Dünya Kupası’ndan sonra altın: DFB’nin yetenekleri profesyonel bir kariyer hayal ediyor

Kemal

New member
Frankfurt/Ana–U17 takımının altın çocukları, evlerinde verilen kutlama resepsiyonunun ardından gündelik hayata geri döndü. “Bu yıl mezun oluyorum. Bu yüzden Salı günü matematik dersine gitmem gerekiyor” dedi DFB kampüsündeki küçük partide FC St. Pauli’den Eric Emanuel da Silva Moreira.

Antrenör Christian Wück’ün takımının Dünya Kupası zaferi Alman Futbol Federasyonu’na büyük bir rahatlama getirdi ve geleceğe dair umutları artırdı. “Birkaç ay önce hâlâ Alman futbolunun kötü durumda olduğu ve gençlerimizin başına neler geldiği söyleniyordu. Bu, Avrupa Şampiyonasına uygun olarak koyduğumuz gerçek bir ünlem işaretiydi. Bir kış masalı yaşadık ve bunun gelecek yıl da bir yaz masalı ile devam etmesini umuyoruz” dedi DFB Başkanı BeHaberler Neuendorf, kendi evindeki Avrupa Şampiyonası için.

DFB patronu: Dünya Kupası şampiyonluğu kendi Avrupa Şampiyonası’nda yayınlanmalı

Bir Alman U17 takımının ilk Dünya Kupası başarısının 2024’ün çok ötesinde bir etkisi olmalı. “Hepsi harika adamlar. Birliklerle doğru yoldayız” dedi Neuendorf. Ancak profesyonel kampa giden yol uzun ve zordur. Wück, “Oyunculara bir sonraki adımın onlardan gelmesi ve kulüplerde gerçekleşmesi gerektiğini söyledim” dedi.

Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın

Eski Bundesliga profesyoneli aynı zamanda kulüpleri de sorumlu tuttu. “Kulüplerin onlara en üst seviyede oynama süresi vermenin yollarını bulması gerekiyor. Bu bizim Almanya’daki darboğazımızdır. Yeterince yeteneğimiz var ama şu anda çocuklara yeterince oyun süresi veremiyoruz. 1. ligde de yok, 2. ligde de değil, 3. ligde de değil” dedi Wück.

Her şeyden önce güven konusu, U17 için büyük bir artıydı. “Profesyonel kulüplerin bu güvene sahip olduğunu düşünmüyorum. Soru şu, neden olmasın” diye şikayet eden 50 yaşındaki oyuncu şu uyarıda bulundu: “İyi bir antrenman olmadan, iyi bir yetenek olmadan, A Milli Takım ve U21 genç oyuncularla beslenmeyecek.”

İspanya’nın en iyi kulübü FC Barcelona, yeteneğin genç yaşta kullanıldığı bir rol model olarak hizmet edebilir. “Diğer ülkeler (İspanya buna iyi bir örnek) bize en iyi üç ligdeki genç oyuncuları kullanarak bunu nasıl yapacağımızı gösteriyor. Wück, “Almanya’da bunu daha çok görmek isterim” dedi.

Atlamak üzere olan kişilerden biri de Finn Jeltsch. İkinci lig kulübü 1. FC Nürnberg’in defans oyuncusu, Endonezya’ya yaptığı Dünya Kupası gezisinden önce en azından Franken kadrosunda yer alıyordu ve yakın zamanda profesyonel kariyerine başlamanın hayalini kuruyor. “Aynı şekilde devam etmek istiyorum. Jeltsch, “Umarım koç bunu yapma konusunda bana güvenir” dedi.

İyi kariyer fırsatlarına sahip altın nesil

Genel olarak DFB spor direktörü Rudi Völler, golcü Paris Brunner’ın etrafındaki U17 dünya şampiyonlarına, gelişimleri için orantı duygusu geliştirmelerini ve ayaklarını yere basmalarını tavsiye ediyor. Kendisi şöyle umuyor: “Bunların artık kulüplerde de kullanılabilmesi için tavsiyelerde bulunulmasını, her şeyin temeli bu. Kullanılmadıkları kulüplere gitmemeleri,” dedi Völler Sport1 bir-iki’de.

Wück’ün keyfi yerinde. “Herkesin profesyonel seviyeye ulaşma hedefi vardır” diye güvence verdi. DFB patronu Neuendorf da altın neslin iyi kariyer fırsatlarına sahip olduğuna inanıyor. “Ne kadar çok bağlamın içinde yer aldıklarını ve yine de odaklanmayı başardıklarını gördüğünüzde bu çok büyük. “Bu çok özel” diye övdü ve ekledi: “Takımın zihniyeti örnek teşkil edecek.”

Artık siz de gerekli özgüvene sahipsiniz. Bundesliga’dan bir rol model sorulduğunda sağ bek Da Silva Moreira şunları söyledi: “Yeni bir dönem başlatmaya ve kendim bir rol model olmaya çalışıyorum.”