluluğu var – aslında kulüptekinden daha az değil, takıma hitap etmem ve son kararı vermem dışında,” diye açıklıyor milli antrenör bir röportajda: “Ama forvetlerden ve güç oyunundan sorumlu. . O, çok fazla deneyime sahip harika bir koç, zaten kazanmış ve oyuncularla arası çok iyi. Bizim için mesele her zaman mümkün olan en iyi kişiyi bulmaktır. Sorduğumuzda çok heyecanlandı.”

Bu Aubin için tamamen yeni bir görev değil. Kanadalı oyuncu, 2014 yılında Almanya Kupası'nda Kanada Takımı'nın asistanlığını yapmıştı ve o dönemde hâlâ Hamburg Freezers takımının tam zamanlı baş antrenörlüğünü yapıyordu. Bir yıl sonra, Alman Buz Hokeyi Birliği'nin (DEB) kendi sahasındaki turnuvasında o zamanki milli teknik direktör Marco Sturm'a asistanlık yaptı. 49 yaşındaki oyuncu, artık Almanya Buz Hokeyi Ligi'nin (DEL) en başarılı baş antrenörü oldu: 2021'den bu yana Berlin'de üç şampiyonluk kazandı.

Ancak Kreis koçluk hiyerarşisinde herhangi bir sorun görmüyor. Milli antrenör, “Patron değilim, sadece son kararım var” diyor: “Ama konu bu değil. Biz birbirimizle rekabet halinde değiliz. Bunu kesinlikle bir düşüş olarak görmüyor çünkü hepimiz birbirimizden faydalanıyoruz. Ben de onun uzmanlığından faydalanıyorum.”

Alman takımı Cuma günü Slovakya'ya karşı başlayacak

Sonuçta, bir baş antrenör ancak asistanları kadar iyidir, diyor Kreis ve Apple'ın kurucusu Steve Jobs'tan alıntı yapıyor: “İyi insanları işe ne yapacaklarını söyleyeyim diye getirmiyorum, onlar bana ne yapacaklarını söylesinler diye işe alıyorum.” Bu arada, ikinci yardımcı antrenör, Bremerhaven'daki DEL finalinde aynı rolde Aubin'e yenilen Alexander Sulzer.

Yeni kurulan koçluk takımı için ideal olarak finale geri dönmenin yolu Cuma günü (16:20/ProSieben ve Magenta Sport) Olimpiyat üçüncüsü Slovakya'ya karşı başlayacak. En azından Nico Sturm ve diğer oyuncuların Tampere'deki gümüş darbesiyle yarattıkları yeni beklenti bu. Son günlerde altın meselesiyle defalarca karşı karşıya kalan Harold Kreis, yeni görev öncesinde “tevazu ve saygı” çağrısında bulunuyor. Milli antrenör, “Ayakta duruyoruz ve bunun ana konumuz olmaması gerektiğini biliyoruz” dedi. “Dışarıdan gelirse sorun değil ama bu bizim işimizi ve tavrımızı değiştirmez.”