Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan muhtarlara müjde: ‘Gönlümüz razı olmadı’ dedi ve hoş haberi duyurdu

Leyla

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Beştepe Stant Salonu’nda düzenlenen Muhtarlar Toplantısı’nda konuşuyor.

Açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyleki:

Ağır kar yağışı sebebiyle kimi muhtarlarımız bugün ortamızda olamadılar. Muhtarlarımızla geniş iştirakli birinci toplantımızı Ocak 2015’te yapmıştık. Bugün de 1500 muhtarımızla bir ortadayız. İçişleri Bakanlığımız bünyesinde daha aktif biçimde kullanılan Muhtarlık Bilgi Sistemi kurduk. Muhtarlarımızın taleplerini takip etmek züere Vali Yardımcısı, Genel Sekreter Yardımcısı seviyesinde muhataplar belirlenmesini temin ettik. 19 Ekim tarihini Muhtarlar Günü olarak belirledik. Muhtarların özlük haklarında, SGK primlerinin devlet tarafınca ödenmesi, maaşlarının arttırılması başta olmak üzere bir epey kıymetli iyileştirmeler yaptık. Bizdilk evvel bunlar yoktu.

MUHTAR MAAŞLARI 4 BİN 250 TL OLDU

Sizlere bir de müjde vermek istiyorum. Hükümete geldiğimizde muhtar maaşları 97 liracıktı. Bu yılbaşı itibariyle 3392 lira düzeyine çıkarmıştık. 1726 lira fiyatındaki SGK primlerini de karşılamaya başlamıştık.

Muhtar maaşlarının minimum fiyatın altında kalmasına gönlümüz razı olmadı. Yaptığımız kıymetlendirme sonunda muhtar maaşlarını minimum fiyat düzeyine, yani 4250 liraya yükseltme sonucu aldık.

Birileri atar meblağ, biz yaparız. Hayata geçmesi için yasal değişikliği en kısa vakitte yapacağımız maaşların muhtarlarımıza iyi olmasını diliyorum. Lafta değil.. Ben icraat konuşuyorum. Muhtarlık hzimet binalarıyla ilgili proje çalışmalarını tamamladık, yerlerini kıymetli ölçüde belirledik, inşasına yakında başlıyoruz. Bayan muhtarlarımızın misyon yaptığı yerlere öncelik vermek üzere muhtarlık hizmet binalarımızı güvenlik kamerası sistemi ile donatıyoruz.

Muhtarın yanına katip koyacakmış sekreter koyacakmış. Bunların işleri güçleri palavra.

Detaylar geliyor…