FÖŞ yazdı: Omicron ve Stagflasyon

Zübeyde

Global Mod
Global Mod
Türkiye’nin bir numaralı Mandacı Ekonomisti olarak biraz evvel kendimi Devlet Denetleme Kurumuna ihbar ettim. Benim “geleneksel iktisat kuramı” kisvesi altında Anunakiler ve Karanlıklar Rabbi ZardOz’a çalıştığımı herkes biliyor. Ben de biliyorum, lakin kendimi tutamıyorum. Lütfen DDK, daha fazla ziyan vermeden durdur beni. Bak, goreceksin beni demirparmaklıklar ardına atınca, dolar 5 liraya inecek, koyunlar ikili kuzulayacak, hatta bu çöle dönen ülkede yağmur bile yağabilir.

Artık bir de başımıza Omicron varyantı çıktı. Ulan, ismi üstünde kefere-yunan-harfi. Bunun dış komplo olduğunu ispat etmeye gerek var mı? Ancak Omicron’dan korkmayın. Suriye ya da İran üzerinden Afgan din kardeşlerimiz aracılığıyla Türkiye’ye geldiğinde, gebertecek kimse bulamayacak. Zira vatandaş ilaç ve ekmek kuyruklarında aslına bakarsanız kuyruğu titretmiş olacak.

Lakin, Omicron’un esasen var olan enflasyon baskılarını körükleyip dünyayı stagflasyona sürüklemesi mümkünlüğü doğdu.

Birinci Güney Afrika Cumhuriyeti’nde teşhis edilen Omicron varyantı, Pazar günü prestijiyle Afrika, Avustralya, 7 Avrupa ülkesi ve ABD’de gözlenmeye başladı. Varyantın mutasyondan öte, adeta yeni bir virüs cinsine hakikat evrildiği tezleri var. Ama, bizim için en değerli mevzu olan kullanımdaki aşılara direnç sorusuna kesin yanıt yok. Birtakım tıp uzmanları Omicron’un aşıları kandırıp daha fazla bulaşmaya niye olacağını öne sürüyor. Öbürleri ise bunu onaylarken, aşıların hala ağır enfeksiyonlardan koruduğu görüşünün altını çiziyor. Gerçeğin ortaya çıkması için binlerce hastadan istatistiki bilgi toplanması lazım ki, bu haftalar hatta aylar alır.

Bu müddet zarfında önümüzü görmek için, ABD’de Dr Fauci, Dünya Sıhhat Örgütü, Türkiye’de TTB üyelerine kulak vereceğiz.

Piyasalar Cuma Omicronu sattı, Pazartesi almaya başladı. Bence yanlışsız bir karar bu. hemen çabucak Mart-Nisan 2020 gibisi, tesiri bir yıl boyunca dünya iktisadını sarsacak bir salgın beklenmiyor. Öte yanda, çabukla hayata geçirilen uçuş ve ülkeye giriş yasakları devletlerin Omicron’dan samimi olarak kaygılandığının sözü.

Artık senaryolara geçelim, lakin müsaadenizle bunlara çabucak hemen ihtimal eklemeyeyim.

Bu en uygun senaryoda dahi Fed ve AMB nakdî sıkılaştırmaya geçme/sürdürme ile bekleme içinde sıkıştı. Kusur yapma olasılıkları çok yüksek. Omicron’u hafifçeseyip, nakdî sıkılaştırmada yola devam etmek, tedarik zinciri darboğazları ile birleştiğinde stagflasyona yol açar. Şayet Omicron artık değil, lakin birkaç ay ortasında fos çıkacaksa, o mühlet zarfında varlık alımlarını sürdürmek mali piyasalarda balona malolur. Konut spekülasyonu zırvadan çıkar. Çok borçlanma, faizler yükseldiğinde kırılgan ülke ve şirketlerin iflasına niye olabilir.

Ek olarak, ABD haricinde ülkeler pandemi harcamalarından bütçe açıklarını denetim altına alma sürecine geçiyordu. Bunlardan kimileri bir daha ek bütçe harcanması başlatmak zorunda kalır, yahut başlatması için halktan ağır reaksiyon alır. Bütçe açıkları ve kamu borcunu dizginleme uğraşları akim kalır—Beijing, duy sesimizi, bu gelen Evergrande Krizinin ayak sesleri.

Özetle, sıhhat otoriteleri ve merkez bankalarından kesin açıklamalar gelinceye kadar ekonomik aktivitede “kararları öteleme” semptomu, riskli varlıklarda ise inançlı limana kaçış eğilimi ağır basar.

En berbat senaryoda ise Omicron aşılara dirençli çıkarken, olay ve vefatlar artmaya başlar. Tüm dünyada insan temasına hassas iş kollarında ağır kayıplar gözlenir. S&P500, GOP payları ve junk tahviller başta, tüm dünyada 2020 Mart-Nisan gibisi panik atağı görülür. Bu atak iktisada ikinci bir fren vurabilir.

İşte bu senaryo stagflasyondur (ABD’de lisan kursuna gitmiş gençlerimiz tarafınca “şiteg-filey-şın” olarak söylem edilir). Omicron merhaba demedilk evvel de Fed ve AM’nın israrla savunduğu “enflasyon geçici” görüşüne katılanlar süratle azalıyordu. Ekonomistler 2022-2023 yılında enflasyonun yükselmeyeceğini kabul ediyor, lakin merkez bankalarının “konfor sınırına” düşmeyeceğini öne sürüyor. Bir sorun daha peydah oluyor. Manşet enflasyon yükseldiği sürece, enflasyon beklentilerine sirayet etmesi mümkünlüğü da gün be gün yükselir. Omicron yüksek enflasyonun ömrünü 3 ay uzatırsa, beklenti enflasyonunun patlamasına %50 ihtimal veririm. Yok, altı ay uzatırsa, 1970’lere geri dönebiliriz.

Tabiat Ana’ya falso yapan, paçasını selde ya da doluda kaybeder. Pandemi insanları daha sorumlu davranmaya teşvik edecek diye düşünmüştüm, yanıldım. bu biçimde iklim değişikliği, etraf kirliliği, pis kentlerde sardalye istifi üzere yaşama problemlerini Tabiat Ana bildiği usulle çözecek: Ölenler ölecek, kalanlar Tabiat Ana’ya saygıyı öğrenmiş olacak.

Lütfen İngilizce YouTube kanalım Real Turkey Channel’i ziyaret erdin, mandacı ekonomistlik öğrenin

Şahsi websitemi ziyaret edin, düşmanlarımın hakkımda ne yazdığı okuyun.