Doğu Perinçek yazdı: ''Gül Ar'ın gönlündeki Teoman Alili ve Abidin Dino''

celikci

New member
Doğu Perinçek yazdı: ''Gül Ar'ın gönlündeki Teoman Alili ve Abidin Dino''
Doğu Perinçek / Aydınlık Gazetesi

Bir insan bu kadar mı sevilir… Kendisini Teoman Alili kadar sevdiren bir insana rastlamadım. Bir de Erkan Yücel vardı, herkesin sevgilisi.

Iğdır’dan Balkanlar’a ve Okyanuslar ötelerine kadar herkes Teoman’ın arkasından çaresizlik içinde gözyaşı döküyor. O’nu yalnız ekranlardan tanıyanlar bile ağlıyor ve ağlıyor. Bir de yakından gönüldeşi olanların acılarını düşünün.

3 Mayıs 2021 gecesinden beri düşüncelerimizde ve duygularımızda yalnız Teoman var. Teoman’da duygudaş olmak, Teoman’a duyduğumuz özlemi paylaşmak bambaşka bir duygu.

Gül Ar, müstesna bir aydınımızdır. O’nunla kültür ve sanat dünyasında muhabbetin tadı bambaşkadır. Abidin Dino’nun çok yakın arkadaşıdır, bizim can dostumuzdur.

Gül Ar, Şule Perinçek’e yazdığı mesajda Teoman’ı anlatıyor.

“Şuleciğim bugün de şefkatli yüreğinizdeki yanığın ateşini paylaşmak için orada olmak isterdim. Kendimi iyiye gittiği haberine alıştırdığım için çok zor geldi.

“Ömrümde ilk kez gönlüme göre bir spiker bulmuştum Zeki, yaratıcı, sevimli, espri yeteneği ve taşı gediğine koyan hınzır eleştirileri ile. Üstelik de yılmaz bir devrimci.

“Abidin de sürgündeyken Adana Radyosu’nda spikerlik yaparken dehşetmiş. İngilizce, Fransızca, Rusça, İtalyanca, Rumca, bütün dilleri bildiğinden, en yeni haberleri (o zaman İkinci Dünya Savaşı varmış) yabancı ajansları dinleyerek ve Türkçe'ye çevirerek anında Adana Radyosu’ndan yayınlar ve Türkiye'de ilkleri duyururmuş. Bunları bir kitapta okuduğumda, o yazılara hayran kalmıştım ve Teoman Alili’ye kadar Abidin’in aşılmadığını düşünürdüm. Bu nedenle Teoman’ın yeri başkaydı. Sevgili Uğur Mumcu gibi yeri zor dolacak, yokluğuna kolay alışamayacağım, parlak bir yıldızdı.

“Başkanımızın yazısı ise tek kelimeyle mükemmel. Yarın gazetede tekrar okuyacağıma seviniyorum. Acımızı hafifletip umut veriyor. İkiniz de iyi ki varsınız. Eksik olmayın. Sabırlar diler, güzel gözlerinizden öperim.”