Dikkat çeken Türkiye tahlili: Erdoğan’ın rolü ve tesiri giderek artıyor

Leyla

Global Mod
Global Mod
Dünyanın tahıl ihracatı konusunda rahat bir nefes almasını sağlayan birinci açıklama bir daha Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi. AK Parti küme toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile görüştüğünü ve tahıl mutabakatının devam edeceğini tüm dünyaya duyurdu.

Erdoğan’ın açıklamasından kısa bir süre daha sonra bir açıklama da Rusya Devlet Lideri Putin yaptı ve “Ukrayna topraklarından Türkiye’ye tahıl tedarikine, Türkiye’nin bir bütün olarak çatışmadaki tarafsızlığını ve Türkiye’nin yeteneklerini göz önünde bulundurarak gelecekte hiç bir biçimde müdahale etmeyeceğiz. Türkiye’nin tahıl sürece sanayisi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uğraşları en fakir ülkelerin çıkarlarını sağlamayı amaçladı. Burada hiç bir kuşkumuz yok ve her halükarda Türkiye ile işbirliğine devam edeceğiz” dedi.

DÜNYA ERDOĞAN’IN VE TÜRKİYE’NİN MUVAFFAKİYETİNİ KONUŞUYOR

Türkiye’nin taraflar içindeki krizi bir daha çözmesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomatik başarısı dünya basınında geniş yer buldu.

Insider’da Kit Gillet imzasıyla yayınlanan bir tahlilde Türkiye’nin krizdeki rolünün giderek daha değerli hale geldiğine dikkat çekildi.

TÜRKİYE ÇATIŞMA BOYUNCA İNCE BİR ÇİZGİDE YÜRÜDÜ

Türkiye’nin Ukrayna’daki çatışma boyunca ince bir çizgide yürüdüğüne dikkat çekilen tahlilde şu tabirler yer aldı;

“Türkiye Savaş sebebi ile Rusya’ya yaptırım uygulamayı reddetti fakat beraberinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya’nın yalnızca 24 Şubat’tan itibaren işgal ettiği Ukrayna topraklarını değil beraberinde Kırım’ı da gerçek sahiplerine vermesi gerektiğini belirtti.

Türkiye, Erdoğan’ın kendisini Rusya ve Ukrayna içindeki krizlerde giderek daha değerli bir bölgesel aktör olarak konumlandırmasıyla, tarafları tıpkı masaya getirebilecek az sayıdaki ülkelerden biri haline geldi.

TAHIL MUAHEDESİNDE VE ESİR TAKASINDA KIYMETLİ BİR ROL OYNADI

Türkiye dünya genelindeki açlık krizini önlemek için BM ile birlikte tahıl muahedesine arabuluculuk yaptı. Ülke beraberinde Mart ayında gerçekleşen Rusya ve Ukrayna buluşmasına mesken sahipliği yaptı fakat görüşmeler sonuca bağlanmadı.

Erdoğan ayrıyeten Rusya’nın Azovstal çelik fabrikasından esir aldığı ve idam etmekle tehdit ettiği fazlaca sayıda mahkumun esir takası ile özgür bırakılmasında da kıymetli bir rol oynadı.

BATI ÖNÜMÜZDEKİ DEVİRDE TÜRKİYE’YE DAHA FAZLA BEL BAĞLAYABİLİR

Erdoğan bu sene ülkesinde bir seçim yılına giriyor olsa bile memleketler arası sahnedeki son gelişmeler, Batı’nın önümüzdeki periyotlarda Türkiye’ye daha fazla bel bağlamasına niye olabilir.

ERDOĞAN’IN ARTAN ROLÜ VE TESİRİ

Son aylardaki gelişmeleri izleyenler, Erdoğan’ın artan rolünün ve etkisinin giderek daha fazla farkına varıyor.

ERDOĞAN’IN SIRRI’NIN NE OLDUĞUNU SAHİDEN MERAK EDİYORUM

Karadeniz tahıl danışmanlık şirketi SovEcon’un Genel Müdürü Andrey Sizov Twitter’da yaptığı bir paylaşımda “Ankara’nın burada son kelamı söyleyebileceğini biliyordum lakin Putin üzerinde bu kadar tesirli olmalarını beklemiyordum. Erdoğan’ın sırrının ne olduğunu nitekim merak ediyorum” sözlerini kullandı.”