Eski Bakan Selçuk’tan yeni kitap: Kırk Kez söylemiş oldum

Yunus

New member
Kitabın tantımında “Kırk sefer söylemiş olduyseniz demek ki artık öteki şeyler söylemeniz gerekiyor, farklı bir kırk birinci cümleye gereksinim var” tabirine yer veren Ziya Selçuk, “Çocuğu sürate alan bir bakış açısıyla lisanı bir daha kurma gereksinimine cevaben bu lisan kalıplarını mercek altına almak, bulduklarımı da anne babalarla çocuk gözünden paylaşmak istedim” dedi.

LİSANIMIZI GÖZDEN GEÇİRMELİYİZ

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre Selçuk, kitabının ortaya çıkışıyla ilgili şunları söylemiş oldu:

“Yaklaşık 30 yıl çocukların psikolojisi, eğitimi ve tabiatlarına ait akademik ve uygulamalı çalışmalar yürüttüm. Tüm bu süreç boyunca anne-baba-çocuk etkileşimleri her vakit dikkatimi çekti. Sözlerin ve cümlelerin çocukların beynini ve hayatını nasıl şekillendirdiğine binlerce sefer şahit oldum. Çocuklarla bağlantı kurarken kullandığımız lisanın kimi birtakım yaralayıcı olduğunu ve kalıcı izler bıraktığını fark ettim. yıllardır üzerinde çalıştığım bu mevzu kendi kültürümüzün ortasından kimi manaları ve yaklaşımları lisan kalıpları üzerinden ele alıyor. Çocuğu sürate alan bir bakış açısıyla lisanı bir daha kurma gereksinimine cevaben bu lisan kalıplarını mercek altına almak, bulduklarımı da anne babalarla çocuk gözünden paylaşmak istedim. Umarım daima bir arada lisanımızı gözden geçirme ve zihnimizi daha yapan bir kavrayışa yönlendirme fırsatımız olur.

SÖYLEDİKLERİMİZİ ÇOCUKTAN EVVEL KENDİMİZ DUYMALIYIZ

Çocukların en çok nelerden etkilendikleri ortasında bulundukları şartlar ve mizaçlarıyla direkt bağlı. Bu yüzden genellemelerden kaçınıp her bir çocuğun olumlu ya da olumsuz niye etkilendiğini kendi ortasında pahalandırmak gerektiğini düşünüyorum. Bu kitapta ele aldığımız tüm başlıklar ömrün ortasında çabucak her gün şahit olduğumuz, kullandığımız başlıklar. Lakin bu başlıkları ‘belirlemiş’ olmak kâfi değil. Bu alışılagelmiş ve üzerinde fazla, tahminen de gereğince bile düşünmediğimiz başlıkların çocuklara nasıl yansıdığını onların gözünden bakılırsabilmek, onların sesinden duyabilmek ismine eklediğimiz çocuk tabirleri bu kitabın bütünlüğünü kazanmasını sağladı. söylemiş olduklerimizi çocuktan evvel kendimizin duyması pek kritik. Çocuklarla konuşurken kullandığımız sözcükleri ve cümleleri şahsi seviyede bir daha ve bir daha kavramak ve bunlarla yüzleşmek pek kıymetli diye düşünüyorum.”

ARTIK YENİ ŞEYLER SÖYLEMEK GEREK

Selçuk, şahsi Instagram hesabından yaptığı ve 450 binden çok beğeni alan kitabın duyuru paylaşımında ise şu tabirlere yer verdi:

“Doğruyu söylemek gerekirse bu biçimde bir Kitap yazmak istemezdim. tıpkı vakitte yazmayı bitirdiğimde ‘iyi ki yazdım’ da dedim. Ben yıllar uzunluğu ebeveynleri dinledim. Çocuklarına neler dediklerini, nasıl sevdiklerini, nasıl nasihat verdiklerini, nasıl kızdıklarını tahminen, nasıl konuştuklarını… İnsan yalnızca okuduklarının değil duyduklarının da altını çizer. Duyduğum cümlelerin altını çizdim ve kenarlarına bir ok çekip bu kelamın çocuğun dünyasında nereye, neye tekabül ettiğini yazdım. ‘Kırk Sefer söylemiş oldum’ kitabı bu notların toplamı. Kırk kez söylemiş olduyseniz demek ki artık diğer şeyler söylemeniz gerekiyor, farklı bir kırk birinci cümleye muhtaçlık var. ‘Büyü artık’ dediğimizde büyüyemiyor çocuklar, vakti var. ‘Uslu ol’ söylemiş olduğinizde olamıyorlar. ‘Anne deme bana’ söylemiş olduğinizde size ne diyeceklerini nitekim bilemiyorlar. ‘Odana git hadi’ söylemiş olduğinizde kendilerinin istenmediğini düşünebiliyorlar. Çok şey oluyor dünyalarında, sözler kimi vakit dikenli olabiliyor, lakin söyleyen farkına varamıyor. Bilseniz ki ne fazlaca cümlemiz var bu biçimde. Bu cümlelerimiz çocuklarımıza nasıl yansıyor bir bakalım istedim. Kitabı okuyan anne babalar kullandıkları lisan kalıplarını gözden geçirip ebeveynliğe, çocuklarına, çocukluğa farklı bir gözle bakabilecekler. İnşallah o denli olur, uğraş bizden…”

KAYNAK: HÜRRİYET