Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay e-sporculara seslendi: Ülkeyi temsil etme ismine dışarı çıkıyorsanız her türlü kolaylığı sağlarız

flormar

New member
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ankara’da düzenlenen “Ankara Gençlik ve Espor Festivali”nde gençler ile buluştu. Şenlik kapsamında düzenlenen söyleşide konuşan Oktay, esporcuların yurtdışına çıkarken yaşadıkları dertlerle ilgili “Diğer spor alanlarındaki atletlerimiz nasıl ki rastgele bir düşünce hayatıyorsa, sizin de o düşünceyi yaşamamanızla alakalı biz üzerimize düşeni yaparız. Ülkeyi temsil etme ismine dışarı çıkıyorsanız biz orada her türlü kolaylığı sağlarız” dedi.

Ankara’da ATO Congresium’da düzenlenen “Ankara Gençlik ve Espor Festivali”nde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay gençlerle bir ortaya geldi. Pandemi sürecinde kamusal alandaki hizmetlerin dijital ortamda da sürdürüldüğünü belirten Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “Dijitalleşmenin geldiği nokta ve gideceği yeri en güzel bilen sizlersiniz. Ben dijitalleşme kapsamındaki kamusal alan hizmetlerine yargıcım. 100 yılda yaşamadığımız bir şeyi yaşadık ve sizler de buna şahit oldunuz. Devletin verdiği hizmetler vardı ve hizmetler dijitalleşme ile devam etti. Biz epey evvelden bunun alt yapısını tamamlamıştık. Devletin vatandaşına sunduğu hizmetlerin tamamını sanal ortama taşımıştık. ötürüsıyla son iki yılda her insanın ömür döngüsü değişti. Hayata bakış açısı, iş yapma usulleri değişti. Salgını natürel ki beklemiyorduk ancak salgın vesilesi ile bunları hizmete almış bulunduk” tabirlerine yer verdi.

“Biz e-sporu, spor olarak kabul eden bir konumdayız”

“Biz e-sporu, spor olarak kabul eden bir pozisyondayız ve bu sporun federasyonunu da kurduk. Türel alanda da bir altyapı oluşturuyoruz. Öbür spor alanlarındaki atletlerimiz nasıl ki rastgele bir sorun hayatıyorsa, sizin de o badireyi yaşamamanızla alakalı biz üzerimize düşeni yaparız. Ülkeyi temsil etme ismine dışarı çıkıyorsanız biz orada her türlü kolaylığı sağlarız. Oyuncunun bulunduğu ilin valiliği ile epeyce yakın çalışması gerekiyor. Atletlerin sistematik manada kahırları var ise sorunu çözebiliriz.”

İnternet altyapısı üzerinde çalışmaların devam ettiğini kaydeden Oktay, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ve ilgili bakanlıklar ile gerekli yatırımların yapıldığını aktardı. Söyleşi daha sonrasında profesyonel e-spor oyuncuları ile bilgisayar oyunu oynayan Fuat Oktay’a isminin yazılı olduğu forma ikram edildi.

“Ekipmanların kıymetli olması ve internet altyapı problemleri büyük sorun çıkartıyor”

Uzun vakittir çevrimiçi oyun oynadığını ve e-spor kadrolarında bulunduğunu belirten Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden şenliğe gelen Ahmet İnce ise “Türkiye’de yetenekli oyuncu epeyce fazla. Ancak ekipmanların değerli olması ve internet altyapı meseleleri büyük sorun çıkartıyor” dedi.

Başkentte bu şekil aktifliklerin daha hayli olması gerektiğini lisana getiren şenliğin ziyaretçilerinden Gökruğ Oruç da “E-sporu yıllardır takip ediyorum. Büyük grupların Ankara’da bu biçimde bir ortamda buluşturması beni şad etti. Gelip bu ortamı görmek istedim. Bu stildeki aktifliklerin devamının gelmesini bekliyorum” diye konuştu. (İHA)